Reklama
Nová auta

Vyšší výkon, ale méně emisí. Pátá generace hybridního pohonu Toyoty vychytala mouchy

Přehled ukazuje, jak se za 25 let vývoje změnila technologie i komponenty japonského hybridu

První generace

Zdroj: Tiskový servis Toyota

Od začátku Toyota pracuje s hybridním systémem, který je kombinací benzinového agregátu, elektromotoru, generátoru a trakční baterie. Celé je to ještě spárované s e-CVT převodovkou. S každou další generací přichází nová vylepšení a to především díky vyspělejším technologiím.

První generace Priusu, od které by zřejmě nikdo neočekával velké zázraky, skrývala svou sílu právě pod kapotou. Disponovala benzinovým motorem o objemu 1,5 litru a výkonu 58/72 koní, elektromotorem s 40/44 koňmi a nikl-metal hybridní baterií. Z nenápadného stroje se tak rázem po sešlápnutí plynu stalo něco úplně jiného. Mohla za to právě planetová převodovka. Tu si ostatně Toyota nechala patentovat.

Druhá a třetí generace

Zdroj: Tiskový servis Toyota

Po čase přišlo rozhodnutí, že se měnič nahradí tím účinnějším, který uměl nejen měnit stejnosměrný a střídavý proud, ale také zvyšoval napětí. To znamenalo klíčovou chvíli, protože se najednou mohla začít používat trakční baterie s třikrát nižším napětím. Trakční baterie s úbytkem počtu článků na 168 se zmenšila a umístila do podlahy. 

U této generace se objevuje už převodovka ve spojení s planetovým soukolím. Dochází k zefektivnění využití elektromotoru. U předchozích generacích docházelo často k tomu, že byl maximální točivý moment k dispozici v menším rozsahu otáček, než je tomu právě u třetí generace. Stále se používala, ač vylepšená, nikl-metal hybridní baterie. 

Jedna výjimka však existovala. Byl to minivan Prius, který měl tři řady sedadel. Pro baterii pod sedačkou nebyl prostor a muselo se vymyslet jiné řešení. Tím byla menší lithium-iontová baterie zabudovaná do loketní opěrky. Třetí generace navíc přišla se širokou nabídkou výkonů, protože se začaly vyrábět další modely značky jako třeba Yaris nebo RAV4.

Čtvrtá generace

Zdroj: Tiskový servis Toyota

U této generace se pracovalo nejvíc na hnacím ústrojí na platformě TNGA. Každá součást je menší, lehčí a účinnější než předchůdce. Například převodovka zhubla o 20 procent hmotnosti a 47 milimetrů šířky. Změnilo se i vinutí, které je segmentové, to umožnilo dále zvýšit výkon a točivý moment. Přepracoval se také elektromotor, který je menší.

Pro srovnání, první Prius uměl 6000 otáček za minutu. Hybridy 4. generace už disponovaly až 17 tisíci otáček za minutu. Nárůst je opravdu markantní a navíc pomohl i ke zvýšení maximální rychlosti v režimu EV. Hodnota se zvedla z 50 na 130 km/h. Vyšší účinnost trakčních baterií umožnila zvýšit také množství přijaté a vydané energie za jednotku času o 30 procent. Snížením napětí v baterii a nižším proudem se stal celý systém jednoduše úspornější i efektivnější.

Pátá generace

Zdroj: Tiskový servis Toyota

Nová lithium-iontová baterie je menší a o 14 procent lehčí než lithium-iontová baterie používaná u hybridů čtvrté generace, přičemž má o 14 procent vyšší výkon a nový chladicí systém. Oproti nikl-metal hybridní baterii se její hmotnost snížila o 18 kilogramů. Novinkou je také invertor s vyšší účinností, řídicí jednotka PCU, která snížila energetické ztráty o šest procent, a systémy mazání a rozvodu oleje využívající nízkoviskózní olej snižující mechanické ztráty. Vylepšila se reakce na plynový pedál a přidaly se nové funkce bezpečnostních asistentů.

V případě motoru o objemu 1,8 litru s výkonem 140 koní umí nový hybrid zrychlit z nuly na sto za 9,2 sekundy. U dvoulitru se zrychlení zkrátilo na 7,5 sekundy a výkon se zvýšil na 196 koní. Všechny komponenty hnacího ústrojí byly rovněž vylepšeny – jsou zhruba o 20 až 30 procent menší než u čtvrté generace a účinnost pohonu se zvýšila o více než 10 procent. Auta tak mohou být mnohem dynamičtější a zábavnější. Kromě toho všeho také došlo, jistě k vítané změně, k potlačení výrazného vysavačového zvuku při akceleraci.
Reklama
Autosalon TV