Reklama
Nová auta

První dojmy z nové Dacie Sandero jsou nečekaně dobré. Lacinosti se objevují až na druhý pohled

Trojtest Sandera 1.0 TCe Essential, Sandera Stepway Comfort LPG a Stepway 1.0 TCe s automatem CVT

Test Dacie Sandero Essential TCe 90

Zdroj: Ondřej Běhal

Test lidovější verze s benzinovým turbomotorem a šestistupňovým manuálním řazením ukázal to, jak rozdílná může být spotřeba auta v různých režimech a při různých stylech jízdy. Po městské části trasy svítila na palubním počítači dost děsivá spotřeba 10 l/100 km. Je ale fakt, že jsem auto nijak nešetřil a  zkoušel neustále jeho akceleraci při rozjezdech z křižovatek.

Při ustálené jízdě rychlostí 90 km/h, kdy motor na šestku točí necelé dva tisíce otáček, se spotřeba naopak ustálila na krásných necelých čtyřech litrech. Dálničních 130 km/h vyhnalo ručičku otáčkoměru ke 3000/min. a spotřebu k sedmi litrům za sto.

Výrobcem udávanou spotřebu kolem pěti litrů si umím představit pouze opravdu s velmi muší nohou na plynu. 

Potěšilo krátké a přesné řazení s minimem rušivých zvuků i příjemné plynulé řízení. Tato základní verze mi připadala ze všech nejkomfortnější, ale také se v zatáčkách nejvíce nakláněla.

Test Dacie Sandero Stepway Comfort TCe 100 LPG

Zdroj: Dacia

Vyšperkované Sandero Stepway na šestnáctipalcových kolech a s nádržemi na plyn LPG mělo o něco tvrdší podvozek než lidovější varianta klasického Sandera, ale také jsem měl pocit, že se méně naklánělo.

Přepínání mezi plynem a benzinem se děje pomocí tlačítka na levé straně přístrojové desky od volantu a doprovází o tiché, ale slyšitelné cvaknutí. Rozdíl ve výkonu motoru při jízdě na plyn a na benzin jsem ale nepoznal. Spotřeba se při svižné jízdě pohybovala kolem sedmi litrů benzinu a devíti litrů plynu. Líbí se mi, že palubní počítač umí zobrazit stav obou nádrží. Hodnoty spotřeby a ujeté vzdálenosti se na palubním počítači ukazují podle toho, na jaké palivo auto právě jede.

Výrobce uvádí dojezd na padesátilitrovou benzinovou a čtyřicetilitrovou plynovou nádrž v součtu až 1300 litrů. I při mé svižné jízdě bych podle palubního počítače ujel bez nutnosti dotankování přes tisíc kilometrů a to je u malého auta rarita.

Chod motoru mi připadal ve městě o něco plynulejší než u běžné méně výkonné varianty pouze na benzin.

Test Dacie Sandero Stepway Comfort TCe 90 CVT

Zdroj: Ondřej Běhal

Absolvoval jsem i krátký testík s novým automatem. Dacia v poslední době automatickou převodovku nenabízela, dříve byla krátce v nabídce robotická převodovka u malých aut a dvouspojková u terénního Dusteru. Zejména ta první působila dost rozpačitě.

Naopak nová převodovka CVT mě ve spojení s litrovým tříválcem příjemně překvapila. Na rozdíl od asijských aut spojených většinou se čtyřválcovým atmosférickým motorem nemá takovou tendenci vytáčet motor do nejvyšších otáček, takže každé šlápnutí na plyn není doprovázeno otravným vytím. Motor ve vyšších otáčkách spíše drnčí, není to ale tak nepříjemný zvuk.

Špatná nebyla ani spotřeba. Na čistě městském okruhu s několika akceleracemi jsem se vešel pod devět litrů, výrobce uvádí 5,7 l benzinu na 100 km. Pro městský provoz a ženu auto jako dělané.
Reklama
Autosalon TV