Reklama
Nová auta

Suzuki Across je přebrandovaná Toyota RAV4 plug-in hybrid. Jezdí stejně dobře, navíc má lepší výbavu

První jízdní dojmy proběhly na zasněžených silnicích. Ocenili jsme při nich pohon všech kol
Zdroj: Suzuki

Suzuki uvedlo na český trh velké rodinné SUV Across. Japonský výrobce se nijak netají tím, že jde o přebrandovanou Toyotu RAV4 plug-in hybrid. Novinku z kategorie větších rodinných SUV jsme krátce vyzkoušeli a zjistili její silné i slabší stránky.

Stojí 1,4 miliónu, ale má super výbavu

Po kombíku Swace (Toyota Corolla Touring Sports) je Across už druhým modelem na českém trhu, který patří mezi plody spolupráce těchto dvou japonských značek. Vzájemná výpomoc funguje i druhým směrem, ale nikoli v Evropě, Suzuki dělá pro Toyotu auta třeba v Indii.

Rozdíly mezi RAV4 plug-in hybrid a Acrossem jsou především v designu exteriéru, který si Suzuki upravilo podle svých zvyklostí. V interiéru najdete na volantu a displeji multimediálního systému znáček Suzuki a to je z vizuálních změn skoro vše.

Rozdílná je však cenotvorba obou automobilek. A tady nabízí Suzuki prokazatelně lepší nabídku. Její Across sice stojí jen o stovku méně než základní verze toyoty (1 399 900 korun), ale nabízí navíc několik prvků standardní výbavy. A nejde o žádné drobnosti, ale například o:
Systém sledování mrtvého úhlu
Systém sledování pohybu za vozem
Asistent sjíždění svahu
Sedadlo v kombinaci syntetická kůže/látka místo běžné látky
Vyhřívané přední stěrače
Samočinné otvírání dveří zavazadlového prostoru pohybem nohy
Vyhřívaný volant
19palcová litá kola místo osmnáctipalcových

Porovnání Suzuki Across s Toyotou RAV4 plug-in hybrid a Mercedesem GLC 300 e najdete ZDE

Pro Suzuki bude Across suverénně nejdražším modelem, a proto si zatím nedává velké prodejní ambice. "Je to pro nás taková zkouška, zda naše značka dokáže lovit i jiný typ zákazníků," komentuje to ředitel českého zastoupení Tomáš Teufl.
Reklama

Reálných 75 km na elektřinu

Vůz jsme měli možnost i krátce otestovat, navíc jsme již týden předtím jako první médium zkoušeli Toyotu RAV4 plug-in hybrid, takže zkušeností máme celkem dost. Velkou výhodou vozu, který pohání celkem čtyři motory (benzinový čtyřválec o objemu 2,5 l a tři elektromotory), je reálně vysoký dojezd na jedno nabití na elektřinu. Výrobcem udávaný údaj podle normy WLTP 75 km působil reálně i v silných mrazech, které aktuálně panují, čímž je Across o pořádný kus napřed proti všem konkurentům, samozřejmě s výjimkou sesterské RAV4 plug-in hybrid. Umíme si představit, že v ideálních podmínkách v létě lze na jedno nabití na elektřinu lehkou nohou ujet i sto kilometrů.

S tím související výhodou jsou i parametry jízdy čistě na elektřinu. Výrobce garantuje zrychlení z 0 na 100 km/h za necelých 10 s a maximální rychlost 135 km/h (při testech ale bylo naměřeno až 149 km/h), což jsou opět v porovnání s konkurenty skvělé údaje.

Ač jde o vůz technicky velmi sofistikovaný a složitý, jízda s ním a jeho ovládání je velmi jednoduché. Řidič si zvolí buď jízdu čistě na elektřinu, nebo hybridní režim, který přibližně udržuje hladinu nabití baterií na stejné úrovni. V hybridním režimu lze volit mezi dalšími módy, přičemž ten sportovní dělá z Acrosse alespoň z hlediska akcelerace téměř sportovní auto. Z místa na stovku to benzin a elektřina zvládnou společnými silami za neuvěřitelných šest vteřin, za což se nemusejí stydět ani některé vozy Porsche. Baterie lze samozřejmě při jízdě i dobíjet, což je ale vykoupeno výrazně vyšší spotřebou benzinu.

Vlastnosti vozu se dost liší podle toho, jestli je akumulátor nabitý, nebo vybitý. V prvním případě působí auto velmi svižně a tiše. Jakmile se ale baterie vybijí a Across funguje jen jako klasický hybrid, najednou jsme měli pocit, že se bez pomoci elektřiny benzinový motor s těžkým autem trochu trápí. Bezestupňová převodovka CVT ho pak musí vytáčet do vyšších otáček, takže je i hlučnější.

Může jít o jediné auto do rodiny

Jeden z elektromotorů umí pohánět zadní nápravu výkonem až 40 kW a točivým momentem 141 Nm, a tak se Suzuki Across řadí mezi vozy s pohonem všech kol. Na zasněžených silnicích a polních cestách jsme si vyzkoušeli, že jde o plnohodnotnou "čtyřkolku". Však také systém může posílat na zadní nápravu až 80 procent aktuálního točivého momentu, i když za optimálních podmínek jde o stoprocentní "předokolku".

Suzuki Across patří mezi technicky nejzajímavější plug-in hybridy na českém trhu. Díky vysokému dojezdu na jedno nabití se výrazně rozšiřuje skupina řidičů, kteří jej mohou při dobíjení doma přes noc používat minimálně v rámci pracovních dní jako stoprocentní elektromobil a tím lokálně šetřit životní prostředí i majitelovu peněženku. Navíc jde o plnohodnotné rodinné auto, takže může jít o jediný vůz do rodiny. S velkým přehledem plní podmínky pro elektrickou registrační značku a tím pro parkování zdarma v pražských placených zónách.

Mezi výhody patří i solidní komfort, včetně toho jízdního, bohatá standardní výbava a schopný pohon všech kol. Mezi nejčastější výhody se zmiňuje ovladatelnost auta při prudkých manévrech na suchu, údajně mělo problém s losím testem, který zvládalo hůře než konkurenti. To jsme neměli možnost ověřit, ale je fakt, že hmotnost auta je v zatáčkách znát a řidič s ní musí počítat. Nadšení jsme nebyli z grafiky multimediálního systému a cena odpovídá spíše prémiové než lidové značce. Přesto si umíme představit, že díky vyspělé technice a vynikajícímu dojezdu na jedno nabití může Suzuki Across právě některým plug-in hybridním prémiovkám přebrat zákazníky.

Další podrobnosti o testovaném automobilu najdete u popisků k fotkám v galerii uvnitř článku.

Diskuze

legnaw - 27.04.2021 13:02:46
sice fajn, ale cena to zabija... predajne rekordy nebudu.

Test inovovaného Suzuki Ignis: Levné mini SUV s pohonem 4x4 jezdí za méně než 5 l benzinu na 100 km

Čtyřválcová dvanáctistovka pod kapotou terénního mrňouse využívá technologie mild hybrid. Pomáhá to
27.01.2021 16:32
|
8
Reklama

Suzuki Jimny hraje v interiéru na efekt falešnými šrouby. Dokázal jsem je ohnout v ruce

V japonském off-roadu jsme vyzkoušeli odmontovat část palubky a nestačili se divit
23.12.2020 16:30
|
1

Suzuki letos slaví 100 let. Za jeho volantem se v roce 1968 řítil napříč Itálií i Sir Stirling Moss

Jeden z nejúspěšnějších závodníků všech dob vyrazil s miniautem na závod Autostrada del Sol
12.10.2020 11:10
|
2

Ač šlo jen o facelift, některé změny udělaly z nového Audi Q8 světový unikát. Navíc skvěle jezdí

V okolí Kapského města jsme testovali hned tři různé varianty obřího kupé-SUV
22.11.2023 09:33
|
2

Dojeli jsme elektromobilem do Albánie a zpět. Vše ale dopadlo úplně jinak, než jsme si plánovali

Chtěli jsme na fotbal do Tirany. Kvůli srbským celníkům jsme český debakl sledovali v albánské krčmě
18.11.2023 09:35
|
8
Reklama

Nový Peugeot 3008 se ukázal v Praze. Ujede až 700 km na elektřinu, ale nevzdává se ani benzinu

V Česku se francouzská novinka začne prodávat na jaře příštího roku
15.11.2023 10:02
|
2

Nový elektromobil z Nošovic je velký jako Karoq. Podobá se mu i jízdně, stojí jen o 150 tisíc víc

Druhou generaci modelu Hyundai Kona Electric jsme testovali v okolí Nošovic, kde se vyrábí
21.10.2023 19:24
|
1
Reklama
Autosalon TV