Reklama
Nová auta

Renault tvrdě konkuruje novými hybridy Škodě i Toyotě. Sází na nízké ceny i na techniku z formule 1

Otestovali jsme hybrid Clio E-Tech a plug-in hybridy Captur E-Tech a Mégane E-Tech

Renault Clio E-Tech

Zdroj: Ondřej Běhal

Renault svým hybridním Cliem E-Tech chce konkurovat nové Toyotě Yaris Hybrid a to i přesto, že začíná s cenou o čtrnáct tisíc korun výš. Porovnání Toyoty Yaris Hybrid ve druhé výbavě Comfort a nejlevnějšího Clia E-Tech naleznete ZDE.

Krátké svezení s novým hybridním cliem odhalilo dynamický odpich při rozjezdech z místa i příjemně plynulé popojíždění či parkování. Přepínání mezi jízdou na elektřinu a na benzinovou šestnáctistovku lze rozeznat sluchem, ale nezaregistrovali jsme žádné cukání.

Auto může jezdit čistě na elektřinu pouze tehdy, když je baterie nabitá na nadpoloviční kapacitu. Na rozdíl od Toyoty Yaris lze zafixovat čistě elektrický režim "EV mode" i při rychlostech vyšších než 50 km/h, vypínal se přibližně při šedesátce. Občas se ale stalo, že vůz fungoval chvíli čistě na elektřinu i při rychlostech kolem 120 km/h. Podle výrobce může Clio E-Tech jezdit po městě pouze na elektřinu až 80 procent času.

Spotřeba na okruhu, který vedl zčásti po městě a zčásti po okreskách a vesnicích, dosáhla rovných čtyř litrů. Dodržovali jsme předpisy, ale několikrát jsme vyzkoušeli sportovní režim a maximální akceleraci. Rozdíl mezi ekonomickým a sportovním módem je opravdu brutální. V prvním případě se stačí dotknout plynu a auto vystřelí, v druhém lze mít pedál až na podlaze a rozjíždí se liknavě. Nelíbilo se nám ale přepínání mezi těmito režimy na tabletu, za kterým se musí řidič natahovat. Na volantu nebo u voliče automatu, zkrátka někde po ruce, by to bylo vhodnější.

Díky umístění baterie v zadní části vozu má podle nás Clio E-tech lepší rozložení hmotnosti než klasické Clio a v zatáčkách se chovalo příkladně neutrálně. Potěšil i jeho komfort, přitom jsme mu rozhodně nepomáhali relativně sportovním příplatkovým rozměrem pneumatik 205/45 R17.

Renault Clio Hybrid vidíme jako vážného konkurenta pro Toyotu Yaris Hybrid. Jeho technika za dlouhá léta piplanou toyotou na první dojem nezaostává. Jde o velmi příjemného společníka ideálně do městského provozu, ale není třeba se s ním bát ani okresek nebo dálničních přesunů, i když tam samozřejmě spotřeba poleze prudce nahoru.

Renault Captur E-Tech

Zdroj: Renault

Renault Captur E-Tech se stal nejlevnějším plug-in hybridem prodávaným na českém trhu. Aktuálně navíc nemá na českém trhu přímou konkurenci, protože ostatní elektrifikovaná malá SUV jsou pouze mild hybridy (např. Suzuki Vitara), full hybridy (Hyundai Kona, Toyota C-HR) nebo elektromobily (Peugeot e-2008).

Při krátké testovací jízdě jsme zkoušeli přepínat mezi jednotlivými módy pohonu. Jeli jsme čistě na elektřinu, v hybridním módu i v módu, kdy spalovací motor dobíjí baterii. Na rozdíl od konkurenčních plug-in hybridů to ale ty od Renaultu umí jen na čtyřicet procent. 

Nejvíce nás opět nadchnul jízdní komfort, jemuž tady ale celkem balónové pneumatiky 215/60 R17 spíše pomáhaly. 

Jezdili jsme po okreskách a vesnicích podle předpisů, ale chvílemi se výraznější akcelerací, a dosáhli jsme průměrné spotřeby kolem čtyř kilowatthodin na sto kilometrů a 3,7 l benzinu na 100 km. 

Renault Captur E-Tech vidíme jako univerzální auto pro páry nebo menší rodiny žijící v rodinném domku s možností nabíjení, jejichž alespoň jeden člen denně dojíždí do města za prací a ideálně tam také může nabíjet. Jde o jeden z nejlevnějších vozů s protekční značkou EL.

Uložení baterií značně zmenšuje základní objem kufru z 388 na 265 litrů, ale zůstala šikovná funkcionalita v podobě možnosti posuvu zadních sedadel.

Renault Mégane facelift TCe 160 EDC RS Line

Zdroj: Ondřej Běhal

V záplavě elektrifikovaných novinek jsme si vyzkoušeli i faceliftovaný Mégane s klasickým benzinovým motorem 1.3 TCe/117 kW ve spojení s automatickou převodovkou EDC. 

Exteriér prodělal opravdu pouze facelift, nejde o dramatické změny. Uvnitř došlo k modernizaci přístrojové desky, ale když jsem si pak přesedl do nového Clia či Capturu, okamžitě jsem měl pocit, že jsem ve výrazně modernějším autě.

Fascinující je energie tryskající z tak malého motůrku, byť dopovaného turbem. Jeho dynamika je navíc příjemně kultivovaná. Také spolupráce s automatickou převodovkou nevyznívala vůbec zle, ale elektrifikovaná auta nabízejí ještě výrazněji plynulejší projev zejména při popojíždění malými rychlostmi.

Motor je schopný relativně sportovní jízdy, čemuž ale příliš nesekundují ostatní součásti. Podvozek při projíždění zatáček pod plynem na nerovném povrchu ošklivě odskakuje ze stopy, na což už dnes u moderních kompaktních hatchbacků nejsme zvyklí. Totéž platí o řízení, které po prudkém šlápnutí na plyn tahá za ruce. Třetím negativem byla spotřeba 12,6 l. Sice jsme mimo obce jezdili stylem brzda-plyn, ale v obcích jsme se chovali vyloženě ekonomicky. Tento benzinový turbomotor je zkrátka velmi náchylný na styl zacházení s ním.

Naopak potěšil komfortní projev podvozku, a to i na sportovním rozměru pneumatik 225/40 R18. Zato cena 735 tisíc korun je i na skvěle vybavený kompaktní hatchback jen velmi těžko akceptovatelná. Nejlevnější provedení modernizovaného Renaultu Mégane TCe 115 Zen se prodává od 435 tisíc korun. Porovnali jsme ho se Škodou Scala 1.0 TSI v akční verzi 125 let ZDE.

Renault Mégane Grandtour E-Tech

Zdroj: Renault

Rodinný kombík jako plug-in hybrid - Renault Mégane Grandtour E-Tech bude výrazně konkurovat nové Škodě Octavia Combi iV. Nejlevnější verze obou těchto vozů jsme porovnali ZDE.

Zajímavé je i porovnání jízdní. Octavia díky kombinaci turbomotoru s elektřinou působí mnohem dynamičtěji a výbušněji. Zrychlení Méganu, zejména z místa, také není špatné, ale zejména ve středních otáčkách působí mnohem mdlejším dojmem.

Podvozek Renaultu Mégane Grandtour E-Tech si zaslouží ocenění za příkladný komfort na nerovnostech, a to i se sportovním rozměrem pneumatik 225/40 R18. Na krátké testovací trase jsme se nedostali k tomu, abychom podvozek vyzkoušeli při dynamičtější jízdě, takže jsme ani nemohli jeho případnou nedotáčivost porovnat s plug-in hybridní octavií, u které jsme si na ni stěžovali.

Jezdili jsme po okreskách a vesnicích podle předpisů, ale chvílemi s výraznější akcelerací, a dosáhli jsme průměrné spotřeby kolem deseti kilowatthodin na sto kilometrů a 2,4 l benzinu na 100 km.

Základní objem zavazadlového prostoru se u kombíku zhoršil ze 449 na 389 dm3. Proporčně tedy nejde o tak dramatický pokles jako u Octavie, která má ale v absolutních číslech pořád navrch (490 l).

Renault Mégane Grandtour E-Tech určitě zaujme lidi, kteří touží po protekční značce EL zejména kvůli bezplatnému parkování na pražských zónách. Může být jediným autem pro rodiny, které bydlí za městem v rodinném domě s možností nabíjení a ve všední dny dojíždějí do metropole. Přitom se ale rádi vydají i na delší cesty.
Reklama
Autosalon TV