Reklama
Nová auta

Komentář: Elektromobily si má povinně kupovat každý, ale s elektrickou MHD raději nespěchejme

Členské státy se dohodly, že odloží nařízení požadující 100 procent elektrických autobusů v MHD
Zdroj: Tiskový servis MDČR

Pokud má elektromobil někde smysl, pak je to město. Oproti klasickým motorům nabízí mnohem vyšší komfort daný naprosto plynulým pohonem, je tichý a hlavně bateriové auto v místě svého provozu neprodukuje žádné emise. Vzhledem k nastaveným trendům by bylo zcela logické, že úřady a různé veřejné sektory půjdou příkladem a budou ukazovat tyto výhody široké veřejnosti třeba v rámci MHD. Vlastně je skoro až s podivem, že už dávno ve velkém nebrázdí centra evropských metropolí elektrické autobusy. To by přece dávalo smysl. Jenže víte co? Aktuálně bylo rozhodnuto o tom, že termín povinného přechodu na elektrickou mobilitu u autobusů MHD bude odložen o pět let. Proč? Je to drahé a komplikované.  

Elektrické autobusy by ohrozily dostupnost MHD

Evropská komise navrhla, aby nejpozději do roku 2030 tvořily stoprocentní podíl v MHD napříč Evropou bezemisní autobusy. Jde pouze o začátek legislativních procesů, kdy následně nad návrhem ještě jednají členské státy, přijmou svou pozici a pak se v rámci tzv. trialogu hledá konečné řešení. A členské státy se teď shodly na tom, že původní návrh je příliš ambiciózní. Stoprocentně elektrická MHD se proto odkládá až na rok 2035. V roce 2030 by měl být podle představ Rady pro životní prostředí podíl elektrických autobusů 80 procent. Česká republika se hlasování zdržela, protože i vyjednané změkčení je pořád příliš ambiciózní. 

Ministr Kupka toto rozhodnutí doprovodil silnými a zcela logickými argumenty. Města potřebují víc času na přípravu k takovému kroku a samozřejmě svou roli hrají i peníze. Pokud by byl tlak příliš velký a EU by si vynutila odstavení klasických autobusů MHD příliš brzy, mohlo by to omezit dostupnost MHD jako takové. S tím se nedá nic než souhlasit, takže je odklad z určitého úhlu pohledu dobrá zpráva. Jenže když se na věc podíváme trochu jinak, toto rozhodnutí dokazuje, v jak absurdní době žijeme. 

Nemělo se u MHD začít?

Ministr Kupka přesně pojmenoval nejen problémy elektrické MHD, ale elektromobilů jako celku. I v dnešní době jsou elektrická auta pořád drahá a zejména vybudování infrastruktury tak, aby byla schopná pojmout opravdu masové používání elektrických vozidel, bude daleko složitější a dražší než postavit dostatek nabíječek na konečných MHD. Města se bojí, že to nezvládnou, ale ostatní zákazníci by si s tím měli nějak poradit.  

Navíc ještě také bude potřeba donutit zákazníky, aby si za elektrický vůz připlatili, změnili své návyky, koupili si ideálně vlastní wallbox a zainvestovali do fotovoltaiky. Zkrátka navzdory dotacím musí vytáhnout ze svého účtu pořád poměrně dost peněz, aby naplnili představy úřadů o ekologické dopravě. Vědomí, že po městech přesto mohou až do roku 2035 vesele jezdit i dieselové autobusy, na motivaci příliš nepřidá. 

Nemohu se zbavit dojmu, že naše cesta k elektrické mobilitě je cesta postavená na hlavu. Jako první moderní elektromobily dorazily ty největší a nejdražší, které se do měst, kde má elektromobil největší význam, vůbec nehodí. Jenže právě na taková auta se ve velkém po Evropě rozdávaly dotace. Evropská komise by formou Euro 7, která nejvíce dopadne na malá levná auta, nejraději donutila výrobce ukončit prodej spalovacích motorů ještě s velkým předstihem před rokem 2035 a díky již nastavené legislativě řada automobilek vlastně plánuje skoncovat se spalovacími motory někdy kolem roku 2030. Že to téměř jistě omezí dostupnost nových aut, to nikoho příliš nezajímá, ačkoliv o podobě Euro 7 se ještě bude jednat a také by se měla odložit.  

Lidi, kteří pak na nové auto už nedosáhnou, nebo na trhu nenajdou adekvátní náhradu za stávající spalovák, zůstanou buď u své staré ojetiny, nebo třeba přestoupí na MHD, která bude mít minimálně v našich končinách ještě řadu let poctivý diesel či případně nějaký jiný pohon produkující emise, který už si zákazník pořídit nesmí. No, nejsem si úplně jistý, jestli tahle taktika povede ke zdárnému emisnímu cíli. 
Reklama

Diskuze

Roman - 30.10.2023 14:34:03
už jsem překročil 60-tku a svůj naftový V8 budu opatrovat jak miminko a myslím, že spolu vydržíme odolávat do konce mých dnů všem těm elektro-eko teroristům a ať si své vysavače strčí ... víte kam :)
Josef - 29.10.2023 12:04:20
Trolejbusy se s velkou slávou zrušily a budou se kupovat předražené elektrobusy, na platy řidičů si DP peníze nevydělá - chce od města dotaci. Město ale peníze nemá, protože o ně přijde díky "konsolidačnímu balíčku" - to nemá chybu.

Vysvětlíme vám, co má společného legendární Tatra 77 s novým elektromobilem

Když jde o auta do zásuvky, hraje aerodynamika zásadní roli v jejich spotřebě
17.10.2023 09:38
|
2
Reklama

Kolik ujede elektromobil, když mu dáte střešní stan a 1,3 tuny těžký přívěs? Vyzkoušeli jsme to

Hyundai Ioniq 5 dostal baterii, se kterou slibuje dojezd téměř 500 km. Jak je to ale se zátěží?
27.09.2023 09:30
|
11
Reklama

Elektromobil za půl milionu je naprostá utopie, říká Pepa v rozhovoru s elektrickým mesiášem

Na novou Teslu nemá asi 60 procent obyvatel EU. Levné auto do zásuvky nebude ani z Číny
19.05.2023 09:31
|
7

Budoucnost elektromobility mají v rukou i developeři. V domech musí počítat s chytrým dobíjením

Moderní systémy si umí vyrobit elektřinu samy a přizpůsobit se aktuální spotřebě v domě
09.11.2022 09:32
|
4

Armáda elektromobilních novinek, Škoda Superb i 30 let starý kabriolet. Další Autosalon je připraven

Ve středu na COOLu otestujeme také Stelvio nebo nové BMW R 1300 GS
04.12.2023 11:32
|
0

Zákaz spalovacích motorů odmítá drtivá většina lidí i v zemi, která jde v čele elektrické mobility

V Norsku se sice prodává elektromobilů velké množství, ale i tam si chtějí zákazníci pohon vybírat
01.12.2023 18:05
|
7
Reklama

Aktuální Mazdu CX-5 můžeme hodnotit také jako ojetinu. Víme, jak je spolehlivá a za kolik se prodává

Problematický diesel u ojetin skoro nenajdete. Nejlevnější kusy už stojí hodně pod půl milionu
22.11.2023 18:18
|
0

Rychlost 30 km/h je pořád moc, v Německu zavedou plošných 20. Řidiči mají přestoupit do MHD

Omezení na 20 km/h začne od prosince zavádět Frankfurt. Následovat budou další opatření
17.11.2023 09:00
|
40
Reklama
Autosalon TV