Reklama
Nová auta

Je tohle budoucnost obytných aut? Solární obytňák Stella Vita vyráží na cestu dlouhou 3000 km

Tým studentů technické univerzity v Eindhovenu sestroj funkční obytňák poháněný energií ze slunce
Zdroj: Solar Team Eindhoven

Obytná auta a karavany jsou poslední dobou v kurzu, ale rovněž se v rámci komunity stále častěji hovoří o její budoucnosti s ohledem na typ pohonu. Pro velká dodávková auta a rozměrné a těžké obytné vozy nejsou současné bateriové technologie vhodné, hovoří se proto nejčastěji o vodíku. Úplně jinak se ale na téma kempování podíval tým 22 holandských studentů, který sestrojil zajímavý exemplář Stella Vita - obytné auto poháněné výhradně energií ze slunce, které dojede dál, než by si jeden pomyslel... 

Jiný pohled na obytňák je ku prospěchu

V drtivě většině odvětví platí, že čerstvý pohled zvenčí přinese zajímavé myšlenky a řešení. Nejinak je tomu i u tohoto konceptu, který není zatížen zaběhlými schématy a limity výrobců podvozkových skupin, na nichž pak nástavbáři staví své nástavby. JE až překvapivé, že celý koncept nevznikl ve spolupráci s nějakým renomovaným výrobcem obytných aut, přesto je při pohledu na něj zřejmé, že u jeho návrhu tvůrci přemýšleli.

Auto má zvedací střechu, díky které lze během kempování zvýšit výšku v interiéru tak, aby zde mohl stát dospělý člověk vzpřímeně. Není divu, že je střecha v kapkovitém tvaru osazena solárními panely. Při jízdě činí jejich plocha 8,8 m2, pokud se po zaparkování vysunou i další panely do boku, zvětší se dobíjecí plocha na 17,5 m2. Energie plyne do baterie o kapacitě 60 kWh, která by měla být schopna dodávat energii pro dojezd až 600 kilometrů, v případě slunečného počasí a tedy i průběžného dobíjení  by měl být dojezd dokonce až 730 km. Maximální rychlost je omezena na 120 km/h, což ale není u obytného auta zase takový problém.

V interiéru je pak k nalezení sezení s uspořádáním do L, stolek, úložné prostory, kuchyňka i postel. Sprcha bude pravděpodobně venkovní, WC zřejmě ryze "přírodní", neboť se o něm tvůrci nezmiňují.

Solar Tour po Evropě měří 3000 km

Koncept ale není zajímavý jen svým designem a vnitřním uspořádáním. Jeho hlavní zajímavostí je pohon, který využívá solární energii a celý systém je navržený tak, aby byl soběstačný a nevyžadoval využití infrastruktury dobíjecích stanic. Energie získaná ze slunce by dle tvůrců měla stačit nejen na jízdu, ale také na sprchování, uvaření kávy, dobití notebooku, sledování televize a osvětlení vozu.

Důkazem životaschopnosti celého konceptu bude zhruba měsíční jízda po Evropě, která započne 19. září  v Eindhovenu a povede do Tarify - nejjižnějšího španělského města, kam by mělo auto dorazit 15. října. Během cesty jsou v plánu města jako Brusel, Paříž, Le Mans, Bordeaux, Biarritz, Madrid, Toledo ši Cordóba. Celkem by mělo toto obytné auto ujet 3000 kilometrů.

Solární obytný vůz Stella Vita

Reklama

Diskuze

Pandrhola - 13.09.2021 14:07:54
Vypadá to celkem pěkně fandím jim.
Honza - 13.09.2021 16:45:54
Tohle si fakt nedokážu moc představit. Máme koupený obytňák z bazaru na https://autobazar.biginzerce.cz/ a jsem spokojený. Je to klasické auto, žádný módní výstřelek. Tohle nevypadá ani moc pěkně a ani moc prakticky. Ale tak proti gustu... :)

Hyundai bude využívat technologii solárního nabíjení

Společnosti Hyundai Motor a Kia Motors plánují, že budou vybraná vozidla koncernu Hyundai Motor Group vybavovat technologií solárního nabíjení. Solární panely pro výrobu elektrické energie budou integrovány do střechy nebo kapoty vozidel a dodatečnou elektrickou energií zvýší hospodárnost a prodlouží dojezd vozidel poháněných spalovacími motory, hybridními systémy nebo elektromotory napájenými z akumulátorů.
03.11.2018 17:23
|
0
Reklama

Jak moc je účinný solární systém minikaravanu?

Už pár let se objevují v autech malé solární panely, integrované většinou do střešních oken. Minikaravan, kterým brouzdáme po Balkáně, má na střeše větší 150 Wp solární kousek. Ten v kombinaci s 90 Ah LiPeFo4 baterií poskytuje naší posádce nezávislost na externí elektrické energii.
24.08.2018 08:30
|
0

Solární cyklostezka uprostřed dálnice

Podívejte se na cyklostezku, která je v Koreji. Že se do Autosalonu cyklostezka nehodí? Tak se podívejte pořádně. Že ji nevidíte? Protože je uprostřed dálnice pod solárními panely.
13.04.2015 22:01
|
0

Vozila se tam vajíčka i pokyvující se pes, ale původní účel zadního plata v autě je úplně jiný

Při pohledu do historie se můžete pozastavit klidně i nad úplnou banalitou a zjistit zajímavé věci
19.09.2021 08:18
|
33

Srovnání dne: Citroën C3 vs. Škoda Fabia. Francouzský šarm proti optimalizované racionalitě

Škoda Fabia se ve čtvrtek začala prodávat na českém trhu. Jak si stojí proti konkurenci z Francie?
17.09.2021 19:56
|
4
Reklama

Dobrodružně laděná Toyota RAV4 Adventure přichází na český trh. Svým lakem oslavuje legendu

Funkční prvky zvyšují odolnost v terénu, hybridní pohon zůstal zachován a dosahuje výkonu 222 k
14.09.2021 17:09
|
0

Na Slovensku jezdí papež František Škodou Enyaq iV. Když na ni lidé zamíří mobil, stane se zázrak

Kromě čistě elektrického pohonu slouží Enayq iV i jako plocha pro rozšířenou realitu
13.09.2021 21:04
|
8
Reklama
Autosalon TV