Nová auta

Test Lexusu UX 300e: Elektromobil má větší kufr než jeho benzinový sourozenec. Na mokru nezatáčí

Vyzkoušeli jsme prémiové elektrické SUV, které se na trh dostane až příští rok
Zdroj: Robin Běhal

Lexus UX300e je prvním elektromobilem této prémiové japonské značky z koncernu Toyota, která jinak spoléhá na hybridy. Vůz vychází z platformy spalovacího protějšku UX, od kterého se na první pohled výrazně neliší. Výkon hnacího ústrojí je uspokojivých 204 koňských sil a 300 Nm. Dojezd na jedno nabití by se podle WLTP měl pohybovat přes 300 kilometrů. Na trh se čistě elektrické SUV dostane v průběhu roku 2021.

Na první pohled nepřipomíná elektromobil

Autosalon.tv měl možnost jako jedno z prvních českých médií vyzkoušet plně elektrické kompaktní SUV Lexus UX 300e. Proti spalovacímu sourozenci se po designové stránce výrazně neliší a na silnici jej pozná pouze opravdový odborník. Jediným rozdílem je totiž nápis "Electric" u zadního blatníku a nová lišta v kontrastní barvě nad poznávací značkou. 

Naopak v kabině se toho odehrálo celkem dost. Kvůli rozměrné baterii s kapacitou 54,3 kWh, která se nachází v podlaze, museli inženýři nadzvednout zadní sedadla a o pár stupňů je naklonit. V praxi to znamená, že urostlejším pasažérům vzadu budou levitovat kolena nad sedákem. Na druhou stranu, více sklopená sedadla přináší pohodlnější posed.

Lexus musíme pochválit za to, že na úkor akumulátoru nezmenšil zavazadlový prostor, ba naopak ho dokázali ještě o necelých 60 litrů zvětšit. Docílil toho díky přesunutí klasické autobaterie z kufru pod přední kapotu. Celkový objem zavazadelníku se tak šplhá k hodnotě 486 litrů.
Reklama

Pozor na asijskou koncovku

Lexus UX 300e má dva konektory pro dobíjení. Pro pomalé nabíjení se zde nachází klasická zástrčka Typu 2 (Mennekes). Pro rychlodobíjení stejnosměrným proudem je na voze vstup pro CHAdeMO, který je typický pro asijské elektromobily. 

Při jízdě se cítíte jako v japonské zahrádce

Rande s Lexusem UX 300e sice netrvalo dlouho, ale i tak jsme ho dokázali slušně prověřit. Nejvíce nás uchvátil podvozek, který byl dokonale komfortní a bez problému dokázal žehlit veškeré nerovnosti, číhající ve městském prostředí. V kombinaci s naprostým tichem, překrásným interiérem a kultivovaným chodem elektromotoru se jednalo až o relaxační jízdu. 

Dále musíme pochválit zpracování interiéru, které je jako u každého jiného Lexusu špičkové. Například, pokud to srovnáme s konkurenčním elektromobilem VW ID.3, který používá pouze tvrdé plasty, aby co nejvíce ušetřil, Lexus UX jde naprosto jiným směrem. Raději zákazníkům nabídne luxusní kůži za více peněz, než laciné a nevkusné materiály. 

Déšť a zatáčky mu nedělají dobře

Elektrický Lexus UX má jeden zásadní problém a tím jsou zatáčky a jízda v dešti. Pod kapotou má totiž celkem silný elektromotor s výkonem 204 koní, To by samo o sobě nevadilo, ale všechny koně a okamžitý točivý moment jsou posílány pouze na přední nápravu, což z elektrického kompaktního SUV dělá zběsilého hrabače asfaltu. Pokud jedete po suché silnici a nemáte vypnutou kontrolu trakce, k proklouznutí nedojde. Potíž nastává, když naprší. Pak i přes veškeré snahy systémů vůz hrabe jako o život.

Chmury neskončí ani v zatáčkách, které elektrickému Lexusu moc nesvědčí. Hlavním viníkem je hmotnost a již zmiňovaný problém s trakcí. I když má UX 300e skoro dokonalé rozložení hmotnosti 50:50, v zatáčkách se to moc neprojevuje a dochází k nežádoucímu nedotáčení. 

Hodnocení

Pokud si to shrneme, Lexus UX 300e je dobrý elektromobil, který nabídne dokonale komfortní podvozek a luxusní interiér, ohromí posádku kvalitními materiály a zajímavým designem. Tahounem kompaktního SUV je bezpochyby kultivovaná jízda ve městě a příjemná dynamika elektromotoru. Šrámem na kráse japonského krasavce je problém s trakcí a ne úplně dobré chování v zatáčkách, což ale bývá problém i u většiny konkurenčních elektroSUV s pohonem přední nápravy. 
Reklama

Technické údaje

Model Lexus UX 300e
Motor Elektromotor 4KM
Výkon a točivý moment 150 kW (204 koní) a 300 Nm
Baterie Lithium-iontová
Kapacita baterie 54,3 kWh
Nabíjecí výkon AC max. 6,6 kW a DC max. 50 kW
Dojezd podle WLTP přes 300 km
Doba nabíjení (DC) (0-80 %) cca 50 minut
Maximální rychlost 160 km/h
Zrychlení z 0-100 km/h 7,5 sekundy
Zdroj: Lexus
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Test Lexusu RC-F Track Edition: Mokrý petrolheadův sen se zhmotnil. Užije si s ním málokdo

I zkušený řidič musí najet stovky ostrých kilometrů, aby z auta dostal to nejlepší a porozuměl mu
27.08.2020 17:05
|
0
Reklama

Prodloužený Lexus RX 450h má vyšší spotřebu než krátká verze až o 2,5 l na 100 km. Jak je to možné?

Největší japonské SUV prošlo modernizací. Otestovali a porovnali jsme obě karosářské varianty
06.05.2020 12:33
|
0

Vyplatí se modernější Lexus UX, nebo prostornější NX? Dvě luxusní SUV se prodávají za podobné ceny

Porovnali jsme dvě prémiová SUV stejné značky, která jezdí a vypadají úplně jinak
12.09.2019 17:46
|
0

Test nadupaného kupé SUV Mercedes-AMG GLE 53 4Matic+: Proč je lepší než BMW X6 M50i?

Vyzkoušeli jsme AMG pro "začátečníky". Snižení výkonu mu radikálně prospělo
25.10.2020 08:14
|
5

Nejlevnější Bentley na trhu. Základní model pořídíte od 8 tisíc korun. Pozor, počet kusů je omezený

Britská značka oslavila stoleté výročí. K tomuto jubileu vytvořila speciální produkt
21.10.2020 07:46
|
0
Reklama

První dojmy z modernizovaného Seatu Ateca a Cupra Ateca: Hezčí, chytřejší a podvozkově vyspělejší

Vyzkoušeli jsme španělsko-české SUV ve vrcholné i obyčejné verzi. Podobné jsou si jako vejce vejci
08.10.2020 21:41
|
0

Od nového roku budou muset všechny elektromobily generovat zvuk. Jaký bude, je pouze na nich

Rok 2021 přinese nové nařízení pro všechny výrobce elektrifikovaných aut. Do 20 km/h musí být slyšet
07.10.2020 16:56
|
5
Reklama
Reklama
Autosalon TV