Reklama
Nová auta

Francouzská značka DS přichází s pojízdnou pevností. Model DS 7 Vauban odolá nejen střelným zbraním

Auto s plug-in hybridním pohonem bude možné řídit s klasickým řidičským oprávněním skupiny B
Zdroj: Tiskový servis DS

DS 7 Vauban vychází ze sériového vozu DS 7 E-tense 4×4 300. Navržen byl jako speciální chráněný vůz s délkou 459 cm, ovšem s hmotností, která výrazně neovlivňuje jeho běžné používání. Jízdní vlastnosti podle značky DS, která model představila v tiskové zprávě, odpovídají na silnici chování sériového modelu DS 7.

Žádné speciální školení pro řidiče

Unikátní na pancéřované novince je fakt, že je to auto pro běžné užívání. Přestavba zohledňující maximální bezpečnost i pohodlí posádky má totiž malý vliv na jízdní vlastnosti auta. Jeho hmotnost se totiž oproti sériové verzi zvýšila jen o 164 kilogramů.

Protože jízdní vlastnosti téměř odpovídají vlastnostem (hmotnosti) sériového modelu DS 7, stačí řidiči řidičské oprávnění skupiny B. U konkurenčních modelů většinou platí, že řidiči jejich opevněných vozů musí mít řidičský průkaz pro těžká nákladní vozidla a k tomu i speciální proškolení.

Brzdná dráha modelu DS 7 Vauban zůstává stejná jako u DS 7 E-tense 4×4 300. Zrychlení z 0 na 100 kilometrů v hodině se prodloužilo z 5,9 na 6,1 sekundy. Komfortní jízdní vlastnosti zajišťuje kamerou řízený systém odpružení DS Active Scan Suspension. Manévrovatelnost zvyšuje velmi dobrý poloměr otáčení 10,45 metru, který patří v segmentu prémiových SUV k nejlepším.

Proti střelbě i žáru

Konstruktéři použili aramidové materiály, které patří mezi lehké a velmi odolné proti nárazu a žáru. Vlákna HPPE (High Performance Polyethylene), pancéřová ocel a bezpečnostní skla zesilují vůz na úroveň ochrany VPAM 4 (ochrana proti ručním střelným zbraním).

Specifickými detaily jinak na první pohled identického vozu (v porovnání s DS 7 E-Tense 4×4 300) je vyražený znak Vauban do čalounění v interiéru a některé specifické ovládací prvky související s bezpečnostní výbavou. Na přání budou i prvky výbavy pro ochranu posádky jako sprinklery, uzavřený okruh ventilace, siréna nebo interkom. Pro služby v diplomacii nebo nejvyšší politice paleta doplňků obsahuje například i držáky vlaječek.

Made in France

DS 7 Vauban je výsledkem spolupráce mezi skupinou WELP a společností DS Automobiles, která začala vozem DS 7 Élysé pro francouzskou prezidentskou kancelář. Novinkový malosériový obrněný vůz vychází z modelu vyráběného ve Francii v závodě Mulhouse. Přestavba se ale realizuje v závodě WELP France v Hérimoncourtu, kde specializovaná společnost převzala část bývalého závodu Stellantis.

Název Vauban je odvozen od systému opevnění vystavěných na konci 17. století. Vaubanova opevnění, kterých je dvanáct v deseti různých francouzských departementech, jsou zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Markýz Sébastien Le Prestre de Vauban dohlížel na výstavbu více než stovky pevností ve Francii i v Evropě.

Cenovka DS 7 Vauban začíná na 165 000 eur (4 075 500 korun). Předepsané servisní úkony, které jsou shodné s údržbou standardního vozu DS 7, provádí vybraná certifikovaná síť servisních center francouzské značky. Homologace vozu, jehož první kusy už sjely z výrobní linky, je naplánována na červen. Poté bude zahájen prodej.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Stylový hybrid do zásuvky DS 4 má chytré kliky. Když přijde řidič, přivítají ho

Auto ujede několik desítek kilometrů čistě na elektřinu. Vydali jsme se s ním na zajímavý výlet
25.10.2023 10:07
|
0
Reklama

Umělecké dílo na benzin i do zásuvky. DS7 Crossback E-Tense pohánějí tři motory s výkonem 300 koní

Otestovali jsme francouzské SUV v plug-in hybridní verzi. Cenou se blíží BMW X3
12.03.2020 18:00
|
0

DS7 Crossback E-Tense 4x4 působivě spojuje benzin, elektřinu a pohon všech kol. Cenou se blíží BMW

Francouzské luxusní rodinné SUV ve verzi plug-in hybrid vyvine výkon až 300 koní
29.01.2020 21:05
|
0

Klimatizace nejčastěji vypoví službu v létě. Poradíme, jak poznat, že se blíží problém

Před cestou na dovolenou byste měli mít klimatizaci pod kontrolou. Víte, na co se zaměřit?
17.07.2024 17:23
|
0

Střecha auta unese mnohem víc, než si lidé myslí. Často totiž nerozumí údaji o nosnosti

Střešních stanů se nebojte. Údaje se totiž týkají jedoucího vozu, stojící unese násobně víc
12.07.2024 16:25
|
0
Reklama

Jíst za volantem nesmí jen někteří řidiči. Podobné je to i s kouřením

Zákon tyto činnosti plošně nezakazuje, i tak za ně můžete být potrestáni
10.07.2024 11:00
|
1

Po testování nižších kubatur přesedáme na nejsilnější jednostopé novinky. Nový Autosalon ve středu

V premiérovém dílu otestujeme BMW M 1000 XR, Ducati Multistrada RS, Suzuki GSX-S1000GX a další
08.07.2024 13:00
|
0
Reklama
Autosalon TV