Reklama
Bonusy k TV pořadu

Nákup aut na firmu má od nového roku přísnější pravidla. Výrazný propad zájmu se ale nekoná

Ozdravování českých financí se dotklo i prodejů luxusních aut. Data mnohdy neodráží skutečný stav
Zdroj: Tiskový servis Lamborghini

Od začátku tohoto roku platí v rámci takzvaného konsolidačního balíčku nový limit odpočtu DPH u pořízených vozů pro podnikatelské účely. Maximální výše je stanovena na současných 420 tisíc, což odpovídá ceně dvou milionů korun bez daně. Vláda to zdůvodňuje tím, že podle jejích dat se firemními automobily stávaly často luxusní vozy, které pak sloužily k soukromému užívání, čímž se vytrácel původní záměr daňového zvýhodnění. Uvádí rovněž příklad z roku 2020, kdy bylo 96 ze 101 nově registrovaných aut značky Ferrari u nás koupeno na firmu. Projevily se nedávné změny na prodejích?

Zvýšený zájem na konci roku

O nových podmínkách byla veřejnost informována v listopadu loňského roku společně s dalšími opatřeními pro zlepšení českých financí včetně zdražení dálniční známky. Pro podnikatele se tak naskytla poslední příležitost pořídit si prémiové vozy s vyšším odpočtem DPH, a to i v případě, že si auto přebírají až letos. Stačilo totiž do konce minulého roku zaplatit zálohu v ceně vozu. Zajímalo nás proto, zda se zájem o luxusní vozy v prosinci výrazně zvýšil ve srovnání se statistikami předchozích let.

Podle dat Svazu dovozců automobilů (SDA) by se mohlo usoudit, že tomu tak opravdu bylo. Drtivá většina luxusních značek zaznamenala v tomto období znatelný nárůst registrací, a to včetně Lamborghini (+200 %), Aston Martin (+1 100 %) nebo například Porsche. To bylo téměř na trojnásobku ve srovnání s rokem 2022, kdy se pro něj tehdy rozhodlo 41 zákazníků. Zajímavý je také zvýšený počet prodaných kusů modelů Ferrari, jež v posledním měsíci roku vzrostl počet registrovaných vozů ze čtyř rovnou na hodnotu 23. Pravdou ale je, že se automobilce loni celkově velmi dobře vedlo.

V plusových číslech se držely i relativně „dostupnější“ prémiové značky v čele s BMW (+31 %), Mercedes-Benz (+18 %) či Audi (+18 %). „V závěru loňského roku jsme registrovali zvýšený zájem o dražší modely, nicméně poslední čtvrtletí je každoročně zvýšená poptávka,“ reagoval na dotaz Autosalonu PR manager Audi Jiří Rozkošný.

Jak jsou na tom letos?

Ačkoliv je stále ještě brzy vyhodnocovat z dostupných dat účinnost nového vládního balíčku, jelikož některé nově registrované vozy jsou mnohdy pozůstatkem objednávek z loňského roku, je i tak zřejmý určitý vývoj. Luxusní vozy typu Aston Martin, Ferrari či Lamborghini se dostávají na obvyklá čísla a podobně je to podle zástupců i u dalších automobilek, i když čísla vypadají mnohdy jinak.

„V letošním roce zatím nevnímáme propad zájmu o dražší modely, objednávky zákazníků jsou na podobné výši jako v minulosti,“ říká Jiří Rozkošný z Audi. Statistika prodejů SDA přitom eviduje propad až o čtvrtinu, nicméně nejsou v ní zahrnuty uskutečněné objednávky. Podle automobilky je důvod také obměna flotily a v určitých případech s ní spojená delší čekací lhůta.

Podobně hodnotí situaci i PR manager BMW David Haidinger: „U našich nejprodávanějších vozů typu BMW X5, X1, X3 a modelové řady 3 se lze s cenou dostat do uvedeného limitu 2 milionů bez DPH, prodeje se proto drží na běžných číslech. U vozů, které daný limit přesahují aktuálně neevidujeme snížení v poptávce ani prodejích, nicméně pozorujeme s ohledem na novou legislativu, že si někteří zákazníci berou delší čas na rozmyšlenou.“ Oproti Audi se navíc BMW drží v plusových číslech s nárůstem o téměř šestnáct procent.

Opačně na tom je další německá automobilka Mercedes-Benz. Registrace nových vozů se u ní propadla v lednu o čtyřicet procent, a v únoru dokonce o 45 procent, nicméně vyjádření českého zastoupení se nám nepodařilo získat. Ani britské značce Jaguar se letos na základě dat příliš nedaří, i když u ní znamená jakýkoli výkyv v jednotkách kusech rozdíl o desítky procent. Přesto podle automobilky nedošlo k poklesu zájmu. „V souvislosti s novým platným limitem pro odpočet DPH společnost Jaguar Land Rover (JLR) nezaznamenala žádný signifikantní pohyb v prodeji vozů,“ reagovala na dotaz PR manažerka JRL Iva Gašparová. Zároveň dodala, že s koncem roku 2023 nedošlo ani k žádnému výraznému nárůstu objednávek jak u Jaguaru, tak i Land Roveru.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Pepa rozebírá vládní úsporný balíček, který přináší i změnu v oblasti DPH u dražších aut

Jaký bude mít vliv zavedení dvoumilionové hranice na obchod s novými i ojetými vozy?
20.03.2024 16:10
|
0
Reklama

Z novely rušící velký techničák se radují podvodníci. Počet předchozích majitelů skoro nelze zjistit

Vládní snaha o digitalizaci přináší své ovoce, které ale nejvíc chutná nepoctivým obchodníkům
20.03.2024 14:01
|
12
Reklama

Češi se zbytečně připravují o odškodnění při nezaviněné nehodě. Z neznalosti i kolegiality s viníkem

Poškození při nehodě často věří lidovým moudrům. Vztah zraněného s viníkem nehraje u odškodnění roli
18.03.2024 14:00
|
3

Evropský zákaz prodeje spalovacích motorů v roce 2035 by nakonec mohl být odložen

Důvodem je malý zájem zákazníků o elektromobily a tudíž pomalý přechod na tuto technologii
26.01.2024 18:01
|
13

Audi rozšiřuje akční nabídku Perfection i na oblíbená SUV. Zvýhodnění jde až do výše 232 tisíc

Speciální edice obsahuje řadu doplňků a designových prvků. Samozřejmostí je i pohon všech kol
23.05.2024 12:15
|
0

Korejský prcek má novou tvář i lepší výbavu. Pod tři sta tisíc korun se už ale nevejde

Modernizovaná Kia Picanto obsahuje víc bezpečnostních asistentů. V základu ale chybí klimatizace
16.05.2024 07:52
|
1
Reklama

Mild-hybrid od Peugeotu má díky netradiční technologii vyšší efektivitu. Dostupný je u většiny vozů

Dokáže jet po městě až polovinu času čistě na elektřinu. Vystačí si pouze se 48V baterií
10.05.2024 10:00
|
0

Modernizovaný Hyundai Tucson získal ostřejší rysy i více výbavy. Pod kapotou má zpět turbodiesel

Oblíbené korejské SUV ztenčilo nabídku výbav. Základní benzinová šestnáctistovka posílila
09.05.2024 08:06
|
0
Reklama
Autosalon TV