Reklama
Nová auta

Expert vysvětluje, jak si elektromobily poradí s broděním vodou a zda je rizikové nabíjení v dešti

Vadí při nabíjení mokré ruce a lze elektromobil bezpečně umýt? Odborník vyvrací rozšířené fámy
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Už od mala nás učí, že elektřina a voda nepatří dohromady, protože hrozí, že si ublížíme. Jak je to tedy s elektromobily a vodou? Někteří motoristé, kteří s elektromobily teprve začínají nebo s nimi nemají vůbec žádnou zkušenost, mohou totiž snadno podlehnout nepravdivým informacím. Na téma voda a elektromobily jsme si tedy povídali s Vratislavem Klegou, technologickým novinářem a expertem na elektromobilitu.

Elektromobil nemůže způsobit zkrat

Domnívat se, že by právě elektromobil mohl způsobit zkrat, je zcela mylné. Ostatně i spalovací auta jsou hojně vybavena elektronikou, musely by tak tyto obavy přecházet i na ně. Vše, kde proudí elektřina, musí být samozřejmě řádně odizolováno, což se před sjetím vozu z výrobní linky testuje.

„Zásadní rozdíl je, že pracujeme s mnohem většími elektrickými výkony – vodiči v autě protékají běžně i stovky ampér. Tyto vodiče a kontakty jsou pak chráněny i před vzdušnou vlhkostí, která by mohla způsobovat korozi. Samotná baterie je pak úplně utěsněná,“ říká Klega.

Vysoká voda nevadí, ale...

Někoho by možná napadlo, že zajet do myčky nebo si doma na zahradě ostříkat auto, bude určitě nebezpečné. Opak je ale pravdou. Stejně jako spalovací verze automobilů se i ty elektrické dají mýt bez toho, aniž by člověk došel k nějakému úrazu. „Výrobci samozřejmě nespecifikují, jakým způsobem jsou jednotlivé komponenty chráněny proti vodě. Ale obecně platí, že jakkoliv prudký déšť vozu vadit nebude. Ani průjezdy běžnými loužemi, na které na silnici narazíte,“ vysvětluje Klega.

Kdyby se elektromobily řádně netestovaly, ani se nepřihlíželo k tomu, jak dobře mají jednotlivé komponenty těsnit, asi by tato auta mohla jezdit pouze na suchých místech planety. A ne tak třeba v Thajsku nebo Austrálii. Samozřejmě se výroba aut každému trhu přizpůsobuje, ale základní věci zůstávají neměnné. Auto prostě musí něco vydržet. Jestliže vás tak napadlo, že byste mohli zkusit přebrodit řeku, možná byste si nejprve měli položit otázku, zda byste to s běžným autem rovněž zkoušeli.

„Každá automobilka umí na vyžádání říct, jak velkou má auto brodivost, elektromobily nevyjímaje. Rozdíl mezi elektromobilem a spalovacím vozem nebude. Třeba SUV Audi e-tron má brodivost 50 cm. Obecně platí, že hladina by neměla být výš než podvozek vozidla. Na autě jsou totiž i citlivější součástky, kterým by voda, obzvláště špinavá, mohla způsobit potíže. Tou jsou třeba brzdy,“ řekl expert na elektromobily. Než se tedy pustíte do nějakého pokusu s broděním, předně si propočítejte, kolik vás to bude stát.

Nabíjení v dešti je dobrodružství

Když jsem měla na testování první elektromobil, bylo to zrovna na podzim. Nebyla jsem si příliš jistá, zda je prudký déšť zrovna dobrý parťák pro nabíjení elektromobilu venku, a tak jsem často nabíjela podle počasí. Moje obavy se však časem samozřejmě rozplynuly, když jsem zapojila kabel a nestala se ze mě jen svítící kostra. Nutno podotknout, že být celá mokrá, včetně kabelu a zástrčky, není zrovna úplně komfortní.

„Nabíjecí stanice mají ochranu na úrovni IPx4, to je vysoká ochrana před stříkající vodou. Kontakty jsou ukryté poměrně hluboko a pár kapek na nich vůbec ničemu nevadí – spojení je přesné a voda se vytlačí ven,“ dodává expert na elektromobilitu s tím, že  když máte mokré ruce, nic se stát nemůže. Ke kontaktům se nedostanete. A i kdybyste se dostali, tak zde žádné napětí není. Nabíjení se spouští až po komunikaci nabíjecí stanice s automobilem, kdy je nabíjecí kabel pevně připojený k autu. Nikdo se nemusí bát ani přeskočení jiskry. Pracujeme zde s nízkým napětím (400 V, výjimečně 800 V).

Zima je náročná stejně jako pro spalovák

První sníh se kvapem blíží. Na závěr bychom si tak mohli objasnit, co čerstvé majitele elektromobilů čeká v zimní sezoně. Samozřejmě většina věcí je podobná jako u spalovacích aut, jen trochu v jiném smyslu. Zatímco u spalováku roste spotřeba pohonných hmot, u elektroauta je to právě elektřina. „Na elektromobil jako takový vůbec zima nepůsobí. Ani na elektromotor a dokonce ani na vodiče – čím nižší je teplota, tím mají lepší vodivost. Komu zima vadí, to je baterie. V zimě nemůže podávat takový výkon a roste i spotřeba – kvůli potřebě topení a kvůli ohřevu samotné baterie,“ dodává Klega.

Zima je sice náročná pro baterii, ale technologie a vývoj už postoupily takovým tempem, že řada elektromobilů nabízí nevídané možnosti dojezdu, i v nejnáročnějším období, jakou zima rozhodně je. „Moderní elektromobily mají propracovaný termomanagement, který udržuje baterii ve správné teplotě. Ani v teplotách, kdy si benzinové a naftové motory neškrtnou, nebude mít elektromobil problém. Co možná trochu zarazí, je spotřeba topení," upozornil odborný novinář s tím, že to může být i 2 kW. Za hodinu jízdy pak topení v krutých mrazech spotřebuje 2 kWh energie, což může znamenat navýšení spotřeby o 10 až 20 procent. A tím samozřejmě snížení dojezdu.

Reklama

Diskuze

Sam - 15.02.2023 17:58:10
Moje SUV Volvo xc60 zvládne v zimě 900km na nádrž jako prd, spotřebu jsem měl 6,6 na 100 do Rakouska na lyže a to jsem ohříval prdele na sedadlech a volant.
Martin - 02.12.2022 10:02:52
Safra.. brodění jen po podvozek..? To je divný, že já i bez šnorchlu můžu do 80cm.

Řidiči aut se spalovacím motorem vědomě zabírají místa elektromobilům. Ty pak nemají kde nabíjet

Už několikrát jsme se stali svědky toho, jak vůz s běžným motorem úmyslně parkoval u nabíječky
10.10.2022 14:06
|
14
Reklama

Vedra v Číně odhalila slabinu elektromobility. Stát vypíná nabíječky, elektřinu potřebuje jinde

Řada Číňanů je závislá na veřejných nabíječkách. Domácí stanice nemá v zemi téměř nikdo
05.09.2022 20:05
|
2

Paradox povinné elektromobility: Chudí budou mít výrazně dražší cestování autem než bohatí

Nejekonomičtější je nabíjet elektrické auto z domácí zásuvky. Ale kam ho připojí lidé z paneláků?
20.06.2022 07:15
|
20

Dohled mentora zatím znamená méně nehod mladých. Sedmnáctiletí řidiči mohou být úspěšným projektem

Mladí motoristé pod dozorem více jezdí. Stávají se z nich bezpečnější účastníci provozu
11.07.2024 14:00
|
3

Reportáž: Klus to rozjel v kempu Kristýna. Léto jsme odstartovali na Volkswagen Transporter srazu

Setkání se zúčastnilo 235 fanoušků a majitelů. Téčka byla k vidění po celém kempu
04.07.2024 14:28
|
0
Reklama

Cestování s dětmi po Evropě má svá specifika. Ne všude platí stejná pravidla jako v Česku

Bezpečná cesta je nejdůležitější. Rodiče by měli pořídit kvalitní dětské autosedačky
02.07.2024 13:30
|
0

Když nabouráte: Jak správně vyplnit formulář o dopravní nehodě a kde ho stáhnout

Ještě před vyplňováním zkontrolujte místo nehody. Výstražný trojúhelník i vesta jsou nutností
28.06.2024 08:04
|
0
Reklama
Autosalon TV