Reklama
Testy

Test Lexusu UX 300e: Elektromobil má větší kufr než jeho benzinový sourozenec. Na mokru nezatáčí

Vyzkoušeli jsme prémiové elektrické SUV, které se na trh dostane až příští rok
Zdroj: Robin Běhal

Lexus UX300e je prvním elektromobilem této prémiové japonské značky z koncernu Toyota, která jinak spoléhá na hybridy. Vůz vychází z platformy spalovacího protějšku UX, od kterého se na první pohled výrazně neliší. Výkon hnacího ústrojí je uspokojivých 204 koňských sil a 300 Nm. Dojezd na jedno nabití by se podle WLTP měl pohybovat přes 300 kilometrů. Na trh se čistě elektrické SUV dostane v průběhu roku 2021.

Na první pohled nepřipomíná elektromobil

Autosalon.tv měl možnost jako jedno z prvních českých médií vyzkoušet plně elektrické kompaktní SUV Lexus UX 300e. Proti spalovacímu sourozenci se po designové stránce výrazně neliší a na silnici jej pozná pouze opravdový odborník. Jediným rozdílem je totiž nápis "Electric" u zadního blatníku a nová lišta v kontrastní barvě nad poznávací značkou. 

Naopak v kabině se toho odehrálo celkem dost. Kvůli rozměrné baterii s kapacitou 54,3 kWh, která se nachází v podlaze, museli inženýři nadzvednout zadní sedadla a o pár stupňů je naklonit. V praxi to znamená, že urostlejším pasažérům vzadu budou levitovat kolena nad sedákem. Na druhou stranu, více sklopená sedadla přináší pohodlnější posed.

Lexus musíme pochválit za to, že na úkor akumulátoru nezmenšil zavazadlový prostor, ba naopak ho dokázali ještě o necelých 60 litrů zvětšit. Docílil toho díky přesunutí klasické autobaterie z kufru pod přední kapotu. Celkový objem zavazadelníku se tak šplhá k hodnotě 486 litrů.
Reklama

Pozor na asijskou koncovku

Lexus UX 300e má dva konektory pro dobíjení. Pro pomalé nabíjení se zde nachází klasická zástrčka Typu 2 (Mennekes). Pro rychlodobíjení stejnosměrným proudem je na voze vstup pro CHAdeMO, který je typický pro asijské elektromobily. 

Při jízdě se cítíte jako v japonské zahrádce

Rande s Lexusem UX 300e sice netrvalo dlouho, ale i tak jsme ho dokázali slušně prověřit. Nejvíce nás uchvátil podvozek, který byl dokonale komfortní a bez problému dokázal žehlit veškeré nerovnosti, číhající ve městském prostředí. V kombinaci s naprostým tichem, překrásným interiérem a kultivovaným chodem elektromotoru se jednalo až o relaxační jízdu. 

Dále musíme pochválit zpracování interiéru, které je jako u každého jiného Lexusu špičkové. Například, pokud to srovnáme s konkurenčním elektromobilem VW ID.3, který používá pouze tvrdé plasty, aby co nejvíce ušetřil, Lexus UX jde naprosto jiným směrem. Raději zákazníkům nabídne luxusní kůži za více peněz, než laciné a nevkusné materiály. 

Déšť a zatáčky mu nedělají dobře

Elektrický Lexus UX má jeden zásadní problém a tím jsou zatáčky a jízda v dešti. Pod kapotou má totiž celkem silný elektromotor s výkonem 204 koní, To by samo o sobě nevadilo, ale všechny koně a okamžitý točivý moment jsou posílány pouze na přední nápravu, což z elektrického kompaktního SUV dělá zběsilého hrabače asfaltu. Pokud jedete po suché silnici a nemáte vypnutou kontrolu trakce, k proklouznutí nedojde. Potíž nastává, když naprší. Pak i přes veškeré snahy systémů vůz hrabe jako o život.

Chmury neskončí ani v zatáčkách, které elektrickému Lexusu moc nesvědčí. Hlavním viníkem je hmotnost a již zmiňovaný problém s trakcí. I když má UX 300e skoro dokonalé rozložení hmotnosti 50:50, v zatáčkách se to moc neprojevuje a dochází k nežádoucímu nedotáčení. 

Hodnocení

Pokud si to shrneme, Lexus UX 300e je dobrý elektromobil, který nabídne dokonale komfortní podvozek a luxusní interiér, ohromí posádku kvalitními materiály a zajímavým designem. Tahounem kompaktního SUV je bezpochyby kultivovaná jízda ve městě a příjemná dynamika elektromotoru. Šrámem na kráse japonského krasavce je problém s trakcí a ne úplně dobré chování v zatáčkách, což ale bývá problém i u většiny konkurenčních elektroSUV s pohonem přední nápravy. 
Reklama

Technické údaje

Model Lexus UX 300e
Motor Elektromotor 4KM
Výkon a točivý moment 150 kW (204 koní) a 300 Nm
Baterie Lithium-iontová
Kapacita baterie 54,3 kWh
Nabíjecí výkon AC max. 6,6 kW a DC max. 50 kW
Dojezd podle WLTP přes 300 km
Doba nabíjení (DC) (0-80 %) cca 50 minut
Maximální rychlost 160 km/h
Zrychlení z 0-100 km/h 7,5 sekundy
Zdroj: Lexus

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Test Lexusu RC-F Track Edition: Mokrý petrolheadův sen se zhmotnil. Užije si s ním málokdo

I zkušený řidič musí najet stovky ostrých kilometrů, aby z auta dostal to nejlepší a porozuměl mu
27.08.2020 17:05
|
0
Reklama

Prodloužený Lexus RX 450h má vyšší spotřebu než krátká verze až o 2,5 l na 100 km. Jak je to možné?

Největší japonské SUV prošlo modernizací. Otestovali a porovnali jsme obě karosářské varianty
06.05.2020 12:33
|
0

Vyplatí se modernější Lexus UX, nebo prostornější NX? Dvě luxusní SUV se prodávají za podobné ceny

Porovnali jsme dvě prémiová SUV stejné značky, která jezdí a vypadají úplně jinak
12.09.2019 17:46
|
0

Poprvé za volantem nového Subaru Solterra: Elektromobil, který zvládne i náročný terén

Jako jedni z mála jsme měli možnost otestovat první čistě elektrický vůz od Subaru
20.05.2022 18:15
|
0

Pokuta na modré zóně je někdy výhodnější než parkovné. Trik ale majitele auta dost omezí

Za stání na jednom místě řidič nemůže dostat více než jednu pokutu, nesmí se ale ani hnout
19.05.2022 13:49
|
1
Reklama

Škodovka zahájila výrobu baterií pro elektromobily. Bude jimi zásobovat celý koncern

Navštívili jsme novou fabriku, která dokáže vyrobit jednu baterií za minutu
17.05.2022 20:19
|
0

Tým Autosalonu ustanovil světový rekord. S elektromobilem projel 14 zemí za 24 hodin a pět minut

Že se s autem na baterky nedá dálkově cestovat? Hyundai Ioniq 5 za den ujel 1875 kilometrů
11.05.2022 21:00
|
15
Reklama
Autosalon TV