Reklama
Nová auta

Test Toyoty RAV4 Plug-in Hybrid: Elektrifikované SUV dotažené do posledního detailu

Otestovali jsme elektrifikované japonské SUV s výkonem přes 300 koní a elektrickým dojezdem 75 km
Zdroj: Robin Běhal, Autosalon.tv

Toyota dlouhodobě patří k předním výrobcům elektrifikovaných pohonů. Svůj první hybrid automobilka představila už v roce 1997 v modelu Prius. Pod slovem "hybrid" si tak řidiči jako první vybaví právě Toyotu. Doba se ale posunula a klasické full-hybridy pomalu nahrazují ještě ekologičtější a sofistikovanější plug-in hybridy - auta kombinující spalovací a elektrický motor s externím dobíjením akumulátoru. Už se zdálo, že japonská automobilka oproti konkurenci zaspala, jelikož svůj první PHEV model RAV4 představila s velkým zpožděním. Nicméně čekání se vyplatilo, Toyota se poučila z chyb ostatních výrobců a svým plug-in hybridním pohonem nastavila zcela nové standardy. 

Cenový rozdíl je značný, ne ale devastující

Nedávno jsme v naší redakci testovali Toyotu RAV4 s běžným Full-hybridem ve výbavě Adventure. Abychom se neopakovali, tak v tomto článku se zaměříme čistě na plug-in hybridní pohon a ukážeme si rozdíly mezi modely HEV a PHEV.  

Začněme cenovým srovnáním. Nejlevnější Toyota RAV4 Active s hybridním motorem se dá pořídit od 960 tisíc korun. Plug-in startuje na ceně od 1 400 000 korun, nicméně disponuje mnohem bohatší standardní výbavou. Kdybychom mezi sebou porovnali podobně vybavené "RAVky", rozdíl mezi cenami PHEV a HEV by dělal zhruba 250 až 300 tisíc korun. Srovnání naleznete ZDE

Výkonný motor a úctyhodný dojezd

Co se plug-in hybridního pohonu týče, tak Toyota RAV4 v sobě ukrývá ústrojí tvořené čtyřválcovým benzinovým motorem o objemu 2,5 litru, výkonným elektromotorem na zadní nápravě a lithium-iontovým akumulátorem o kapacitě 18,1 kWh. Výsledkem této spolupráce je 306 koní, zrychlení z 0 na 100 km/h pod šest sekund a dojezd čistě na elektřinu kolem 75 kilometrů (ve městě až 98 km).

Benefitem plug-inu je navíc nárok na "EL" značky, se kterými můžete v hlavním městě parkovat na modrých zónách zdarma. Pozitivně vnímáme i fakt, že rozměrná baterie nijak výrazně nezasahuje do velikosti zavazadlového prostoru. Ani benzinová nádrž neutrpěla a její objem v plug-in hybridní verzi činí 55 litrů.

PHEV má tak díky silnějšímu elektromotoru výrazně lepší dynamiku než full-hybrid, který dokáže nabídnout pouze 222 koní a na stovku zrychlí za 8,1 sekundy. 

Skvělá spolupráce motoru, elektřiny a převodovky

Při pohledu na technické údaje je zřejmé, že plug-in hybridní Toyotě RAV4 výkon rozhodně chybět nebude, což jsme si sami potvrdili v rámci redakčního testu. Japonské SUV skvěle akcelerovalo a i při vybité baterii mělo stále dostatek síly na předjížděcí manévry. Spolupráce spalovacího a elektrického motoru probíhala v naprosté harmonii a přepínání mezi agregáty bylo při jízdě takřka neznatelné. Řidič si mohl pomocí voliče vedle řadící páky zvolit, jestli chce jet v EV režimu (pouze na elektřinu), hybridním režimu (efektivně využívat spalovací i elektrický motor), nebo za jízdy zážehovým agregátem dobíjet akumulátory. My jsme po většinu času nechávali zapnutý automatický režim, při kterém Toyota sama vyhodnocovala, jaký pohon je pro jízdu v daný moment nejvhodnější.

K motoru neodmyslitelně patří převodovka, v případě "RAVky" se o řazení staral bezestupňový automat eCVT. I když nepatříme mezi fanoušky variátoru, k plug-in hybridnímu modelu podle nás skvěle pasoval. Díky tomu, že převodovka neřadila, bylo zrychlování lineární. Jediné, co bychom 2,5 litrovému čtyřválci s „CVTéčkem“ vytkli, byl poměrně hlučný chod ve vysokých otáčkách. Na druhou stranu musíme vypíchnout spotřebu elektrifikovaného benzínového motoru, ten totiž dokázal i s vybitými bateriemi dosahovat pohodné spotřeby jako Full-hybridy. Námi naměřenou spotřebu paliva naleznete v tabulce pod tímto textem. 

Test spotřeby v hybridním režimu

Prostředí Spotřeba
Město spotř. elektřiny cca 21 kWh/100 km (0 l/100 km)
Mimo město (90 km/h) 4,9 l/100km
Dálnice (130 km/h) 6,9 l/100km
Kombinovaná spotřeba (udávaná výrobcem) 1,0 l/100km
Zdroj: Autosalon.TV

Je pohodlná, ale zatáčky jí nechutnají

Jelikož Toyota RAV4 PHEV ve svých útrobách ukrývá rozměrnou a těžkou baterii, oproti klasickému full-hybridu se na silnici chová trošku jinak. Nadváha v podobě 350 kilogramů měla své výhody i nevýhody. Pozitivně se projevila v jízdním komfortu. Díky vyšší zátěži působící na tlumiče dokázala plug-in hybridní Toyota skvěle filtrovat drobné nerovnosti. 

Na druhou stranu kvůli kilům navíc hůř zvládala zatáčky, více trpěla na nedotáčivost a při brždění působila těžkopádně. V tomto segmentu elektrifikovaných SUV se ale jedná o běžnou věc a většina konkurentů trpí podobnými problémy. Krom toho "RAVka" s možností externího dobíjení nemá být, i přes její nadupaný motor, žádný sportovní vůz a ani se tak neprezentuje. Tudíž jí nemůžeme mít za zlé, že neumí projíždět zatáčky jako GR Yaris

Závěr a porovnání s konkurencí

Po vyzkoušení Toyoty RAV4 jsme si uvědomili, že jsme konečně seděli v plug-in hybridním autě, které nás ničím neštvalo, neomezovalo a dokonce se nám s ním jezdilo lépe, než s běžným full-hybridem. Stejný pocit jsme si odnášeli i z prémiového Lexusu NX, který z "RAVky" technicky vychází. Toyota je ale výrazně cenově dostupnější a tím pádem i lákavější pro české rodiny. 

Porovnání Toyoty RAV4 Plug-in Hybrid s konkurencí naleznete ZDE.
Reklama

Diskuze

Boris Uwaga - 25.02.2023 00:57:02
Ano, je to hlučné. Ale funguje to. Zvolil jsem Kugu, která je tišší, ale jen predokolka. Každé auto má své a výběr je těžký... PHEV mě moc baví jako vývoj.
Jenyk - 12.11.2022 16:43:39
eCVT není variátor. Opakujete tuto chybu u každého testu hybridních Toyota a Lexusů. Je to chytrá, mimořádně spolehlivá planetová převodovka s velmi chytrou soustavou elektromotorů. Tady je podrobně popsaná jedna verze: https://youtu.be/O61WihMRdjM

Test Hyundai Santa Fe PHEV: Nejdostupnější sedmimístný plug-in hybrid na trhu

Vyzkoušeli jsme modernizovanou vlajkovou loď korejské automobilky s plug-in hybridním pohonem
02.08.2022 07:41
|
5
Reklama

Test Kia Sportage 1.6 T-GDI HEV: V Mladé Boleslavi třeste se, tohle je téměř dokonalé kompaktní SUV

Je tu nová generace populárního korejského SUV, v redakčním testu s hybridním pohonem a čtyřkolkou
01.07.2022 18:35
|
8

Hyundai Tuscon HEV nebo PHEV? Rozdíl 130 tisíc korun smaže nižší spotřeba a vyšší komfort

Porovnali jsme dvě totožná korejská SUV s rozdílnými elektrifikovanými pohony. Jak dopadla?
26.04.2022 07:43
|
4

SsangYong Korando stojí pouze 510 tisíc korun. Co na to jeho konkurence? Překvapivě mu šlape na paty

Porovnali jsme ceny SsangYongu Korando s jeho největšími soupeři. MG i Hyundai mu dokáží konkurovat
29.11.2023 17:30
|
0

Česká posádka míří na Dakar v mistrovském autě od Toyoty. Čeká je pekelných osm tisíc kilometrů

Tomáš Ouředníček spolu s navigátorem Davidem Křípalem budou závodit v barvách Toyota Gazoo Racing
28.11.2023 11:30
|
0
Reklama

Volkswagen T-Roc Cabriolet je nejstylovější SUV do milionu. Svým stylem zastiňuje nedostatky

Vyzkoušeli jsme estrogenovou injekci po modernizaci. Velká revoluce se nekonala
26.11.2023 19:13
|
1

BMW M4 Competition je zřejmě nejlepší kabriolet na naší planetě. Chyby jsme na něm nenašli

Vyzkoušeli jsme nejsportovnější Cabrio od BMW s chytrým pohonem všech čtyř kol M xDrive
23.11.2023 19:55
|
2
Reklama
Autosalon TV