Reklama
Nová auta

Promyšlená, našlapaná technikou a ještě skvěle jezdí. Poprvé za volantem nové Škody Kodiaq

SUV překvapilo výrazně lepším podvozkem i vyladěným motorem. Jezdí také na dálkové ovládání
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Nová generace Kodiaqu je pro Škodovku bezesporu nejdůležitější premiérou za poslední dobu. Že si Mladá Boleslav dala na svém největším SUV opravdu záležet, to jsme mohli vyzkoušet na vlastní kůži. Škoda totiž pozvala hrstku novinářů na první jízdy s ještě zamaskovanými vozy a jako bonus jim pod přísným embargem ukázala i odhalený model. My jsme byli mezi nimi, přičemž jsme si z akce odvezli nadmíru pozitivní dojmy. Nového je na druhé generaci Škody Kodiaq opravdu mnoho a navíc díky promyšlenému podvozku jezdí skvěle.

Ještě větší kus auta

Na přiložených fotografiích zatím můžete vidět jen zamaskovaný Kodiaq, musíte se tak spolehnout jen na naše očité svědectví. Asi vás ale nepřekvapí, že SUV ještě narostlo. Na délku mu v druhé generaci naměříte o 61 mm víc. Spolu s tím jde ruku v ruce robustnější design, který začíná už sama příď vozu. Auto totiž dostalo efektní diodovou linku napříč maskou chladiče, která je navázaná na Matrix LED světlomety. Rozdělení světel do dvou bloků zůstalo, denní svícení ale nyní vykresluje obrysy obou, takže celkově auto dostalo výrazně jiný světelný podpis.

Délka vozu je podtržena i zajímavými efektními prvky na boku. C-sloupek, tedy ten u hlavy cestujících v druhé řadě, je skrytý pod sklem. Naopak nejzadnější D-sloupek je zvýrazněn barvou UDC (Unique Dark Chrome), která je také použitá na logu a dalších detailech vozu. Dobrou zprávou je, že se designéři na druhou stranu zase příliš „nerozjeli“ a auto tak mohlo odolat třeba módě zapuštěných klik. Má klasické, tedy praktické.

Vynechat samozřejmě nelze ani záď, kterou si rozhodně s aktuální generací nespletete. Zvýrazňují ji brzdová světla propojená dohromady červenou linkou, u které by se mohlo na první pohled zdát, že bude svítit také. Je tu ale jen na ozdobu. Celkový dojem? Nový Kodiaq má vyváženější design než současný a působí prémiovějším dojmem.

Rozměry nové Škody Kodiaq

Rozměr Rozdíl proti současné generaci
Délka 4758 mm +61 mm
Šířka 1864 mm shodný
Výška 1657 mm shodný
Rozvor 2791 mm shodný
Objem kufru 910 l +75 l
Zdroj: Škoda Auto

Chytré ovladače, které se musely prosadit

Ve zbrusu nové palubní desce lze vidět návaznost na současný model, kdy je rozdělena na dvě mohutné plochy a snížena uprostřed. Nejpodobnější je prostor se dvěma přihrádkami před spolujezdcem. Asi nepřekvapí známý dvouramenný volant, který se poprvé ukázal na palubě současné Octavie. Na jeho sloupku najdeme ovladač automatické převodovky, který je stejný jako u elektrické Škody Enyaq. Mimochodem, protože už lidé výrazně ztratili zájem o manuální převodovky, Kodiaq bude ve druhé generaci jezdit jen s automatem. O tom ale až za chvíli.

Teď si naši pozornost žádá displej před řidičem simulující klasické ukazatele rychlosti a otáček, které jsou zobrazitelné v několika režimech včetně navigace. Nejvýraznější je ale obří obrazovka nové generace zábavního systému. S úhlopříčkou 12,9 palce je opravdu nepřehlédnutelná.

Skvěle se pracuje se zásadní novinkou, kterou jsou inteligentní ovladače Smart Dials. Jde o tři otočné voliče s malými obrazovkami uprostřed, kdy boční ovládají teplotu klimatizace a vyhřívání nebo odvětrávání sedadel. Prostřední volič je programovatelný, přičemž si lze vybrat jednu až čtyři z celkem šesti funkcí. Patří mezi ně nejen intenzita vyfukování vzduchu, směr jeho proudění a chytrá klimatizace iClimate, ale i nastavení hlasitosti, zoom v navigaci nebo jízdní režimy. Prostě to, co se nejlépe ovládá fyzickým otočným „kolečkem“. Každý si navíc vybere, co chce ovládat, mezi jednotlivými funkcemi se pak přepíná stlačením voliče.

Jak jsme si mohli vyzkoušet, ovládání je to velmi přirozené a příjemné. Displeje jsou jemné, jasné a hodnoty na nich se ladně proměňují. Tohle ovládání tak bude „highlightem“ interiéru Kodiaqu (a dostane ho i nový Superb). Ještě nesmíme zapomenout na fakt, že se údaje opakují i na velké obrazovce, aby řidič mohl voliče nahmatat po paměti a periferně pak sledovat změny, což bude za jízdy mnohem bezpečnější, než kdyby se Škoda rozhodla udělat jen dotykové ovládání, jak se k tomu dnes uchyluje řada konkurentů.

„Vedli jsme o tom velmi dlouhou a hutnou debatu. Máme ale zjištěno, že lidé preferují fyzické ovladače před dotykovými. Nakonec se nám je tedy podařilo prosadit, za což jsem velmi rád,“ řekl Autosalonu designér interiéru Peter Olah. Vzhledem k tomu, kolik úsilí Škodovka vývoji těchto inteligentních ovladačů věnovala, se dá předpokládat, že se kromě už zmíněného nového Superbu objeví v budoucnosti i v dalších modelech.

Hodně místa a další „poprvé“

Škodovky byly vždycky zaměřené na co největší využití vnitřního prostoru a u nového Kodiaqu to bude platit dvojnásob. O velkých kapsách ve dveřích se snad už hovořit nemusí, za pozornost nicméně stojí konzole mezi řidičem a spolujezdcem, která je chytře rozdělená tak, aby se sem pohodlně umístily nápoje, peněženky i dnešní extra velké chytré telefony. Kodiaq umožní bezdrátové dobíjení dvěma přístrojům o výkonu až 15 W. Plocha je navíc chlazená, takže by se mobily neměly přehřívat a nabíjet se nejvyšším výkonem konstantně. Praktické přihrádky mají k dispozici i cestující ve druhé řadě, jsou umístěné uprostřed na podlaze.

Kodiaq se bude i ve druhé generaci nabízet s pěti nebo sedmi místy k sezení, třetí řada bude i přes mírný nárůst prostoru stále určena hlavně pro nejmenší členy rodiny. Samotný kufr ještě nabobtnal, nyní se do něj vejde 910 litrů zavazadel. Řeč je o pětimístném provedení.

Škoda si už tradičně přichystala řadu Simply Clever prvků, ať už jde o opravdu bytelné háčky v kufru, držák na menší předměty nebo síťový program. Nejzajímavější kufrovou novinkou je ale elektricky posuvná roleta zavazadelníku, která se při otevření pátých dveří sama stáhne a při zavření zase zatáhne. Kodiaq je první Škodovkou, která tohle chytré řešení nabídne. Mimochodem, pokud se ptáte, zda je k dispozici vyhlášená škrabka na led, odpověď je ano. Nově ještě přibyla i praktická „štangle“ na čištění obrazovky od otisků prstů. Kdo bude chtít co nejvíc Simply Clever prvků, může si za ně připlatit ve speciálním paketu.

Poprvé do zásuvky, ale nafta zůstává

Vůbec poprvé se na palubě Kodiaqu objeví plug-in hybridní soustrojí, konkrétně půjde o kombinaci přeplňované benzinové jedna-pětky a elektromotoru, kdy systém nabídne celkový výkon 150 kW, tedy 204 koní. Díky baterii o kapacitě 25,7 kWh by měl zvládnout přes 100 km na jedno nabití a bude ho možné dobíjet jak z 11kW AC, tak z 50kW veřejné stanice. Tento motor ale na testovací okruhy nedaleko Ženevy k dispozici nebyl. Místo toho jsme na pár desítek kilometrů skočili nejprve za volant naftové verze (ano, ani druhá generace se tohoto v Česku oblíbeného paliva nevzdá) a poté mnohem zajímavější benzinové. Obě měly výkon 110 kW.

Vznětový motor je dobře utlumený, má solidní točivý moment a dá se předpokládat, že bude stále favoritem těch, kteří hodlají s Kodiaqem vyrážet na dlouhé rodinné dovolené. Troufáme si ale tvrdit, že by ještě předtím měli vyzkoušet zásadní novinku v podobě mild-hybridního motoru 1.5 TSI. Jde totiž o jednotku nové generace EA 211 evo2, která nejenže pracuje v účinnějším Millerově cyklu nebo používá proměnnou geometrii lopatek turba, ale je také vybavena novější verzí technologie pro odpojování válců ACT+. Nedává smysl zabíhat úplně do detailu, pro řidiče je důležitý fakt, že jednotka teď jede na polovinu válců delší dobu a také na delší dobu se dokáže zcela vypnout a vůz tedy může takříkajíc plachtit.

Právě zkušenosti s tímto motorem pro nás byly velmi milým překvapením. Je ještě tišší než diesel a navíc je schopen dosahovat na velmi nízké výsledky spotřeby. Samozřejmě byla trať krátká, ale jezdili jsme s velkým Kodiaqem za něco málo přes pět litrů. Ač mild-hybrid, chovala se jednotka spíš jako plnohodnotný full-hybridní systém. Kodiaqu přitom poskytovala slušnou dynamiku, nicméně po přesednutí z dieselu byl cítit jistý deficit točivého momentu. Půjde tak o motor hlavně pro ty, kteří preferují klidnou jízdu.

Za pozornost stojí ještě automatická převodovka. Jde o známou dvouspojkovou sedmistupňovou techniku, která ale prošla úpravami tak, aby byla uživatelsky příjemnější. „Slyšeli jsme od zákazníků, že mají rádi rychlost dvouspojky, ale zároveň by chtěli mít podobně hladké rozjezdy, jako s měničovým systémem. Snad se nám to nyní podařilo,“ svěřil se Autosalonu jeden ze zástupců Škody, který s námi jezdil. A my musíme souhlasit, v nízkých rychlostech jsme žádné větší cukání nezaznamenali a auto popojíždělo přirozeně.

Motorizace Škody Kodiaq

Motor Výkon Převodovka
Benzinový
1.5 TSI (mHEV) 110 kW (150 k) 7st DSG
2.0 TSI 150 kW (204 k) 7st DSG 4x4
Naftový
2.0 TDI 110 kW (150 k) 7st DSG
2.0 TDI 142 kW (193 k) 7st DSG 4x4
Plug-in hybrid
1.5 TSI iV 150 kW (204 k) 6st DSG
Zdroj: Škoda Auto

Umí parkovat i na dálku

Kodiaq stojí na podvozkové platformě MQB evo, dostal celou řadu vylepšení, z nichž lze jmenovat třeba přepracovanou přední nápravu, hliníkový subframe či robustnější zadní nápravu. Největší dojem ale na nás udělala nová generace nastavitelných tlumičů, které se nyní jmenují DCC Pro. Umožňují nově vybírat tuhost až v 16 krocích, mění se i podle zvoleného jízdního režimu (ty během cesty nebylo možné přepínat, měli jsme nastavený Normal). Systém navíc dodává jízdě v Kodiaqu nový rozměr, v zatáčkách totiž dokáže potlačovat náklony. Výsledkem je, že Kodiaq se při rychlé jízdě serpentinou už tolik nenaklání, naopak jí proletí jako had. A jak jsme si mohli vyzkoušet na vlastní kůži - ani když kolega jede takříkajíc „pilu“, nedělá se lidem vzadu tolik špatně, protože se vůz už nekymácí ze strany na stranu. Pokud si tedy budete nový Kodiaq objednávat, rozhodně doporučujeme příplatek za DCC Pro.

I když jsme za volantem strávili jen chvíli, udělal na nás nový Kodiaq jízdně opravdu velký dojem a je třeba konstatovat, že se mezigeneračně opravdu hodně posunul. Nabídne totiž parádní kombinaci komfortu a dynamiky. A velmi zajímavý bude také z hlediska výbav. Ty se budou měnit a nově si tak budou zájemci pořizovat varianty Loft, Lounge nebo Suite. Nabídku mají zjednodušit nejrůznější pakety, zaměřené na styl, technologie nebo sportovnost. Automobilka hovoří o příchodu nových elektronických asistentů, třeba pro odbočování.

Nejzajímavější elektronickou novinku je bezpochyby systém pro parkování na dálkové ovládání. Z vozu bude možné vystoupit a pomocí chytrého telefonu ho přes Bluetooth ovládat až na vzdálenost pěti metrů. Auto se pak bude pohybovat rychlostí do 15 km/h, přičemž dá pozor na jakoukoliv překážku. To usnadní třeba vyjíždění z místa, když u vás příliš blízko zaparkují ostatní řidiči. Tenhle systém jako první před lety předvedlo BMW u své řady 7 a nyní si našel cestu i do mladoboleslavského SUV. I to lze považovat za úspěch.

Lepší než jsme doufali

Jak je patrné, o Škodě Kodiaq by šly popsat stohy, naším cílem ale rozhodně není zahltit nebohého čtenáře. Za redakci vám ale můžeme slíbit, že Škoda Kodiaq se jako celek opravdu povedla a už teď je evidentní, že se nám během klasických redakčních testů budou jen těžko hledat nějaké větší chyby. Pokud se na novinku těšíte, pak vězte, že do výroby přijde začátkem příštího roku. Na jaře by se měl objevit plug-in hybridní Kodiaq iV a v létě 2024 se představí také verze Sportline. A bude i Kodiaq RS!

Zatím se podívejte na to, co nabízí současná Škoda Kodiaq. Její kompletní ceník najdete v našem katalogu zde. Také jsme pro vás připravili srovnání s jejími konkurenty. Postavili jsme ji proti Hyundai Santa Fe i sourozenci Volkswagenu Tiguan Allspace. Jak dopadla? To najdete v našem porovnávači, stačí kliknout na tento odkaz.
Reklama

Diskuze

NAŠLAPANÁ TECHNIKOU ???? - 29.06.2023 05:17:55
Už 2 roky jezdím v INSIGNII s automatickou 9 stupňovou ATP. K smíchu.
MARTIN - 28.06.2023 21:49:16
Ano, po právu Škodě auto patří 6 místo v prodejích. Jako kdysi SSSR a komunisti. Dnes Škodu ničí SRN a EU. A klukům z managementu zbyli oči pro pláč. Protože vše je úplně mimo mísu. Škoda je za bodem návratu. Její hlavní klientela otočila oči jinam.

Elektrický Enyaq za stejné peníze jako Kodiaq. Škoda začala nabízet nový operativní leasing

Mladá Boleslav chce zpřístupnit elektromobilitu širšímu spektru zájemců. V ceně je i nabíjecí karta
22.05.2023 13:00
|
3
Reklama

Škoda poprvé ukázala nový Kodiaq a Superb. Za polárním kruhem prochází zátěžovými testy

Stěžejní modely mladoboleslavské značky musely prokázat svou odolnost i v minus 30 stupních Celsia
12.05.2023 16:30
|
2
Reklama

Takhle vypadá nová Škoda Kodiaq. Mladá Boleslav odtajnila i siluety obou verzí Superbu

Automobilka Škoda se letos chystá na premiéru rovnou tří modelů ze svého portfolia
26.04.2023 08:00
|
6

Nejprodávanější SUV světa dostalo ještě lákavější výbavu. I s hybridem stojí podobně jako Kodiaq

Toyota RAV4 nově obléká dres úspěšného závodního týmu. Vzhledově je agresivnější a podvozkově tužší
05.02.2023 18:20
|
5

Elektromobilita není jediné řešení. Miliarda spalovacích aut ve světě nezmizí, říká šéf Stellantisu

Autosalon hovořil se šéfem koncernu Stellantis Carlosem Tavaresem o budoucnosti aut nejen v EU
15.05.2024 08:05
|
1

Pozor na ojetiny z Německa, většina jich prošla nehodou. Opravy vyjdou na desítky tisíc

Podle pojišťoven dosahuje průměrná výše poškození dovezených vozů na 290 tisíc korun
13.05.2024 15:39
|
1
Reklama

Ojetý Volkswagen Phaeton vás za 100 tisíc zahrne komfortem. Očekává ale pečlivého majitele

Naftový šestiválec je držák, kterého se bát nemusíte. Horší je to s elektronikou i puchýři karoserie
13.05.2024 12:58
|
0

V sedadlech aut je látka způsobující rakovinu. V létě ji řidiči dýchají nejvíc, zjistila studie

Jde o chemikálii, která má bránit vznícení polyuretanové pěny. Má ji 99 procent osobních aut
09.05.2024 16:30
|
0
Reklama
Autosalon TV