Reklama
Nová auta

Malé francouzské SUV je silnější než Golf GTI nebo Hyundai I30 N. Přesto dokáže jet za 0 l/100 km

Vyzkoušeli jsme modernizovaný Peugeot 3008 s dvěma různými typy pohonu

Peugeot 3008 HYBRID4 300 e-EAT8

Zdroj: Robin Běhal

Nejdříve si představíme modernizovaného Francouze s ekologickým motorem. Peugeot 3008 GT Hybrid4 disponuje elektrifikovanou pohonnou jednotkou s označením Hybrid4. Jedná se o plug-in hybridní technologii s lithium-iontovým akumulátorem o kapacitě 13,2 kWh, v jejíž soustavě se nacházejí benzínový agregát 1.6 PureTech 180 a dva elektromotory. Každý na jedné poháněné nápravě. Pokud se všechny motory dají do roboty společně, umožní kompaktnímu SUV výkon až 300 koní.
 
Peugeot 3008 s plug-in hybridním motorem Hybrid4 začíná na ceně 1 200 000 Kč a je kompatibilní pouze s výbavou GT nebo GT Pack. Porovnání s konkurencí naleznete ZDE

Vysoký výkon není vždy užitečný

Na papíru tyto hodnoty vypadají skvěle, ale co realita? Není toho výkonu už příliš? Na to je snadná odpověď. Zatraceně je. Peugeot 3008 není z našeho pohledu připravený na velkou porci koní. Především kvůli měkkému naladění podvozku, tupému řízení a špatně dávkovatelným pedálům. To by pouze ve městě nebyl problém, ba naopak výhoda, ale pokud s peugeotem vjedete na okresky či do zatáček, čeká vás boj. Model 3008 GT Hybrid4 je při jízdě v zákrutách více nepředvídatelný, než nová hygienická nařízení v době koronavirové.

V první řadě za to může zmiňovaný podvozek a řízení. Řidiči při jízdě neputují do rukou žádné informace, tudíž jen těžko odhadnete, co se pod vámi právě odehrává. Navíc se peugeot při vyšších rychlostech zmítá a je těžké ho zkrotit.  

Prostornost a styl, to je oč tu běží

Avšak budiž ti za horší jízdní vlastnosti odpuštěno, "třitisíceosmičko". Musíme brát ohledy na to, že většinu potencionálních kupců tvoří matky od rodin, které chování vozu v zatáčkách a při vyšších rychlostech moc nezajímají. Naopak preferují prostornost, interiér a komfort. V tomto případě je Peugeot 3008 Hybrid4 ideální volba.

Pokud nahlédneme do interiéru, najdeme malebnou přístrojovou desku se smyslem pro detail. Celkové zpracování je na vysoké úrovní a použité materiály příjemné na dotek. Francouzi design prostě umí a ukázali to i v omlazeném hybridním peugeotu. Ani prostornost kabiny není špatná, a to především na zadních sedačkách, kam se bez problému vejdou dvě dospělé osoby a jedno dítě. Kufr bohužel podobně jako u ostatních plug-in hybridů přišel o část objemu. Místo 520 litrů u verze s benzinovým a naftovým motorem nabízí podstatně skromnějších 395 litrů.

Naměřená průměrná spotřeba s dobitými bateriemi

Prostředí Peugeot 3008 Hybrid4
Město 5,4 l/100 km
Mimo město (90 km/h) 5,6 l/100 km
Dálnice 7,8 l/100 km
Dojezd čistě na elektřinu na jedno nabití dle WLTP 59 kilometrů
Zdroj: Autosalon.TV
Reklama

Peugeot 3008 1.6 PureTech 180 S&S EAT8

Zdroj: Robin Běhal

Kromě elektrifikovaného Peugeotu 3008 jsme měli možnost vyzkoušet i cenově mnohem přijatelnější variantu s čistě benzínovým pohonem. Ta ve svých útrobách ukrývala čtyřválec 1.6 PureTech s výkonem 180 koní, osmistupňovou automatickou převodovku EAT8 a pohon přední náprav. Exteriérem a interiérem byl naprosto shodný s plug-in hybridní verzí. Což je jedině dobře, protože jak jsme již zmínili, zpracování a design kabiny se peugeotu opravdu povedl. 

Porovnání s benzínovou konkurencí naleznete ZDE. 

Rozdíly oproti Hybrid4

Obě SUV sice na první pohled vypadají k nerozeznání, ale jsou v nich poměrně velké rozdíly, které jsou oku skryté. Peugeot 3008 s benzínovým motorem má díky absenci baterií výrazně větší zavazadlový prostor a to o 125 litrů (celkem 520 litrů). Kvůli stejnému důvodu klesla i celková hmotnost. Zatím co Hybrid4 váží přes 1,9 tuny. Zážehová varianta se čtyřválcem váží o 411 kilo méně (1504 kg). Také je ve srovnatelné výbavě o 360 tisíc levnější. 
Reklama

Plusy benzínového agregátu

Asi největším benefitem auta bez baterií byly jízdní vlastnosti. Oproti "třitisíceosmičce" s plug-in hybridním pohonem se benzínová verze mnohem lépe řídila. Především v zatáčkách byla znát nižší váha vozidla. Peugeot 3008 s motorem 1.6 PureTech sice nejezdil tak rychle na rovinkách, ale v zatáčkách by si ekologického kolegu natřel na chleba. Při průjezdu zákrutou se tolik nenakláněl, byl čitelnější a méně trpěl na syndrom jménem nedotáčivost. 

Mínusy oproti Hybridu4 nejsou vždy mínusy

Asi největším rozdílem mezi Peugeotu 3008 GT 1.6 PureTech a plug-in hybridem byl jízdní komfort. Zážehový peugeot nebyl zdaleka tak tichý, kultivovaný a úsporný jako Hybrid4. Na druhou stranu se nedá říci, že by benzíňák vyloženě řval a žral, zvlášť v porovnání s konkurenčními SUV. Další "mínus" se týká výkonu pohonné jednotky. Rozdíl 120 koní byl při sešlápnutí plynového pedálu prostě znát. Avšak slovo mínus jsme do uvozovek nedali jen tak náhodou. Teď by s námi Jeremy Clarkson z Top Gearu a Grand Tour nejspíše nesouhlasil, jelikož on zastává rčení: "Výkon a síla vyřeší vše". Ale my se od tohoto přísloví v případě Peugeotu 3008 musíme distancovat. Za nás byl menší počet koní v benzínovém čtyřválci mnohem příjemnější, než těch tři sta v plug-in hybridu. Francouzské SUV se s menším výkonem prostě a jednoduše lépe řídilo. 

Test spotřeby

Prostředí Peugeot 3008 1,6 PureTech
Město 6,5 l/100 km
Mimo město 4,5 l/100 km
Dálnice 8,3 l/100 km
Kombinovaná spotřeba (udávaná výrobcem) 6,8 l/100 km
Zdroj: Autosalon.TV

Shrnutí a závěr

Modernizovaný Peugeot 3008 se rozhodně posunul vpřed. Konečně neláká jen praktičností a rozumnou cenou základních modelů, ale i sexy designem a moderním interiérem. Právě po vizuální stránce udělal peugeot největší skok. Předešlá "třitisíceosmička" na první pohled nevzbuzovala emoce. To se naštěstí po příchodu faceliftu změnilo. Teď je velmi lehké se do nové tváře se světelnými kly zamilovat. 
Reklama
Reklama
Autosalon TV