Reklama
Nová auta

Nový VW Tiguan při prvních jízdách přesvědčil motoricky, adaptivní podvozek se ale ještě bude ladit

U třetí generace kompaktního SUV jsme vyzkoušeli dva motory ve verzích R-Line a Elegance
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Volkswagen Tiguan je aktuálně nejprodávanějším modelem wolfsburgské automobilky a velké popularitě se těší i u nás. Na silnice se už pomalu chystá zcela nová třetí generace, kterou jsme měli možnost v předstihu vyzkoušet na francouzských silnicích. Více než palubním systémům a infotainmentu se tedy budeme tentokrát věnovat hlavně dojmům z jízdy, a to se dvěma motory - benzinovým 1.5 eTSI (110 kW) a turbodieselem 2.0 TDI (142 kW).

1.5 eTSI: Téměř dokonalý motor

Kombinace nového Tiguanu s benzinovým motorem 1.5 eTSI, jenž využívá 48V mild-hybridní techniku, nás zajímala nejvíce, protože tento povedený agregát bude tvořit základní nabídku. V Tiguanu je dostupný ve dvou výkonových verzích, a to 96 kW (startovací cena od 899 900 Kč) nebo 110 kW. Obě mají poháněna přední kola a o přenos sil se stará 7stupňová převodovka DSG. My jsme měli možnost strávit zhruba hodinu a půl za volantem silnější verze.

Pro nový Tiguan se nám tento motor jeví jako velmi vhodná pohonná jednotka. Je totiž kultivovaný, úsporný, ale přitom dostatečně dynamický a auto s ním působí v zatáčkách lehce, spontánně a uvolněně. V kombinaci se stabilním podvozkem DCC Pro, který v režimu Sport citelně přitvrdí, a sportovními sedadly, dokáže být Tiguan 1.5 eTSI poměrně dost rychlým autem, s nímž si v případě zájmu užijete i docela zábavu.

To jsme si mohli shodou okolností na klikatých silničkách v okolí Nice i vyzkoušet - když se totiž této pohonné jednotce „zatopí pod kotlem“, má i BMW M135i, které jsme měli na silnici před sebou a jehož řidič jevil evidentní snahu nám vyprášit kožich, problém dominovat. Podvozkově je auto připraveno i na výrazně výkonnější (a těžší) pohonné jednotky, z čehož právě kombinace s lehčím ale vitálním motorem 1.5 eTSI jasně profituje. Řidič má dobrý pocit na volantu, auto poslušně následuje určenou trajektorii, nemá problémy s trakcí a umí jezdit jak úsporně, tak dynamicky. Tento motor lze jen doporučit. 

2.0 TDI (142 kW): Vždy s pohonem všech kol

Zhruba 60kilometrový okruh jsme následně strávili s nejvýkonnějším naftovým motorem pod kapotou. Poměrně silný okolní provoz a hlavně zatočené silnice nám sice úplně neumožnily vyzkoušet jeho dynamický potenciál, ale i přesto si pár postřehů odnášíme. 

Tiguan je s dvoulitrovým turbodieselem o něco těžší na přední nápravě a při dynamičtější jízdě, k níž nejvýkonnější naftový motor svádí, tak vyžaduje trochu jiný řidičský styl. Namísto lehkosti benzinové verze 1.5 eTSI přichází na řadu hrubější síla a mohutný zátah od nízkých otáček. Díky sériově dodávanému pohonu všech kol 4MOTION je Tiguan v zatáčkách i pod plynem jistý a má bezvadnou trakci. A pokud by člověk neměl přímé srovnání s předchozím benzinovým agregátem, vůbec by lehký pokles agility nezaznamenal. 

Sedmistupňová převodovka DSG je, jak už to dnes tak z důvodu emisí bývá, nastavena spíše rozvážněji (což platí i pro 1.5 eTSI), takže pro případné zrychlování je lepší počítat s menší prodlevou, popř. využít pádla pod volantem či zvolit sportovní režim. Tak se převodovce vysvětlí, že nemá vitalitě pohonné jednotky stát zbytečně v cestě. 

Odhlučnění motoru je dostatečné, byť je samozřejmě jeho tvrdší chod slyšet o fous více než u benzinového čtyřválce. Vibrace však do interiéru nepronikají žádné a při normální jízdě je vnitřní komfort posádky opravdu hodně vysoký. Tuto motorickou verzi lze doporučit těm, kteří s novým Tiguanem budou častěji jezdit delší trasy a využijí výhody pohonu všech kol, třeba při častějším pohybu na horách.

Podvozek DCC Pro se ještě bude dál ladit

Protože se nám při jízdě s novým Tiguanem ve specifických situacích, zejména v nižších rychlostech, zdál adaptivní podvozek DCC Pro méně harmonický, než jsme očekávali, oslovili jsme po testovacích jízdách přítomného experta Dr. Martina Jänsche, který měl jeho vývoj ve Volkswagenu přímo na starosti.

„Díky předchozí generací adaptivního podvozku DCC jsme nasbírali velké množství zkušeností, které jsme nyní aplikovali do zcela nového systému DCC Pro. Jeho technika je kompletně nová a dokonce jsme i změnili dodavatele. Co se řídicího software týká, tak ten je významně přepracován a řekl bych, že s předchozí generací má společných tak 50 až 60 %,“ uvedl podvozkový expert na náš dotaz a doplnil: „Podvozek DCC Pro ale budeme ještě dále ladit ve snaze najít ideální kompromis mezi odpovídající odezvou od kol, na kterou jsou zákazníci Volkswagenu zvyklí, a komfortem, který i podle nás má třeba při přejezdu retardérů ještě potenciál ke zlepšení.“

Za nás se sluší podotknout, že ve vyšších rychlostech je DCC Pro mimořádně funkční a poskytuje příkladný komfort, aniž by jakkoliv utrpěla zpětná vazba pro řidiče. Auto je stabilní, tiché, na nerovnostech nerezonuje a perfektně se vede po silnici.
Reklama

Diskuze

Lukáš - 22.02.2024 13:30:50
Kdyby měl zcela kulatý volant a integrovanou (zakomponovanou pěkně nerušeně do palubní desky) navigaci jak Karoq a Touareg, byl by to dokonalý vůz.. :-(

Modernizovaný Tiguan Allspace, Audi Q4 e-tron i expedice na východ. Takový bude prémiový Autosalon

To a mnohem víc sledujte už ve středu na Prima COOL ve vánočním vydání tradičního pořadu o autech
20.12.2021 17:11
|
1
Reklama

Když ojetý rodinný vůz od Volkswagenu, tak Tiguan Allspace nebo Touran. Jen pozor na specifické vady

Podrobně jsme se zaměřili na výhody a nevýhody. Poradíme i s výběrem motorizace a převodovky
20.10.2021 17:14
|
10

Nový Nissan Qashqai chce od VW Tiguan zpět titul mistra Evropy. Naftu už k tomu nepotřebuje

Elektrifikaci pojala třetí generace populárního SUV velmi netradičním způsobem
18.02.2021 16:33
|
0

V Německu řeší obří podvod s falšováním identity historických Porsche. Obžalován je i vítěz Le Mans

Podle soudu došlo k podvodu u víc než 20 vozů, mezi kterými nechybí ani legendární Porsche 917
16.04.2024 12:02
|
0

Varování pro všechny rodiče: dětská sedačka od výrobce Peg Perego představuje bezpečnostní riziko

Model Viaggio Twist se během testu německého autoklubu utrhl z isofixové základny
12.04.2024 10:36
|
0
Reklama

Elektromobilita v Německu způsobí významný výpadek příjmů do rozpočtu. Řešení bude bolestivé

Podle prognóz auditorské firmy EY přijde německá státní kasa do roku 2030 až o 50 miliard eur
07.04.2024 19:04
|
9

Komentář: Trpký konec pohádek. Investoři elektromobilitě nevěří a spousta výrobců proto krachuje

Emoce a nadšení opadly a „slibotechny“ dostihl neúprosný svět čísel, který znamená jejich konec
28.03.2024 08:01
|
11
Reklama
Autosalon TV