Reklama
Nová auta

Škoda 110 Super Sport aneb návrat slavného Upíra z Feratu: Dnes by nejspíš místo krve sál elektřinu

Mladý francouzský designer vytvořil novodobou interpretaci slavného filmového auta
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let sjížděla z linek mladoboleslavské automobilky tuctová Škoda 100. Jenže na autosalonu v Bruselu v roce 1972 uchvátil český výrobce svět zcela jiným autem - fascinujícím kupé 110 Super Sport inspirovaným italskou designérskou školou, centrálně umístěným motorem a výklopnou kabinou. Projekt odstartoval už v roce 1969. České "Ferrari", poháněné skromným 4-válcem OHV o objemu 1,1 litru s výkonem 54 kW, však šanci na sériovou výrobu nikdy nedostalo. Jeho osud byl zpečetěn v podstatě od počátku vývoje. Důvodem byla normalizace, které padly za oběť i mnohem významnější projekty jako Škoda 720 či 760.

Zachránil ho film

Na tento neuvěřitelně odvážný počin Škody by se možná zcela zapomnělo, nebýt českého hororu Upír Feratu, kde si Super Sport zahrál hlavní roli. Po devíti letech strávených v depozitu automobilky si totiž krásné kupé vyhlédli filmaři, resp. světoznámý návrhář Theodor Pištěk. Ten původní auto z gruntu přestavěl podle vkusu přelomu 70. a 80. let.

Výklopnou světelnou rampu nahradily pevné reflektory a zadní kruhová světla vystřídaly ta ze sérioév Škody Garde. Na zadní části přibylo velké křídlo, prototyp také zaměnil bílý lak za černý a název změnil ze Škody 110 Super Sport na Fera Vampir RSR. Právě tak vstoupila Škoda 110 Super Sport nesmazatelně do historie. A fascinuje dodnes. Dokonce i mladé designéry. Když ho viděl v depozitu Škody Francouz Baptiste de Brugiere, pracující v designovém studiu automobilky, okamžitě se do něj zamiloval. A nezůstalo jen u platonického vztahu.

Nesnadná práce

"Asi před třemi lety jsem měl možnost poprvé navštívit depozit muzea Škody. Ferat mi okamžitě učaroval, takže když jsem se dozvěděl o projektu Ikony v novém kabátě, ihned jsem se přihlásil, že navrhnu jeho novodobou interpretaci," říká Baptiste. Šanci dostal mimo jiné i díky tomu, že česká automobilka je partnerem letošního pražského festivalu komiksu a sci-fi Comic-Con 2021, v jehož rámci oslaví Ferat čtyřicáté výročí premiéry na stříbrném plátně.

Podle svých slov se Baptiste snažil v novodobém "krvelačném" speciálu zachytit především první dojem, který v něm auto zanechalo. "Je to ta půlsekunda, než váš mozek začne design analyzovat. V tom okamžiku na vás zapůsobí některé prvky, které jsem se snažil zachovat". Důležité podle něj byly základní proporce s malou výškou karoserie, špičatá střecha a obří zadní spoiler.

"Některé tyto prvky jsem dovedl trochu do extrému, abych mohl dát autu další moderní prvky," říká Baptiste. Nebylo to však jednoduché. Jednou z věcí, kterou se rozhodl zachovat, byly klesající linie profilu. "To je něco, co v současném vnímání dynamického designu nemusí působit zrovna dobře. Dnes je vzorem dynamiky šelma připravená ke skoku. Odtud pocházejí dnešní svalnaté linie zadních částí aut," vysvětluje Baptiste. Výsledek je působivý, ostře řezané tvary odkazují na originál, přitom však návrh působí jako supersportovní automobil budoucnosti.
Reklama

"Až poté, co se mi podařilo dát tyto základní proporce dohromady, jsem začal pracovat na dalších detailech," vysvětluje Baptiste. Například i na paralelách se současnými škodovkami. Vidět je to například na přední masce či na prolisu kapoty. Čtveřice LED světlometů zase odkazuje na upíří zuby. Zajímavé je, že Baptiste pracoval zejména s klasickou tužkou. Počítač prišel ke slovu až ve finále. Zabralo to asi dva týdny. Nejvíce času trvaly úvodní skicy a hledání těch správných tvarů i detailů. "Výsledná ilustrace už byla v podstatě otázkou chvíle," říká Baptiste.

Do výroby? Těžko

Výsledek stojí za to, i když zatím nemůžeme nahlédnout do interiéru. Stát by se tak mohlo jen tehdy, pokud by se automobilka rozhodla posunout projekt dále. To je však málo pravděpodobné, ba vyloučené. Škoda ale například v rámci projektu Ikony v novém kabátě vytvořila skutečný model studie Laurin & Klement eVoiturette, která byla oslavou prvního modelu automobilky z roku 1905. I Ferat by stál za to.
Reklama

Diskuze

novas - 28.08.2021 22:49:55
ta studie zase nemá pneumatiky - asi to bude jezdit jen po kolejích
PICHAV - 28.08.2021 05:31:34
Idiotství

Český supersport Innotech Mysterro měl motor z Chevroletu a design od Králů. Velké plány zkrachovaly

Vyroben byl jediný kus, který se nedávno prodával za čtyři miliony korun. Od té doby jeho stopa mizí
15.08.2021 20:09
|
2
Reklama

Nejkrásnější české auto vzniklo v dobách tvrdého komunismu. Nikdo neví, kam zmizelo

Tatra JK 2500 vznikla v polovině padesátých let. V přídi měla znělý V8, vzadu zase dvě nádrže
08.08.2021 19:50
|
48
Reklama

Poklady stodol a garáží: Upachtěná Škoda 105/120 symbolizovala prohnilou totalitu. Teď stojí nesmysl

Mnozí na ni nedali dopustit, jiní ji upřímně nenáviděli. Jenže skoro nic jiného prostě nebylo
07.03.2021 18:26
|
87

Nejhezčí české kupé z dob komunismu porazilo zahraniční konkurenci. ÚVMV 1100 GT ohromí dodnes

Nenarodilo se však pod šťastnou hvězdou. Vznikl jediný oficiální exemplář, ostatní jsou kopie
07.02.2021 17:38
|
9

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
2

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV