Reklama
Nová auta

Před řidičem jsou nachlup stejné, ale jízdně se liší. Škoda Kamiq 1.0 TSI vs. Škoda Scala 1.0 TSI

Porovnali jsme dvě letošní nové škodovky se stejným motorem a převodovkou

Dámská kabelka vs. pánská brašna

Design

V dnešní době jde určitě o hlavní faktor při koupi nového automobilu, proto si designéři u obou modelů dali opravdu záležet. Avšak vzhled je velmi těžké hodnotit, jelikož jde o subjektivní pohled každého jedince.

Začněme Škodou Scala, ta dostala za úkol na trhu nahradit velmi konzervativní a nudnou Škodu Rapid, která krásou zrovna neoplývala. To se o nové Scale tvrdit nedá. Dostala ostře řezané tvary, agresivní přední masku a nadčasově navrženou zadní část, která je na českou automobilku opravdu odvážná. Já zastávám toho názoru, že zadek hatchbacku je povedený, ale dobře vím, že spousta lidí se mnou souhlasit nebude. 

Škodu Kamiq po designové stránce považuji za opravdu povedenou. Přední část připomíná většího Kodiaqa, od kterého si vypůjčil charakteristické rozdělené světlomety. Díky tomu vůz působí robustněji. Zadní část je malinko obyčejnější. Zlehka připomíná zmiňovanou Scalu, bez protáhlého zadního okna. Když tuto kombinaci spojíme do kompaktního SUV, které samo o sobě má šmrnc, dostaneme pohledný automobil, obzvlášť pro dámy. 

Když to shrneme, obě auta vypadají velmi dobře, ale každé míří podle mě na jiné pohlaví. Scalu bych si představil spíše pro muže a rodiny. Kamiq je naopak taková vyfintěná kabelka pasující k dámskému pohlaví. 
Reklama

"Kamíneq", jako by se ze "Scály" vyloupl, aneb dva interiéry k nerozeznání

Interiér

Interiér je v obou vozech nachlup stejný, takže je nemožné porovnávat, který je lepší. 

Škoda Scala disponovala nejvyšší výbavou Style s bronzovou lištou a černými koženými potahy sedaček. Tato kombinace tolik nezaujme, působí chladně a nezajímavě, určitě bych se nebál zvolit místo černé kůže bílou, která kabině dodá svěžest a pocit luxusu. 

Škoda Kamiq měla opět nejvyšší výbavu Style, nyní s kombinací karbonově černé lišty a zmiňovanými bílými potahy sedaček. Tato kombinace vypadá skvěle. Jediný problém může spočívat v údržbě takto zbarvené kůže. 

V této disciplíně vyhlašujeme remízu, jelikož interiéry mohou být prakticky stejné a záleží na individuální volbě. Co ovšem doporučuji jsou potahy sedaček v bílé kůži, které interiéru dodají úplně jinou atmosféru. 

Cenové porovnání výbav testovaných motorizací

Výbavy Škoda Scala 1.0 TSi 85 kW (manuál) Škoda Kamiq 1.0 TSi 85 kW (manuál)
Ambition 402 900 412 900
Style 457 900 470 900
Zdroj: Škoda
Reklama

SUV nebo hatchback. Co nabídne větší prostor v kabině a kufru?

Zdroj: Robin Běhal

Rozměrový paradox

Velmi důležitými hodnotami při koupi nového auta jsou rozměry interiéru a objem kufru, obzvlášť u českých chatařů, kteří si tuzemské automobily pořizují především kvůli velkému zavazadelníku. 

Nejdříve se podíváme na zoubek rodinnému hatchbacku Škoda Scala, který nabízí prostorný interiér. Pohodlně se do tohoto auta nasoukají čtyři dospělé osoby a jedno dítě na prostřední sedačku, která je sice takovou "nouzovkou" , ale svou funkci plní.

Malé SUV Škoda Kamiq v kabině nabízí samozřejmě více místa než Scala, a to zejména díky vyšší stavbě karoserie. Ta přispívá i k lepšímu výhledu z automobilu. Sedíte hodně nahoře a máte větší subjektivní pocit bezpečí než u hatchbacku. Na zadní sedadla se lépe vměstnají extrémně vysoké osoby. Prostřední sedadlo stále zůstává spíše pro nouzové situace a nedá se považovat za plnohodnotné.

Ale co ten zmíněný paradox? Asi málo z vás by tipovalo, že hatchback bude mít proti SUV na stejné platformě větší kufr, ale opravdu je tomu tak. Scala disponuje objemem kufru 467 litrů, Kamiq pouze 400 litrů. Což už není zanedbatelný rozdíl. Kufr Scaly je o nezanedbatelných 15 cm delší.

Takže pokud potřebujete velký zavazadlový prostor, určitě sáhněte po Škodě Scala. Jestli raději dáte přednost prostornějšímu interiéru a nevadí vám menší kufr, doporučuji pořídit si spíše Škodu Kamiq.
Reklama

Porovnání velikosti interiéru

oblasti Škoda Scala Škoda Kamiq
Šířka v první řadě sedadel (cm) 143,9 143,9
Šířka v druhé řadě sedadel (cm) 142,5 142,5
Výška v první řadě sedadel (cm) 103,1 105,1
Výška v druhé řadě sedadel (cm) 98,2 100,3
Šířka kufru (cm) 100,1 100,1
dékla kufru (cm) 88 73
Objem kufru (litrů) 467 400
Zdroj: Škoda

Stejné motory i převodovky, ale spotřeba jiná

Zdroj: Robin Běhal

Motory a spotřeba

Jak jsem již zmínil, motory i převodovky mají testované modely totožné a to tříválcové benzínové motory s objemem jednoho litru s výkonem 85 kW a manuální 6stupňovou převodovkou. To znamená, že spotřeba by měla být stejná, ale není tomu tak. Hlavním důvodem je odlišná stavba karoserie. 

Škoda Scala je nižší a má lepší aerodynamiku, tudíž je při vyšších rychlostech úspornější než buclatější sourozenec Kamiq. Tento rozdíl mezi spotřebami nenastal ve městě, kde tvar karoserie při nižších rychlostech nehraje roli. U obou vozů jsme dosáhli spotřeby 6,6 l/100 km na trase dlouhé 10 kilometrů.  

Při svižné jízdě v serpentinách a dlouhých rovinkách, kde jsme jezdili spíše střídavým tempem, se ručička spotřeby ustálila u Škody Scala na 10,4 l/100 km a u Škody Kamiq na 10,8 l/100 km. 

Na trase dlouhé 34 kilometrů, která vedla po rychlostních komunikacích s omezenou rychlostí na 90 km/h se testované automobily opravdu předvedly. S lehkou nohou na plynu a s co nejvyšším převodem jsme spotřebu dokázali stáhnout na 3,9 l/100 km u Scaly a 4,1 l/100 km u Kamiqa. 

Poslední úsekem našeho testu spotřeby byla třicetikilometrová etapa po dálnici. Zde byl zmiňovaný rozdíl ve stavbě karoserie nejvíce znatelný. Při rychlosti 130 km/h scala snědla 6,1 litru/100 km a mohutnější kamiq 6,5 l/100 km.

Po porovnání všech naměřených hodnot nám vyšel jednoznačný výsledek. Díky aerodynamičtějšímu tvaru karoserie této disciplíně o fous vyhrává Škoda Scala. Kamiq 1.0 TSI ale patří mezi nejúspornější SUV.

Porovnávali jsme i dynamiku obou aut, tady byl ale rozdíl mizivý. Scala nabídla o něco rychlejší rozjezd z místa, ale rozdíly mezi oběma čumáky aut v cíli stometrové "závodní" dráhy byly v centimetrech.

Podrobný přehled námi naměřených spotřeb v různých jízdních módech naleznete v tabulce pod tímto textem.  

Přehled spotřeby

Úseky Škoda Scala Škoda Kamiq
Město 6,6 l/100km 6,6 l/100km
Svižná jízda na okreskách 10,4 l/100km 10,8 l/100km
Eko jízda na okreskách 3,9 l/100km 4,1 l/100km
Dálnice 6,1 l/100km 6,5 l/100km
Zdroj: Robin Běhal
Reklama

Věž proti placce

Zdroj: Robin Běhal
Zdroj: Robin Běhal

Podvozek a jízdní vlastnosti

Co musím u obou aut rozhodně vypíchnout, jsou jízdní vlastnosti. Kombinují pohodlí ve městě a čitelnost v zatáčkách. Díky této harmonii jsou obě velmi univerzální a vyčnívají nad většinou supeřů ve svých segmentech.  

Rodinný hatchback Škoda Scala má podvozek o něco tvrdší než malé SUV Kamiq. To má za následek méně komfortní jízdu ve městě, ale na druhou stranu to přináší zlepšené dovednosti v zatáčkách, skoro se nenaklání a je ještě čitelnější než SUV. 

Škoda Kamiq v pohodlné jízdě Scalu převyšuje. Podvozek je měkčí a auto vyšší. To ale zároveň přináší zhoršené jízdní vlastnosti především v hodně utažených zatáčkách. Už je znát nepatrný náklon a hůře se čte následný výjezd ze zatáčky.  

Když to všechno zhodnotíme, nemáme jasného vítěze. Každé auto oslovuje trochu jinou skupinu zákazníků. Kamiq je spíše pro slečny a páry, které denně nebudou řezat zatáčky, ale spíše se budou courat po městě. Nebo pro starší páry na klidnou pohodlnou jízdu po městě i okreskách. Scala umí být coby rodinné auto také komfortní, proti SUV jsou ale jejím rajonem i prudší zatáčky a sportovnější jízda. 
Reklama
Reklama
Autosalon TV