Reklama
Nová auta

Lexus vyvinul extrémně rychlý pohon 4x4. Umí redukovat náklon karoserie a neomezeně rozdělovat výkon

Inteligentní pohon zvládne i dávkování brzdné síly mezi všechna kola pro efektivnější zastavení
Zdroj: Tiskový servis Lexus

Ať se nám to líbí nebo ne, s nástupem elektromobility začínají mizet klasické mechanické pohony 4x4. Nové automobilové čtyřkolky do zásuvky mají elektromotor(y) na přední i zadní nápravě, takže kvalita přenosu hnací síly na vozovku nebo při výletech do terénu je teď ještě více „IT cvičením“ s použitím senzorů i čidel v kooperaci s řídící jednotkou a eletromotory. Technici Toyoty, které luxusní japonská značka patří, vyvinuli pro první elektromobil Lexus označený písmeny RZ inteligentní bleskový pohon. Ten kromě rozdělování výkonu zvládá i zvýšení brzdného účinku a redukci náklonu karoserie.

Vyšší účinnost, menší přetížení

RZ je prvním autem značky Lexus postaveným od základu jako elektromobil. Novinka, která se dá v České republice na rozdíl od sesterského modelu Toyota bZ4X zatím jen rezervovat bez oficiálního ceníku, nabízí výkon 313 koní. Ten je přenášen na všechna čtyři kola pomocí inteligentního pohonu Direct4, který zvládá rozdělovat točivý moment mezi přední a zadní nápravu během milisekund. Automaticky také rozděluje brzdnou sílu mezi všechna čtyři kola podle aktuálního zatížení náprav a pomáhá s efektivním řízením spotřeby energie včetně rekuperace.

Zajímavý efekt přináší nový pohon v oblasti redukce náklonu karoserie při jízdě. Velmi rychlými reakcemi při přenosu hnacích sil mezi nápravami, ale i díky zmíněným schopnostem rozdělit brzdné síly efektivně mezi kola, se karoserie při akceleraci nadměrně nezvedá a při brzdění nepotápí. Cestující, hlavně ve druhé řadě sedadel, to pocítí v menším přetížení a vyšším komfortu jízdy. Systém pochopitelně zlepšuje přilnavost kol při prudké akceleraci, při jízdě na kluzkém povrchu a pomáhá stabilitě vozu při průjezdu zatáčkami, což jsou standardní benefity pohonu 4x4 v porovnání s „dvoukolkami“.

Větší svoboda přenosu sil

Elektrické čtyřkolky nabízejí bohatší možnosti přenosu hnací síly mezi oběma nápravami, případně i mezi jednotlivými koly. Systém Direct4 kontroluje obě nápravy nezávisle na sobě. Senzory rychlosti jízdy, přetížení a úhlu natočení volantu přenášejí data do řídicí jednotky vozu. Ta na aktuální situaci okamžitě reaguje nastavením pro co nejlepší přilnavost rychleji než kterákoli mechanická čtyřkolka.

Mezinápravové vyvážení hnací síly může být u obou náprav v poměru 0:100 až 100:0 procent. Lexus tak může být kromě čtyřkolky také předokolkou i zadokolkou. Při rozjezdu jde standardně 60 procent točivého momentu na přední kola a 40 na zadní. Při rychlé akceleraci se poměr mění na 20:80 pro zvýšení přilnavosti a stability. Při jízdě v přímce auto volí poměr 70 procent točivého momentu na přední nápravu, v zatáčkách je standardní 75:25. Podle tvaru zatáčky a rychlosti ale může jít až 80 procent systémového točivého momentu na zadní nápravu. V režimu Range je kvůli maximalizování dojezdu vozu veškerá hnací síla standardně přenášena na zadní nápravu, v závislosti na jízdních podmínkách se ale může změnit na rozložení půl na půl. Variabilita pohonu 4x4 je zkrátka u elektromobilů vyšší než u vozů se spalovacím motorem, čehož novinkový systém Lexusu RZ využívá.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nová generace luxusního SUV Lexus RX už je v Česku. Nabídne klasický hybrid i plug-in hybrid

Vrcholná verze 500h disponuje výkonem 371 koní. Na stovku zrychlí za 6,2 sekundy
29.08.2022 19:15
|
3
Reklama

Lexus se s tím nemaže. Některé modely zdražil o víc než čtvrt milionu, jiné se ale dočkaly slev

Výrobce luxusních vozů dlouho odolával změnám cen, o to výrazněji nyní upravil ceníky
17.08.2022 11:24
|
0

Test Lexusu NX 450h+: Konečně hybrid vyladěný k dokonalosti. Škoda té nadváhy

Otestovali jsme druhou generaci oblíbeného japonského SUV s elektrifikovaným motorem
23.03.2022 17:20
|
2

Škoda Favorit by dnes stála přes milion korun. Nová auta byla před revolucí těžko dosažitelný sen

Nejžádanější byla Škoda Favorit. Za bony se dalo koupit i Daewoo Racer, ale to bylo pro zelináře
10.05.2024 08:29
|
6

Jízda motorkářů mezi kolonou po čáře je přestupek. Existují ale možnosti, jak projet bez sankce

Díky novému značení mohou motocykly a skútry v hlavním městě využívat vyhrazené pruhy pro autobusy
06.05.2024 14:15
|
7
Reklama

Supervýkonný pick-up Tesla Cybertruck míří do Evropy. Brzy se objeví i v České republice

Americká automobilka představí novinku na evropském turné se zastávkou v Praze
30.04.2024 12:30
|
0

Elektromobily se mohou dlouho po nehodě samovznítit. Často musí i v servisu do karantény

U oprav vozů na elektřinu se servisy řídí přísnými předpisy. Mají bezpečné místo pro vychladnutí
23.04.2024 14:12
|
1
Reklama
Autosalon TV