Reklama
Nová auta

Luxusní SUV BMW iX ukazuje budoucnost elektromobility. Na dojezd 120 km se dobije za 10 minut

Technologická vlajková loď z Mnichova odhaluje nové technologie i designový směr

Velké a přesto minimalistické. Takové je nové pětimístné BMW iX, které má dynamické proporce s délkou a šířkou BMW X5, výškou jako BMW X6 a rozměry kol jako BMW X7. Jedná se o první model stále se vyvíjejícího nového technického základu BMW, který přináší inovace z elektrické mobility, automatizovaných jízdních systémů a inteligentní konektivity. 

Pátá generace technologie BMW eDrive

K pohonu mnichovské novinky slouží dvojice elektromotorů s celkovým výkonem370 kW/500 k, která dokáže BMW iX zrychlit z 0 na 100 km/h za méně než 5 sekund. Bližší parametry a informace vycházejí z dosavadních měření, takže nejsou úplně oficiální, ale výrobce udává, že kombinovaná spotřeba elektřiny by měla být v cyklu WLTP menší než 21 kWh/100 km. Vysokonapěťová baterie s kapacitou více než 100 kWh zajistí dojezd v cyklu WLTP přes 600 kilometrů.

Pokročilé technologie jsou patrné i v oblasti nabíjení. Při nabíjení stejnosměrným proudem a výkonem až 200 kW by měla být baterie dobita z 10 na 80 % kapacity během 40 minut, přičemž desetiminutové rychlonabíjení přidá 120 kilometrů dojezdu.

Designové lahůdky a hliníkový prostorový rám

Kromě technologií je BMW iX také ukázkou nových designérských přístupů. Má třeba nejnižší světlomety, které se kdy objevily na voze BMW. Full-LED světlomety jsou standardní výbavou, laserová světla BMW Laserlights matrixovou funkcí pro dálková světla jsou k dispozici za příplatek. Také zadní LED světla jsou velmi tenká a vyznačují se výrazným světelným designem.

U BMW iX najdeme také zapuštěné kliky dveří aktivované stiskem tlačítka, či couvací kameru s čisticím systémem, která je integrovaná do znaku BMW na zádi. 

U automobilového designu ale nejde jen o efekt, ale především funkci, takže je tvar vozu navržen s celou řadou aerodynamických řešení pro přední a zadní část, stejně jako pro prostor podlahy. Výsledkem je koeficient  odpor vzduchu cx = 0,25.

Volitelně lze objednat kola AirPerformance s průměrem 21 nebo 22 palců a hmotnost auta snižuje hliníkový prostorový rám s prvky Carbon Cage.

Jedinečný interiérový koncept

Také interiér je plný zcela nových řešení a prvků. Kromě jiného v něm zaujme prohnutý displej, který v jednom bezrámečkovém celku se skleněným povrchem ukrývá 12,3“ informační panel a 14,9“ kontrolní displej. Zajímavostí jsou i neviditelně integrované reproduktory, vyhřívané povrchy, nízká palubní deska či velmi rozměrná panoramatická skleněná střecha. Absence středového tunelu pak přinesla více místa pro nohy a středová konzola mohla být navržena jako kus kvalitního nábytku.

Odvaz pak představuje zejména volitelná výbava Clear & Bold obsahující dřevěné povrchy s otevřenými póry a ovladače z leštěného křišťálu.
Reklama

Diskuze

Jura - 12.11.2020 06:46:57
Jak je správně napsáno v automobilovém designu nejde jen o vzhled, to je tady naplněno na 100% Němci mají v poslední době fakt ohavná auta.

BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc

U BMW mají umění a automobily k sobě blízko nejen na mezinárodní úrovni, ale také v rámci České republiky. BMW Czech Republic to již dokázalo v roce 2018 představením dvojice vozů BMW i3 a i8 STARLIGHT EDITION. Na tyto vozy volně navazuje také BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc, jehož vzhled je dílem světově proslulého česko-německého umělce Milana Kunce ve spolupráci s pražskou galerií Cermak Eisenkraft.
28.02.2019 08:58
|
0
Reklama

BMW iNEXT prochází zimním testováním

BMW iNEXT na své cestě k sériové produkci právě prochází další zásadní zkouškou. Zimní testovací středisko BMW Group ve švédském Arjeplogu je místem, kde se tento vůz aktuálně komplexně testuje v extrémních klimatických a silničních podmínkách.
06.02.2019 13:33
|
0

Vozy BMW i8 a i3 STARLIGHT Edition budou vydraženy

Exkluzivní česká edice „zlatých“ vozů BMW i bude vydražena na dobročinné účely nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.
20.06.2018 05:59
|
0

Kdy je tankování během dne nejlevnější? Autoklub zanalyzoval 14 tisíc pump a má jasné doporučení

Ceny paliv se na čerpacích stanicích mohou během dne docela dost měnit. Kdo to ví, ušetří
14.06.2024 13:39
|
3

Komentář: Cla na čínské elektromobily evropské značky nevítají. Odhalují jejich závislost na Říši středu

Vypadá to, že EU schválila uvalení cel na čínské elektromobily evropským značkám navzdory. Nebo ne?
13.06.2024 16:07
|
4
Reklama

Komplikace pro auta do zásuvky. Na trajekty v Řecku nepustí plně nabité elektromobily ani plug-iny

Podle nového nařízení řeckého ministerstva je maximální povolená úroveň nabití baterie 40 procent
30.05.2024 17:28
|
3

Škodovka výrazně zlevnila Enyaq. Verze s označením Tour stojí pod 900 tisíc Kč a má solidní výbavu

Elektromobil je vybaven baterií s kapacitou 55 kWh a slibuje dojezd 375 km
21.05.2024 10:02
|
3
Reklama
Autosalon TV