Reklama
Nová auta

Vybrali jsme nejzábavnější sportovní auta do milionu. Pár se jich najde, ale pomalu vymírají

Emisní předpisy kosí i nabídku sportovních vozů. Zůstávají spíš ty dražší, přesto máme pár tipů

Toyota Yaris GR

Zdroj: Toyota

Aktuálně nejzábavnější Toyota

V žebříčku pětice, kterou jsme vybrali, je právem nejvýš. Přestože má "jen" tříválcový motor. Mluvíme ale o nejsilnějším tříválci na světě. Z objemu 1,6 díky turbu dokáže vymáčknout výkon 261 koní a maximálku 230 km/h, na které se ustálí díky omezovači. Na stovku to z nuly rozjede jen za 5,5 sekundy. Výkon je přenášen přes manuální šestistupňovou převodovku na všechny čtyři kola. Do základní výbavy s cenovkou 899 000 korun patří také sportovní sedačky, pedály i volant. Za sportovní paket, který obsahuje mimo jiné i dva samosvorné diferenciály Thorsen, si ale musíte připlatit 100 000 korun. 

Subaru BRZ

Zdroj: Subaru

BRZ znamená Budeš Radostí Zářit

Nízké těžiště, benzínový čtyřválec typu Boxer o objemu dva litry s výkonem 200 koní, pohon zadních kol a samosvorný zadní diferenciál. To je recept Subaru BRZ na dynamickou jízdu. I tady se stará dobrá škola ryzích sportovních vozů projevuje nabídkou manuální šestistupňové převodovky. Akcelerovat z klidu na stovku tenhle sporťáček dokáže za 7,6 sekundy a rozjede se na 226 km/h. Cenovka zůstává ve verzi Sport na přijatelných na 890 000 korunách. Jde však jen o doprodej skladových zásob, protože i tohle auto nejen na českém trhu odchází do emisního důchodu.

Mazda MX-5

Zdroj: Mazda

Lehká zadokolka

Už za tři čtvrtě milionu korun se dá pořídit nová MX-5 v provedení Soft Top. Nabídne sice jen 132 koní z benzínové "jednačtyřky". Ale díky nízké váze okolo 1200 kilogramů a pohonu zadních kol vám to v řezání zatáček vůbec nemusí vadit. Tady nejde o předjížděcí manévry, ale o jízdu v jednom, maximálně ve dvou, se staženou střechou krásnou krajinou s možností na to trochu šlápnout. A na to zrychlení za 8,6 sekundy a maximálka 204 kilometry úplně stačí. 

Ford Fiesta ST

Zdroj: Ford

Fordova radoST za rozumné peníze

Tohle je generacemi prověřená klasika. Fiestu ST Plus aktuálně pohání přeplňovaný benzínový EcoBoost s výkonem rovných 200 koní. Ano, i tohle je tříválec. A i tady "kvedláte" pákou manuální šestistupňové převodovky. Pokud v tom budete dobří, rozjedete ji na stovku za papírových 6,5 sekundy. A omezovač vás zmrazí na 230 km/h. A nejlepší na tom všem je, že třídvéřová verze se dá pořídit už za 622 900 korun, za pětidvéřovou si musíte 15 000 korun připlatit.

Volkswagen up! GTI

Zdroj: Volkswagen

Nevypadá, ale překvapí

Další zástupce "tříhrnkových" motorů ve sportovní kategorii aut, v případě Volkswagenu označených zkratkou GTi. Z přeplňovaného benzínového agregátu 1,0 TSi umí vyčarovat 115 koní. Na papíře to nevypadá nijak sexy, ale díky nízké váze a kolům v rozích karoserie se můžete pěkně vyřádit. Za cenu 412 900 korun si kupujete zrychlení z nuly na stovku za 8,8 sekundy a maximálku 196 kilometrů v hodině. To úplně stačí, protože tohle auto je hlavně pro mladou a nevyježděnou mládež.
Reklama
Autosalon TV