Reklama
Archiv - Zprávy

BMW iNEXT prochází zimním testováním

BMW iNEXT na své cestě k sériové produkci právě prochází další zásadní zkouškou. Zimní testovací středisko BMW Group ve švédském Arjeplogu je místem, kde se tento vůz aktuálně komplexně testuje v extrémních klimatických a silničních podmínkách.
Zdroj: BMW

Cílem optimalizace jsou úpravy a harmonizace všech komponentů pohonu, podvozku a odpružení. Díky plně elektrickému pohonu plní BMW iNEXT požadavky individuální mobility udržitelným způsobem. Zároveň v sobě kombinuje nejnovější vývojové fáze v oblasti autonomního řízení a inteligentní konektivity, a nabídne tak cestujícím zcela nové způsoby, jak si vychutnat jízdu automobilem.

BMW iNEXT testuje za polárním kruhem

Sériová verze BMW iNEXT se v továrně BMW v Dingolfingu začne vyrábět v roce 2021. Nová technologická vlajková loď BMW Group s tvarem moderního vozu typu Sports Activity Vehicles (SAV) využívá čistě elektrický pohon, inteligentní pohon všech kol a specificky navržený podvozek. Všechny tyto komponenty jsou aktuálně poprvé společně testovány v reálných podmínkách v oblastech za polárním kruhem. Série intenzivních testů, které odpovídají těm, jež jsou používány pro konvenčně poháněná vozidla, ukazuje vysokou úroveň čistě elektrického pohonu vyvinutého společností BMW Group. Testovací jízdy se zamaskovaným BMW iNEXT jsou prováděny na sněhem pokrytých silnicích a zamrzlých jezerech. Každodenní testování je doprovázeno nejen nízkými teplotami, ale i minimální přilnavostí povrchu. Největší výzvou pro elektrický motor, vysokonapěťovou baterii a chladicí systém BMW iNEXT jsou právě nízké teploty. Testovací tým také věnuje výjimečnou pozornost systému řízení toků energií eDrive. Tým analyzuje, jakým způsobem extrémní teploty pod nulou ovlivňují systémy ukládání energie a dobíjení, jak se elektrická energie přenáší do elektromotoru, jak je elektrický systém zásobovaný energií a jak podmínky ovlivňují reakce systémů topení a klimatizace. Nad úroveň běžného každodenního provozu jsou zároveň testovány i systémy přenosu výkonu a regulace podvozku.

Na uzavřených, ledem pokrytých površích lze zásah elektronických systémů podvozku vyvolat i v nízkých rychlostech. Pro inženýry to znamená, že mohou například analyzovat interakci systému pohonu všech kol, který byl vyvinut speciálně pro elektrický pohon, nebo stabilizační systém DSC (Dynamic Stability Control). Následně mohou průběžně optimalizovat jednotlivé procesy na základě přesně se opakujících podmínek.

V těchto extrémních podmínkách jsou jemně laděny i systémy řízení a brzd. Stejně jako účinek brzd, tak i systém rekuperace energie při jízdě setrvačností musí být přesně nastaven pro každou jízdní situaci. Cesty kolem švédského Arjelplogu poskytují pro tento typ zkoušek ideální podmínky. BMW iNEXT je konfrontováno s celou škálou výzev dynamické jízdy. V zimě je testováno na štěrku, suchém asfaltu, stejně jako na extrémně kluzkých a hladkých ledových površích.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV