Reklama
Ojetiny

Bazar: Škoda Octavia II (2004-2012). Stále žádaný model má slabiny na podvozku, jinak bývá v pohodě

Široká nabídka v bazarech je pro kupující dobrou zprávou. Ceny jsou však trochu vyšší
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Škoda Octavia patří ve všech svých generacích ke stabilně nejžádanějším autům na našem trhu ojetin. Není divu, v její prospěch hovoří nejen široká nabídka aut "na place" bazarů, ale především bezproblémová dostupnost náhradních dílů, rozumné náklady na provoz a v neposlední řadě i užitné vlastnosti tohoto modelu. Vše výše uvedené platí i pro Škodu Octavia II. generace, na kterou se zaměříme v tomto článku, který těží ze statistik poruchovosti z německých stanic technické kontroly, jež následně analyzovala publikace AutoBild TÜV Report 2023.

Charakteristika modelové řady

Škoda Octavia II. generace se vyráběla v letech 2004 až 2012. Faceliftem, který byl uváděn jako modelový rok 2009,    prošla v roce 2008. Pod kapotou lze nalézt různé pohonné jednotky pokrývající spektrum od 75 koní (1,4 litru) do 200 koní (verze RS). V crash-testech Euro NCAP získal tento model v roce 2004 čtyřhvězdičkové hodnocení.

Škoda Octavia byla ve své době velmi rozšířeným firemním autem, což tvoří spolu s dovozy základ nabídky vozů na bazarovém trhu. Po skončení firemního využití čekalo na tento model velmi často klasické rodinné využití, neboť rozumná ojetina s obrovským kufrem byla snem mnoha českých zákazníků. Aktuálně už mají ojeté modely často v technickém průkazu další majitele, jak postupem času šlo auto z ruky do ruky. Vždyť nejstarším exemplářům už táhne na dvacet let. I dnes je však tento model stabilní součástí nabídky ojetin a po stránce techniky a spolehlivosti má stále co nabídnout.

Silné stránky

Octavia II. generace technicky vychází z VW Golf V, z kterého má i kvalitní víceprvkovou zadní nápravu. Konstrukčně se jde o zdařilý vůz s osvědčenými technickými komponenty, který nevykazuje vyloženě zásadní problémy. Mezigeneračně u ní vzrostl prostor pro nohy, kufr je obrovský (liftback 560 litrů, kombi 580 litrů). Do sériové výbavy patří čelní, hlavové i boční airbagy. 

Slabiny

Vyskytují se občasné nedostatky v oblasti lakování a zpracování - vyplatí se pečlivá korozní kontrola před koupí. Problémy se objevují i u xenonů, jimiž ale není na bazarovém trhu vybaveno tolik vozů, takže to není pro většinu kupujících téma. Z dalších oblastí potenciálních starostí lze jmenovat těsnění dveří, rozvodový řetěz u motorů TSI a vady na AGR ventilu. 

Co lze vyčíst z databáze?

PODVOZEK
Odpružení a tlumiče jsou "Achillovou patou" Octavie druhé generace a ve statistikách poruchovosti jsou zejména u starších exemplářů velmi často vadné. Pozornost zaslouží i zavěšení kol. Potěšující naopak je, že rez se na podvozku nevyskytuje nadprůměrně často a vady nebývají ani v oblasti řízení.

SVĚTLA
V obecné rovině se světla u Octavie jeví spíše jako problematická, což se týká předních, zadních i blinkrů. Pečlivou kontrolu funkčnosti pak zaslouží zejména xenony, kterými ale nebylo vybaveno mnoho kusů.

BRZDY
V oblasti brzd nečeká majitele ojetiny žádné vyložené zklamání, potěšující je dobrá dostupnost (i finanční) případných náhradních dílů. Je ale fakt, že může zlobit ruční brzda a častěji se musí měnit i brzdové kotouče.

MOTORY/EMISE
Výfukové potrubí se jeví vesměs jako solidní, nedostatky se mohou projevit v podobě úniků oleje. Jakkoliv má situace z hlediska četnosti nedostatků k ideálu daleko, nejde o nadprůměrně problematickou oblast.

VERDIKT
Škoda Octavia II. generace i nadále patří k solidním autům, která i s přibývajícími léty dokážou odvádět spolehlivou službu. Model potěší hlavně prostorností a technikou koncernu Volkswagen, kterou nabízí za rozumnější cenu. Bezproblémová je i dostupnost náhradních dílů, rovněž servisní práce nejsou příliš drahé. Nabídka na trhu je široká, je tedy z čeho vybírat a navzdory povětšinou vyšším kilometrovým nájezdům by neměl být problém získat uspokojivý kus.

Zdroj: TÜV Report 2023
Reklama

Diskuze

Dobrý auto - 27.01.2023 13:46:39
Dvojková oktáva do faceliftu bylo poctivě postavený auto. Na faceliftu už se trošinku šidilo ale pořád to ještě šlo. Zato trojka, hlavně z prvních let výroby, to je past!

Bazarová Škoda Octavia Combi RS má na trhu ojetin zajímavé výkonné alternativy

Rychlé sportovně laděné kombi z Mladé Boleslavi není jedinou možností pro dynamické řidiče
21.09.2022 17:53
|
1
Reklama

Nová generace Volkswagenu Golf možná nevznikne. Ovlivnit by to mohlo i Škodu Octavia

Hrozbou pro tradiční zástupce nižší střední třídy je chystaná norma Euro 7
21.07.2022 13:30
|
6

Analýza ceníků Škody Octavia za poslední desetiletí vyvrací mýtus o zdražování. Pro Čechy je stále stejně dostupná

Je to k nevíře, ale na pořízení základní Octavie dnes stačí méně průměrných platů než před pěti lety
08.06.2022 20:06
|
7

Emise CO2 u nových aut u nás vloni vzrostly. Důvodů je hned několik, včetně těch paradoxních

Vypadá to na marnou ekologickou snahu, která trochu připomíná vytloukání klínu klínem
17.01.2023 11:39
|
1

Evropským autem roku 2023 se stal Jeep Avenger. Vyhlášení proběhlo na bruselském autosalonu

Ze sedmi finalistů vybíral i český porotce Jiří Duchoň. Jeho favoritem byla Kia Niro
13.01.2023 12:37
|
2
Reklama

Hyundai byl vloni nejoblíbenější značkou soukromých majitelů, těsně předčil Škodovku

Mezi pěticí nejprodávanějších značek soukromým osobám jsou ještě Dacia, Kia a Toyota
13.01.2023 07:37
|
0

Bazar: Hyundai i30 (2011-2017). Český oblíbenec má solidní podvozek, ale horší brzdy a řízení

Kompaktní model s rodným listem v Nošovicích je na trhu ojetin žádaný zejména ve verzi kombi
08.01.2023 18:41
|
12
Reklama
Autosalon TV