Reklama
Nová auta

Nový Mercedes G se nevyhne elektřině, benzinovým osmiválcem bude šetřit. Aktuální verze rychle mizí

Autosalon otestoval současnou třídu G v extrémních náklonech na místech, kam se nedostane každý
Zdroj: Ondřej Běhal, Autosalon.tv

Mercedes připravuje výrazné inovace terénní třídy G. Novinka by se měla objevit v příštím roce jako modelový rok 2025 a mimo se bude poprvé prodávat i jako čistý elektromobil. Neznamená to však konec spalovacích motorů pod kapotou Géčka, zatím jen omezení benzinového osmiválce. Aktuální verzi Mercedesu třídy G už si nelze objednat, ale bude se ještě dlouho vyrábět a v Česku zatím dealeři nemají některé kvóty rozdělené mezi konkrétní zákazníky, takže ji sehnat lze. Vyzkoušeli jsme terénní schopnosti naftové i benzinové varianty v G-Class Experience Centru poblíž rakouského Grazu. Na uzavřené asfaltové trati jsme prohnali i nejsilnější variantu AMG.

Budoucnost

Informace o novém Mercedesu EQG nejsou zdaleka jen spekulacemi. Sama automobilka ledacos poodhalila svým konceptem EQG představeným už v roce 2021, který už tenkrát prezentovala jako studii blízkou realitě. Co všechno tedy víme o elektrickém géčku přímo od Mercedesu? Mělo by jít opět o nekompromisní offroad s žebřinovým rámem. Průchodnost terénem slibuje minimálně na úrovni současných vozidel. Redukční převodovku by měla u elektromobilu rovnocenně nahradit dvoustupňová automatická převodovka, tři uzávěrky diferenciálu motor v každém kole.

Od zdrojů blízkých výrobci, tedy společnosti Magna Steyr v Grazu, se Autosalonu podařilo zjistit, že pokračovat budou i spalovací motory. K jistým omezením ale dojde. Například variantu 500 už nebude pohánět benzinový osmiválec, ale pouze šestiválec. Osmiválec z nabídky nezmizí, ale zůstane dostupný pouze pro nejsportovnější provedení AMG. Pokračovat by mělo i provedení 400 d s naftovým šestiválcem.

Novinka by se měla objevit už v příštím roce, označovat by se měla jako modelový rok 2025. Současná generace je na trhu od roku 2018, vše tedy naznačuje, že by mělo jít o generaci novou. Mercedes-Benz však může kvůli zjednodušení homologačních procesů opět sáhnout po podobné fintě, jakou udělal s generací současnou. Tu totiž také označil pouze za facelift, byť z původního modelu zbyly pouze tři díly - kliky, kryt na rezervní kolo a ostřikovač čelního světla.

Současnost

Mercedesu třídy G se aktuálně vyrábí největší množství v historii. Ročně jich vyjíždí z továrny společnosti Magna Steyr, kde se pro Mercedes-Benz montují, až 40 tisíc kusů. U předchozí verze to bylo nejvýš 18 tisíc kusů.

Přitom nechybělo mnoho a třída G koncem minulého desetiletí skončila. Naštěstí měla velkého příznivce v podobě bývalého šéfa koncernu Daimler Dietera Zetscheho, který ikonický offroad nenechal padnout ani zmutovat do podoby SUV. Aktuální generace (pardon, facelift) si ponechala skvělé terénní vlastnosti, ale zároveň přinesla do interiéru luxus, pohodlí a velmi slušné jízdní vlastnosti na silnici. V roce 2018 ji pomáhal představit Arnold Schwarzenegger a z Géčka se stal skutečný Terminátor, který skvěle naplnil Arnoldovu populární hlášku „I'll be back “. 

Je ale trochu smutné, že současní majitelé třídy G rekrutující se zejména z Německa, USA a bohatých ropných pouštních států vůbec jeho terénních schopností nevyužívají. „Do opravdového terénu s nimi jezdí jedno, maximálně dvě procenta majitelů,“ potvrzuje Tom Machaty, který nás má na starosti v G Experience Centru poblíž Grazu a díky jemu a jeho kolegům si můžeme s ohromením vyzkoušet, co všechno toto auto dovede.

V technických datech stojí, že maximální boční náklon činí 35 stupňů. Mě ale právě teď palubní počítač ukazuje 36 stupňů, vnitřními koly stojím v kluzkém blátě, visím v pásech a Tom se nevzrušeně opírá rukou o zdánlivě se kácející karoserii. Chvíli poté stoupáme pod úhlem 45 stupňů na kovové rampy, nebo z nich padáme dolů, abychom se uprostřed zastavili a na zpátečku vycouvali zpět. Totéž absolvujeme jen v o něco méně prudkém svahu na obřích kamenech v místech, která bychom jen stěží zdolali pěšky.

G Class Experience Center má tratě postavené tak, aby bezpečně ukázaly schopnosti třídy G až na úplnou hranu. A je to obrovský zážitek. Brodíme se v 70 centimetrech vody, sjíždíme strmé srázy, nebo hoblujeme pneumatiky verze AMG na asfaltovém okruhu. Ostatně, prohlédněte si galerii pod tímto odstavcem, protože obrázky hovoří za vše. „Tento zážitek si mohou dopřát pouze majitelé třídy G, nebo vážní zájemci o tento vůz, které vyberou dealeři značky,“ vysvětluje Martin Samohýl, který showroom Mercedesu ve Zlíně vlastní. „A čtyřikrát za rok sem mohou dorazit i lidé z řad veřejnosti. Za denní program ale zaplatí 2240 eur,“ doplňuje ho Tom Machaty, náš rakouský instruktor s českými rodiči.

Současnou variantu Mercedesu třídy G už si nelze objednat. Továrna Magna Steyr do startu produkce nového provedení už pouze dovyrábí objednávky z celého světa. „My ale máme nějaké kvóty, které jsme zatím nerozdělili mezi konkrétní zákazníky, takže reálně Géčko ještě sehnat lze,“ uklidňuje Samohýl. V Česku se podle něj dvě ze tří Géček prodají v nabušené specifikaci AMG se základní cenou 4 997 300 korun. V nabídce je ještě naftová verze 400 d a benzinová 500. Ceník stejně jako veškará technická data najdete v našem katalogu ZDE.

Proč je Géčko tak drahé? Třeba proto, že se vyrábí z velké části ručně, bez robotů. Však se také jedno auto staví 100 hodin, kdežto například luxusní S Klasse pouhých 20. Přímo v továrně Magna Steyr pracují například i šičky, které vyrábějí čalounění na míru náročným zákazníkům.

Minulost

Třída G původně vznikala jako vojenský projekt. První civilní provedení se představilo v roce 1979. Písmeno G je prvním písmenem slova Geländewagen, což v němčině znamená terénní automobil. Od roku 1985 patří ke standardu uzávěrky diferenciálů. První generace měla z dnešního pohledu až směšně slaboučké motory. Nejslabší naftové provedení dokázalo nabídnout maximální výkon 53 kW, za což by se dnes styděla i Škoda Fabia. 

Ale ani druhá, s trochou nadsázky vlastně už současná generace, na tom nebyla o moc lépe. Ještě v roce 1997 se vyrábělo naftové Géčko s maximálním výkonem pouhých 70 kW. Pro porovnání - aktuálně nabízená naftová verze 400 d disponuje maximálním výkonem 243 kW, benzinové AMG dokonce až 430 kW.

Mercedes třídy G se vyráběl v nejrůznějších tvarech karoserie. Spousta z nich ale pouze pro armádu, mnoho v pancéřovaném provedení. Výroba těchto verzí se teprve před rokem přesunula z běžné „civilní“ linky.

Z mnoha technicky zajímavých verzí stojí za zmínku například „šestikolka“, která se objevila v roce 2013. Tehdy o ni nebyl příliš velký zájem, a to ani ze strany bohatých šejků, takže se jich vyrobilo pouhých 149 kusů. Díky tomu se z ní stal nesmírně ceněný sběratelský kousek s aktuálně nesmyslnými cenami.

Od roku 2015 se vyrábí Mercedes G na druhou, tedy speciální nazdvihaná verze s dvojitými tlumiči do toho nejtěžšího terénu. I toto monstrum jsme měli v Experience Centru vyzkoušet, byť pouze na sedadle spolujezdce. Jde o extrémního polykače nerovností, nad jehož terénními schopnostmi zůstává rozum stát.

V roce 2017 vznikla v počtu 102 kusů (tři z nich si nechal Mercedes-Benz) hyperluxusní limitovaná série G Maybach. A od roku 2018 už se datuje znovuzrození Géčka - aktuální superúspěšná generace (pardon, vlastně facelift), díky níž se terénní mercedes prodává lépe než kdykoli předtím.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Test: Nový Mercedes GLC je mezigeneračním skokanem roku. Revoluce se udála pod povrchem

Výrazným zlepšením prošel zejména interiér včetně jeho zpracování, podvozek, ale i motorizace
07.12.2022 07:30
|
0
Reklama

Škoda Kodiaq má nečekanou konkurenci. Mercedes GLB může být totiž dokonce levnější, ukazuje srovnání

Porovnali jsme největší české SUV s prémiovým Mercedesem. Oba modely jsou si až překvapivě podobné
06.04.2022 15:48
|
18

Jak jezdí obři? BMW X7 a Mercedes GLS zahrnou svou posádku totálním komfortem

Testovali jsme dříve než ostatní dvě největší SUV, která můžete v současnosti na silnici potkat
08.07.2019 14:10
|
0

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0

Do Česka poprvé přijelo nejbezpečnější a nejtišší volvo. Pojme sedm lidí a dovážet se bude z USA

Elektrické SUV je počítačem na kolech s umělou inteligencí. Každý den má být lepší
15.04.2024 16:15
|
0
Reklama

Čínský Dongfeng chce být dvojkou na českém trhu hned za Škodou. Přiveze monstra i levná elektroauta

Už teď máme pokrokovější technologie než zdejší značky, tvrdí jejich evropský šéf
10.04.2024 07:33
|
2

Názor: Nulová tolerance vůči alkoholu u řidičů je falešná anomálie, kterou nedodržují ani policisté

Komu naměří při dechové zkoušce do 0,3 promile, ten se trestu vyhne. Pokud neřekne, že požil
13.03.2024 19:26
|
23
Reklama
Autosalon TV