Reklama
Testy

Bentley Flying Spur V8 uhrane nováčka ve světě luxusu. Matador v něm vidí stopy po spolupráci s Audi

Test automobilového majestátu z pohledu dvou odlišných redaktorů. Pohled začátečníka i profíka

Zkušenosti začátečníka s Bentley Flying Spur - Bart Běhal 21 let

Zdroj: Robin Běhal

Poprávu jsem z této redaktorské dvojice ten slabší článek, jinak řečeno začátečník. V porovnání s ostatními českými novináři jsem totiž ještě motoristický kojenec. I přes to, že jsem v automobilovém prostředí vyrůstal, mé osobní řidičské zkušenosti jsou zatím na úplném začátku. Na druhou stranu si nemohu stěžovat, ve svých jednadvaceti letech mám za sebou již slušný arzenál ozkoušených vozů, tedy alespoň těch konvenčních.

S opravdovými mohykány automobilového světa jsem se setkal jen zřídka. Hrozně rád vzpomínám například na test Porsche 911 Turbo S nebo třeba Rolls-Royce Wraith. Nyní ke své sbírce mohu bez obav připojit i Bentley Flying Spur V8. Auto, které si mne získalo svou osobitostí, vznešeností, nevšedním luxusem, ale i sametovým komfortem.

Mezi vyvolenými

Když jsem obdržel zprávu, že jsem jeden ze dvou vyvolených, kterým se poštěstí usednout za volant nového Flying Spuru, byl jsem radostí bez sebe. Bentley pro mne vždy znamenalo něco víc. Po svém pokoji jsem měl rozvěšené plakáty snad všech jejich modelů. Často jsme usínal s představami, že až budu velký, jedno si pořídím. To mne však brzy přešlo, protože i kdybych v budoucnu takové peníze měl, asi bych raději sáhl po rodinném domku. Leda bych měl na obojí... No, nechme nesmyslného snění a vraťme se zpět do reality.

Obrovským zážitkem a splněným snem pro mne byla už jen možnost se s Bentley Flying Spur vůbec svést a okusit tak automobilové nebe na vlastní kůži. Zkoušený exemplář jsem dokonce sám vyzvedával a řeknu vám, že naživo vypadá ještě mnohem lépe než na fotografiích. Ta majestátní karoserie je prostě neuvěřitelná. Vmžiku se mi rozbušilo srdce a naježily chlupy na rukou. Testovaný vůz navíc zdařilým způsobem kombinoval sportovnost s luxusem, což doslova a do písmene miluji!

Jakmile jsem usedl za volant, mé nadšení ani trochu neopadlo, ba naopak ještě stoupalo. Nosními dírkami jsem nasával překrásnou vůni Bentley, zatímco mé oči se rozplývaly nad kvalitou a úchvatným zpracováním interiéru. Vše bylo dotažené do posledního detailu a vyrobeno s chirurgickou přesností i poctivostí. Být majitelem tohoto auta, řeknu si, že jsem ty peníze nevyhodil jen tak za něco. Cítíte tam všechnu tu hodnotu a práci, což je v dnešní době prakticky nevídané.

Třešničkou na dortu pro mne byl rotační displej infotaimentu, který měl hned tři strany. Na jedné byla samotná obrazovka, na další pak analogové budíky s různými ukazateli a na té poslední pouze dřevo z ořešáku vlašského. Displej se otáčel buď sám podle potřeby (odemknutí, zamknutí), anebo jej šlo otáčet pomocí tlačítka na středové konzoly. Vyzdvihnout musí rovněž celokožená sedadla, jenž disponovala masážními funkcemi nebo třeba nejmodernější asistenční systémy, které během testu fungovaly na sto dvacet procent.

Luxusní jachta i nezkrotný supersport

Bentley Flying Spur ale není jen uměleckým dílem či masážním salonem, dokáže totiž i perfektně jezdit. Podvozek s adaptivními tlumiči žehlí nejrůznější typy nerovností jako by tam vlastně ani nebyly. Spíše máte pocit, že neohroženě plujete. Za prvotřídní komfort na palubě mohou také stovky kil odhlučňovacích materiálu. Díky kterým není na palubě absolutně nic slyšet, a vy si tak můžete vychutnávat ničím nerušnou jízdu.

Uvnitř není dokonce slyšet ani mohutný osmiválcový motor s výkonem 550 koní. Abych slyšel hluboký sportovní zvuk, musel jsem otevřít okénka. Jinak je chod pohonné jednotky sametový a kultivovaný. Pokud sešlápnete plynový pedál až na podlahu, vzbudíte v Bentley Flying Spur zběsilé monstrum. Auto vystřelí z místa jako nějaký supersport a řidiče doslova zarazí do sedačky. No prostě paráda!

Zkrotiti rozzuřenou luxusní limuzínu s 550 koňmi pod kapotou ale není je tak. V zatáčkách totiž působí těžkopádně a nekontrolovatelně se dere ven ze silnice. Na druhou stranu, když vlétnete do zákruty s jistou opatrností a v rozumné rychlosti nemůže se nic stát. Časem se pak na auto napojíte jako Avatar na svého draka a řízení na okreskách vás začne vyloženě bavit.

Závěr

Pokud to shrnu bylo pro mne svezení v Bentley Flying Spur splněným dětským snem a nezapomenutelným zážitkem. Vůz mne vtáhl do jiného, lepšího světa, ze kterého se mi nechtělo odejít. Řidiče i cestující zahalí do přepychu a luxusu srovnatelného s tím v pětihvězdičkových hotelech. Budeš mi chybět bentley! :(
Reklama

Zkušenosti pokročilého s Bentley Flying Spur - Jan Markovič 35 let

Zdroj: Jan Markovič

Být zkušenějším kolegou je v tomto případě výhodou, protože jsem měl za svou patnáctiletou kariéru motoristického novináře možnost řídit všechna existující bentley, všechny rolls-royce a další vozy, které by testovanému kousku mohly víceméně konkurovat. To vše mi dává možnost přistupovat k Bentley Flying Spur trochu chladněji a realističtěji. Jednoduše řečeno, hned mi nevyrazí dech. Musí si mě získat.

Když řídíte velmi drahé auto, musíte se v něm cítit speciálně. Řídit ho by nemělo být cestou z bodu A do bodu B, mělo by jít o událost. To moc dobře vědí u Rolls-Royce a udělali ze svých vozů jakési umělecké dílo na čtyřech kolech. Za jejich volantem máte pocit, který vám nenabídne žádné jiné auto. Je to taková kombinace vznešenosti, ticha, snad i vůní a bezstarostnosti zároveň.

Koncern je ještě cítit. Trochu

Speciálním se Flying Spurt také snaží být, jakkoliv mu to v minulosti tolik nešlo. První generace byla zkrátka tak moc spřízněná s Volkswagenem Phaeton, že to bylo do očí bijící až urážlivé. Druhá, hranatější varianta, na tom byla o něco lépe, ale stále jsem z ní byl rozpačitý. Je to až tato nová třetí generace, která rozkvetla nejen díky tomu, že se vydala víceméně vlastní cestou, ale zároveň jí už nepřekáží obří limuzína Mulsanne, se kterou se u Bentley rozloučili. Nyní je Flying Spur tou špičkou.

Je tu ale pár věcí, kterých se Bentley nedokázal zbavit, což je trošku škoda. Volant je Audi, stejná tlačítka se stejným nevábným zvukem při stisknutí najdete na volantu A3 vaší sekretářky. Je mi líto, že se Bentley nechal zlákat modernou a nasadil displej místo klasických budíků, ve kterém okamžitě znovu vidím Audi s jen mírně pozměněnou grafikou. Přitom hned vedle něj najdete obrazovku z Porsche Panamera, kterou lze stisknutím tlačítka proměnit na tři klasické ručičkové ukazatele teploty, kompasu a stopek. Aha, to je to, co hledám! Absolutní zbytečnost, ale výjimečně krásná a speciální. Stejně jako třeba hvězdné nebe na stropě Rolls-Royce.

Na druhou stranu jsou jmenované chyby drobnostmi, kterých si všimne znuděné oko motoristického novináře, jenž už podesáté kouká na to samé. Vadilo by mi to, kdybych byl majitelem? Ne, protože Bentley odvádí pozornost dalšími vlastními kousky. Kromě otočného displeje je tu nové logo okřídleného B na kapotě, které za tmy svítí a ladně se schovává před zloději. Je tu obrovské množství kůže, povedeně vkusné dřevo a spousta pohodlí na zadním sedadle vybaveném vlastním tabletem a funkcemi.

Jing a jang

Dalo by se říci, že Bentley Flyins Spur je konkurentem Rolls-Royce Ghost. Dalo, ale nebylo by to tak úplně pravda. Rolls-Royce skrývá svou sílu za ticho a ladné zacházení. Bentley se nebojí probudit své sportovní kořeny a naservírovat atletické chování na stříbrném podnosu. Tam, kde se rolls-royce pohupuje ve snaze nevyrušit pána od přemýšlení nad filosofickými problémy moderní aristokracie, dokáže Bentley pumpovat adrenalin. Každé z těchto dvou výjimečných aut je tedy pro někoho jiného.

Pokud patříte mezi ty, kteří rádi řídí, užívají si rychlost, ale třeba Porsche Panamera Turbo je pro vás příliš vulgární, je Flying Spur vynikající volbou. Je to ostatně nejrychlejší limuzína světa. I v osmiválcovém provedení překonává rychlost 300 km/h. Nejde o to, že neexistuje mnoho míst, kde byste s ním mohli takto jet. Je důležité vědět, že je toho tento vůz schopný. Předvádí to i brutální akcelerací, které na impozantnosti mírně ubírá maskování rychlosti čirou masou vozu. Úplně nejsem šťastný z automatu, který tedy fakt nemusel být dvouspojkový! Přešel by-li člověk zvyklý na jemné rozlety z Rolls-Royce, byl by přímo zhrozen, s jakým škubnutím se občas Flying Spurt rozjede.

Jenže to jak se chová Bentley Flying Spur v zatáčkách, naopak dělá čest jeho jménu. Inženýři museli strávit roky nastavováním a upravováním podvozku, přidáváním stabilizace, laděním elektroniky. Vy pak naladíte mezi jízdními režimy nikoliv Sport nebo Normal, ale Bentley! To je ten správný, tak je auto nejvyváženější. A pak si klidně užijete okresku. Jasně. Flying Spur je pořád velký a těžký kus auta, ale to co dokáže předvádět v zatáčkách je neuvěřitelné. Domnívám se, že je to v současnosti nejlépe jezdící auto svého druhu. I přes těch pár drobností, kvůli kterým je oprávněné mírně pozdvihnout obočí.
Reklama
Reklama
Autosalon TV