Reklama
Nová auta

Mitsubishi Colt se po letech vrací na silnice. Od Clia ho dělí jen detaily, viděli jsme ho naživo

Auto se bude v Česku prodávat od podzimu. Nabídne stejné motory jako Renault včetně hybridu
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Vzpomínáte ještě na devadesátá léta? Na ten malý sympatický oblý hatchback Mitsubishi Colt. To byla doba, kdy tento model vyráběný už od roku 1978 byl v Evropě opravdu na vrcholu. S následující generací, která přinesla rozporuplný design, už to šlo spíš směrem dolů. Je to hodně let, co se Colt naposled objevil v českých showroomech. Teď ale zažívá znovuzrození. Na silnice míří jeho zbrusu nová šestá generace. Jaká je? To jsme se byli na vlastní oči přesvědčit ještě před premiérou v Amsterdamu.

Najdi deset rozdílů

Není to tak dávno, co Mitsubishi zvažovalo úplný odchod z Evropy. Karta se ale náhle obrátila a automobilka se naopak rozhodla poslat v co nejkratším čase do zdejších showroomů co nejvíc nových modelů. Díky tomu jsme mohli sledovat premiéru nového Mitsubishi ASX a teď i nový Colt. Jenže vyvinout auto trvá roky, na to nebyl čas. Přišla proto promptní pomoc z aliance. Díky tomu je ASX prostě jen mírně upraveným Capturem a Colt nedokáže schovat, že je to prostě Renault Clio.

V automobilovém světě taková pomoc není ani ničím výjimečným, ani ničím novým. Mitsubishi si zvolilo cestu opravdu jen minimálních změn, takže by snad ani nebylo možné zahrát si hru „najdi deset rozdílů“. Tolik jich tu možná není. Colt vychází z faceliftované verze Clia, má mírně jiný přední nárazník s upraveným denním svícením. Samozřejmostí je logo třech diamantů a na masce chladiče přibyly také nové kryty.

Nejzásadnější změna přišla na zádi, která se stala plátnem pro velký nápis MITSUBISHI. Ten tak bude v provozu opravdu nepřehlédnutelný. A totéž platí i o „nosu“ uprostřed pátých dveří, jenž slouží jako prostor pro umístění parkovací kamery. Není to právě nic pěkného, Renault tuhle situaci vyřešil lépe, protože si prostě kameru schoval doprostřed svého loga. Chápeme ale, že do kosočtverce se objektiv schovává lépe než někam mezi tři diamanty.

Cena? Nejlépe stejná

Změny uvnitř jsou snad ještě menší než na exteriéru, jde v podstatě jen o jiné logo na volantu. To ale rozhodně není na škodu a je na místě pochválit japonskou automobilku, že se rozhodla zbytečně neexperimentovat. Právě kabina Clia je ergonomicky velice dobře propracovaná a patří k nejlepším v této třídě, ať už jde o přehlednost, kvalitu nebo výhled z vozu ven. Jednoduše se zde řidič i ostatní cítí dobře.

Mitsubishi slibuje dobře vybavené modely. Zástupců značky jsme se na místě ptali, jak to bude s cenou. Ti odvětili, že se budou poměřovat s ostatními vozy třídy a nabídnou ideální nacenění. Nemělo by to však být tak, že bude Colt levnější než Clio. Ostatně na českém trhu to zatím neplatí o modelech ASX a Captur. Zatímco francouzský vůz se prodává od 435 tisíc korun, Mitsubishi ASX pořídíte pod půl milionu jen v jedné variantě. Oba vozy jsme proti sobě postavili v porovnávači, výsledek najdete zde.

Zpět ale ještě k autu. Colt se bude nabízet celkem v pěti barvách, nejvýraznější jsou Royal Blue a Sunrise Red. V nabídce samozřejmě nebude renaultí oranžová, tady si každá značka buduje svou cestu. Sluší se připomenout, že na poměry třídy nabízí auto velmi zajímavou prostornost. A na place byl i model s elektricky výklopným tažným zařízením. To se aktivuje pomocí tlačítka schovaného v kufru pod krytkou. Ani to v této kategorii není běžný prvek.

Bez LPG

Asi nepřekvapí, že nabídka pohonů pod kapotou bude také kopírovat tu u Clia, tedy až na jednu výjimku. LPG nebude, což nám potvrdili i sami zástupci automobilky. V tomto alternativním palivu totiž sami nevidí příliš zajímavou cílovou skupinu a raději ho tedy přenechají partnerům v Renaultu a sesterské Dacii.

Základním pohonem bude atmosférický benzinový tříválec 1.0 MPI o výkonu pouhých 49 kW, který nabízí akceleraci z nuly na 100 km/h za neuvěřitelných 17,1 sekundy. Tento motor spojený s manuální přetistupňovou převodovkou se ale v Cliu na českém trhu nenabízí a není zřejmé, zda tedy bude v české verzi Coltu. Známý a oblíbený motor je ale 1.0 MPI-T, který má 67 kW, pojí se se šestistupňovým manuálem a akceleruje z nuly na 100 km/h za 12,2 sekundy.

Prim hraje hybrid, který vzniká spojením benzinového atmosférického čtyřválce a elektromotoru. Souhrnný výkon je 105 kW, spojen je se šestistupňovou automatickou převodovkou a akceleruje na stovku za 9,3 sekundy. Hlavní je ale spotřeba, která má být 4,2 litru benzinu na 100 km. Tento motor jsme už zkoušeli na palubě Clia a z naší zkušenosti jde o velmi povedenou variantu.

Výborné auto pro specifické kupce

Mitsubishi Colt je tedy prakticky totožným autem jako Clio a mělo by se prodávat za téměř stejné peníze. Kde je tedy jeho zákazník? Podle zástupců automobilky je to ten, kdo hledá za volantem kouzlo značky se třemi diamanty ve znaku a chce mít auto této kategorie. Lovit tedy bude u zákazníků, kteří už Mitsubishi mají nebo ho dříve měli, ale v poslední době si u něj auto nevybrali. Budeme držet palce, protože Colt je sám o sobě velmi povedené auto, jen možná schytá kritiku za přílišnou podobnost s Cliem. Než ale začnete nadávat, vzpomeňte si na minulost. Takých jednovaječných sourozenců už bylo mnoho. A jak byli úspěšní!
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nový Renault Clio se představuje. Jako full-hybrid ujede až 900 kilometrů, nechybí ani verze LPG

Z hlediska pohonů Renault nezanevřel ani na diesel, potěší i sportovním provedením Esprit Alpine
18.04.2023 11:39
|
2
Reklama

Hybridů je mezi malými auty málo. Mrštný Renault Clio E-Tech dokazuje, že je to škoda

Auto má dospělý jízdní projev a velmi dobrou dynamiku, ukázal test. Škoda poměrně vysoké ceny
23.02.2023 17:30
|
0
Reklama

Arkana mění nabídku a Clio přišlo o výhodu. Tak vypadá zásah Renaultu do ceníků

Francouzská automobilka se zaměřila sice jen na dva modely. Úpravy to byly ovšem zásadní
27.06.2022 07:24
|
0

Srovnání dne: Renault Clio vs. Peugeot 208. Dvě oblíbená francouzská auta se utkala ve třech verzích

Porovnání nejlevnějších provedení, zlaté střední cesty i sportovních variant. Který vychází lépe?
15.06.2021 06:39
|
0

Češi si mohou koupit Subaru Outback Geyser s unikátním lakem. Jeho vývoj trval pět let

Nová barva byla určena původně jen pro americký trh. V Evropě teď dala vzniknout speciální edici
12.06.2024 10:09
|
1

Dojezd 355 km za půl milionu korun. Hyundai se chystá představit svůj nejlevnější elektromobil

Model Inster vychází z levného vozu, který se neprodává v Evropě. Mnoho detailů se neví
11.06.2024 10:00
|
1
Reklama

Benzinový Jeep Avenger stojí o 400 tisíc méně než elektrický. A přitom jezdí výborně

Řadí se pákou převodovky, která je na tak malé auto až groteskně velká. Ale bude vás bavit
10.06.2024 16:56
|
0

Pouze dva europoslanci, kteří hlasovali pro zákaz spalovacích motorů, se vrací do Bruselu

Piráti, kteří pro nařízení hlasovali, utrpěli volební prohru. V Evropském parlamentu zůstal jeden
10.06.2024 09:59
|
4
Reklama
Autosalon TV