Potřebuje údržbu i elektrickou energii
Systém Roadvent funguje vcelku jednoduše. Do vozovky jsou instalovány odvětrávací otvory, přes které je vzduch nasáván. Aktivní filtry následně zajistí zachycení škodlivých látek a čistý vzduch pak směřuje zpět do ovzduší. Společnost na svých oficiálních stránkách uvádí, že systém je navržen modulárně a lze ho snadno měnit podle toho, co přesně budou chtít případní zákazníci filtrovat především. Problém by údajně neměly být ani pevné částice, ani třeba oxidy dusíku.
Aby tento systém fungoval, musí být napájen elektrickou energií. Podle oficiálních informací má být zajištěno napájení výhradně z obnovitelných zdrojů elektrické energie, aby celá věc nijak nezatěžovala životní prostředí. Roadvent už také instaloval svůj systém do provozu. Pilotní projekt probíhá v britském městě Millbrook. Zpracovaná studie údajně prokázala, že v okolí takto upravené komunikace došlo k poklesu škodlivých emisí o 91 %. Studie vznikla pod vedením profesora Paula Lewise z University of Swansea.
Jistým problémem by mohla být nutná údržba systému, protože filtry je potřeba čistit. Jak často k tomu bude docházet, do záleží na míře znečištění dané lokality. Čím více nečistot bude systém zachytávat, tím častěji bude potřeba údržba. V průměru by k tomu mělo docházet jednou za tři měsíce.
Velkou výhodou tohoto systému má být podle společnosti Roadvent fakt, že může být snadno instalován ve vytipovaných lokalitách, které jsou z pohledu emisí z dopravy problematické. Systém by zároveň mohl přinést okamžité zlepšení ovzduší kolem silnic bez ohledu na to, jak rychlý (nebo pomalý) reálně bude přechod k elektrické mobilitě.