Reklama
Nová auta

Podívejte se na oficiální fotky nové Škody Octavia. Je větší, chytřejší, úspornější. Někdy i línější

Umí se sama vyhnout chodci, nebo cyklistovi. Varuje před otevřením dveří, když se něco blíží zezadu

Škoda Auto dnes v Praze odhalila nejočekávanější auto letošního roku. Octavia, která se nyní ukazuje ve své čtvrté novodobé generaci, je totiž dlouhodobě nejprodávanějším vozem na českém trhu a bestsellerem značky v Evropě i ve světě. Jak už naznačovaly špionážní snímky, auto dostalo design, který v sobě kombinuje prvky z modelů Scala (příď) a Superb (záď). Ukázaly se obě verze karoserie, tedy liftback i kombi. Byl u toho i náš štáb s experty Pepou a Honzou, takže se brzy můžete těšit i na reportáž v televizním Autosalonu.

"Ceník zveřejníme koncem listopadu, prvních pár kusů nové Škody Octavia by se na trhu mohlo objevit ještě koncem letošního roku," uvedl tiskový mluvčí značky Vítězslav Pelc. Naplno se ale prodej auta podle něj rozjede až koncem prvního čtvrtletí roku příštího.

Delší karoserie, větší kufr, dvouramenný volant

Nová Octavia je o 19 mm delší než její předchůdce, měří 4689 mm. Combi je dokonce o 22 mm delší. Auto narostlo i do šířky a to konkrétně o 15 mm. Řadu českých zákazníků zajímá kufr. Ten podle výrobce také mezigeneračně narostl a to o 10 litrů. Do Octavie tak nyní naložíte rovných 600 litrů zavazadel, kombík pojme ještě o čtyřicet litrů více.

Za pozornost stojí nový interiér Octavie. Jde o první vůz, do kterého Škoda nasadila svůj nový dvouramenný volant. Podobné řešení je v současnosti poměrně neobvyklé, se dvěma rameny jezdil například Mercedes-Benz třídy S aktuální generace, ale jen do příchodu faceliftu. Auto dostalo takzvaný virtuální kokpit, tedy obrazovku nahrazující klasické ručičkové ukazatele rychlosti a otáček. Poprvé je na palubě škodovky head-up displej (promítání důležitých informaci na čelní sklo), třízónová klimatizace (na přání, ve standardu automatická dvouzónová) a bezklíčový přístup konečně funguje na všechny čtyři dveře.

Designéři rozdělili palubní desku do několika horizontálních úrovní. Nápadná je uprostřed stojící obrazovka zábavního systému s vysokým rozlišením a dotykovým ovládáním. Kabinu má ozvláštnit ambientní osvětlení pomocí LED pásků. Bude si možné vybrat celkem z desítky různých barev. Mimochodem, když už jsme u diod, LED pro denní svícení a potkávací světla jsou samozřejmostí. Nyní je ale možné na přání objednávat i full-LED Matrix světlomety, tedy takové, které dokáží svítit na dálku, ale zároveň vykrývat protijedoucí auta.
Reklama

Sama se vyhne chodci nebo cyklistovi

Na palubě nové Škody Octavia je i celá řada nových elektronických pomocníků. K dispozici bude prediktivní adaptivní tempomat, který se objevil už u Superbu. Systém zvládne rozpoznávat dopravní značky a funguje tak, že přizpůsobuje rychlost jízdy aktuálně platným předpisům a třeba i zatáčkám, pokud si to řidič navolí.

Asistent pro vyhýbání pomůže řidiči mírným zásahem do řízení v případě hrozící srážky s chodcem, nebo cyklistou. Asistent odbočování dokáže při odbočování vlevo na křižovatce automaticky zastavit, aby Octavia nezkřížila dráhu protijedoucímu vozu. Novinkou je také varování před vystupování z vozu, ke kterému se zezadu blíží jiné auto, nebo cyklista.

Nebude chybět asistent pro jízdu v zácpách, který umožní přibližně 15 s autonomní jízdy bez držení volantu v místech, kde jsou dobře viditelné jízdní pruhy.

Hybridy i CNG

A co bude pod kapotou? Škoda slibuje širokou paletu motorů. Vůbec poprvé vyjede Octavia jako plug-in hybridní automobil, který bude kombinovat benzinovou jednotku 1.4 TSI s elektromotorem. S výkonem 150 kW slibuje úsporné svezení i díky možnosti ujet na plnou baterii až 55 kilometrů. Škoda u tohoto modelu zatím neuvádí průměrnou spotřebu. Vůz má 6stupňové DSG.

Na své si přijdou i zastánci dalších alternativních pohonů. S motory 1.0 TSI a 1.5 TSI se bude jezdit také jako s mild-hybridními automobily. Jednotky o výkonech 81 a 110 kW budou vždy spojeny se sedmistupňovým automatem DSG. Nezapomnělo se ani na stlačený zemní plyn. CNG natankujete do verze s motorem 1.5 TSI G-Tec o síle 96 kW. Ani u těchto agregátů zatím Škoda spotřebu neměřila.

Nižší spotřeba i dynamika

Klasické pohony pak budou zastupovat tři benzinové motory, počínaje tříválcem 1.0 TSI EVO, přes motor 1.5 TSI EVO k 2.0 TSI. Ty budou mít výkony 81, 110 a 140 kW. Spotřeba je změřená jen u prostředního z nich – má se pohybovat mezi 4,9 až 5,0 litry benzinu podle starší metodiky NEDC a 5,2 až 6,1 litry podle nové a přísnější WLTP. Bude tedy o 0,1 l úspornější než dosud. Základní litrový motor bude mít o 4 kW nižší maximální výkon a jeho zrychlení z 0 na 100 km/h se proti současné octavii zhorší o 0,5 s na 10,6 s.

Vznětový motor 2.0 TDI se bude prodávat ve třech výkonnostních verzích 85, 110 a 147 kW. Konzumace paliva u nejslabšího, který nahradí dosavadní motor 1.6 TDI se stejným výkonem, je 3,6-3,7 l dle NEDC a 4,0-4,7 l podle WLTP. Měl by být tak o půl litru úspornější než 1.6 TDI u současné Octavie. Také dvoulitrový motor s výkonem 110 kW a automatickou převodovkou má být o půl litru úspornější než dosud, ale také o 0,2 s línější při zrychlení z 0 na 100 km/h (8,7 s).

Dvě nejsilnější verze vznětového agregátu, jakožto i benzinový dvoulitr, bude možné spojit i s pohonem všech kol. Řadí se vždy buď manuálním šestikvaltem nebo 7stupňovým DSG.

A zase ta chytrá řešení

Octavia bude mít hned několik druhů podvozku. Kromě standardního půjde i o sportovní, který bude snížený o 15 mm. Naopak 15 mm zvýšení se dočkáte, pokud zvolíte paket na špatné cesty. Kromě toho bude k dostání i systém s nastavitelnými tlumiči DCC. Ten bude pro všechny verze kromě plug-in hybridu nižší o 10 mm než standardní podvozek, tlumiče ale svou tuhostí budou reagovat na volené jízdní režimy.

Zadní náprava bude u výkonových verzí do 110 kW včetně jednoduchá vlečená, nad 110 kW víceprvková. To se tedy proti současné Octavii nezmění. Víceprvkovká zadní náprava bude k dispozici standardně i pro verzi na zemní plyn.

Nebyla by to Škoda, kdyby do Octavie neimplementovala svou sadu Simply Clever řešení. Některé jsou i naprosté novinky. Jde například o možnost tankovat aditivo AdBlue i z pistolí pro nákladní vozy, což zjednoduší celý proces. K dispozici nyní budou také dvě kapsy pro mobil na zadní straně opěradel předních sedadel. Stejně jako u modelů Scala a Kmiq ale nepotěší konektory výhradně na USB-C. Octavia bude automaticky odjišťovat roletku a nabízet se i bude zajímavý doplněk pro spaní ve voze na zadních sedadlech.

Škodu Octavia a Octavia Combi si můžete prohlédnout v přiložené galerii na prvních oficiálních snímcích. Dostanete se do ní po kliknutí na tlačítko VSTOUPIT DO GALERIE nad tímto textem.
Reklama

Diskuze

Jarda - 09.02.2020 01:00:51
Předražená popelnice
Honza - 13.01.2020 06:10:44
Nová Škoda Octavia je sice hezký vůz ale pro tuzemského zákazníka se stává cenově nedostupný, ten se bude muset poohlížet po levnější konkurenci. Bazarová Octavia pak bude problém z hlediska množství elektroniky kterou obsahuje.

Nová Octavia se ukazuje na prvním videu. Odhalila svoje světla i křivky

Bestseller se ve své čtvrté generaci předvede 11. listopadu večer v Praze
04.11.2019 16:00
|
0
Reklama

Nová Škoda Octavia: Nikdo ji ještě neviděl, ale my už jsme s ní jezdili. Tady jsou naše první dojmy

Hrstka novinářů měla možnost svézt se maskovanými prototypy. Autosalon u toho nemohl chybět!
29.10.2019 09:11
|
0

Toto je první reálná fotografie nové Škody Octavia. Zrnitý snímek z konfigurátoru unikl na internet

Díky chybě německé stránky Škody se můžeme podívat na šedý model ve verzi liftback
21.10.2019 11:04
|
0

Palubní hodinky za miliony, dřevo či V12 pod kapotou. Toto jsou nejluxusnější SUV světa

Vybrali jsme 10 SUV, které si pořídí jen nejbohatší z bohatých. Většinu z nich potkáte i v Česku
02.01.2020 16:40
|
0

Čtvrteční autosalon vás zahrne luxusem rolls-royců i vily na kolech

Vyzkoušíme neuvěřitelný obytný vůz Morelo či kupé snů Bentley Continental GT
30.12.2019 15:09
|
0
Reklama

Turecký prezident Erdogan chce vyrábět elektromobily. Doma jich ale moc neprodá

Země zatím nebyla ve výrobě vlastních aut úspěšná. Teď má v plánu hned čtyři nové modely
30.12.2019 13:31
|
0

Užitečná i užitková. Taková budou auta v posledním letošním Autosalonu

Sršeň si vezme do parády nadupanou motorku KTM, vyzkoušíme i zvláštní stroj jménem Bureko
23.12.2019 13:26
|
0
Reklama
Autosalon TV