Reklama
Nová auta

Evropským autem roku 2022 je Kia EV6. Porazila pět elektromobilů včetně Škody Enyaq

Celkem se finále účastnilo sedm automobilů. Jen Peugeot 308 ale není elektromobilem
Zdroj: Tiskový servis Kia

Anketa o Evropské auto roku má nového vítěze. Stal se jím elektromobil Kia EV6, který porazil dalších pět aut do zásuvky a také francouzský hatchback nižší střední třídy Peugeot 308. Model dostal celkem 279 bodů. Na druhém místě se umístil Renault Mégane E-Tech (265 bod), třetí je Hyundai Ioniq 5 (261 bodů).

Ve finále o titul bojovalo hned sedm vozů. Šlo o elektromobily Cupra Born, Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq 5, Kia EV6, Renault Mégane E-TechŠkodu Enyaq iV. Jediným vozem se spalovacím motorem byl Peugeot 308.

Změna na poslední chvíli

Evropské auto roku volí porota složená z 61 motoristických novinářů z 23 evropských zemí. Letos ale přišla změna. Hlasy dvou ruských porotců nebyly ve finále započítány. Důvodem byl vpád Ruska na území Ukrajiny. Dotčení porotci ale v porotě dál zůstávají. Jak jsme před několika hodinami psali, navrhli navíc své dočasné odvolání sami. Česká republika má v porotě jediného novináře, jde o Jiřího Duchoně, šéfredaktora magazínu Automobil.

Jiří Duchoň okomentoval výsledky ankety exkluzivně pro web Autosalon.TV. V následujícím boxu ho přinášíme v plném znění:

Komentář Jiřího Duchoně, porotce COTY

Letošní sestava sedmi finalistů byla překvapením pro každého z nás v porotě: že šest ze sedmi finalistů bude elektrických, to asi nikdo nečekal. Určitě nás ale nelze nařknout z nějaké „hromadné elektrofilie“, loni byl totiž poměr přesně opačný, když se ve finále objevil pouze jediný elektromobil. Jinak to ale nejde, jsme zkrátka šedesátka nezávislých profesionálů a někdo nemůže vědět, jak to dopadne.

Volba v prvním kole je totiž anonymní, porotci zašlou seznam svých sedmi favoritů, těm se dělají čárky a sedm nejúspěšnějších postoupí do finále. V kole druhém pak porotci musí mezi sedmičku finalistů rozdělit svých 25 bodů a každého z nich okomentovat, což je veřejné a trvale umístěné na stránkách organizace COTY. Je to transparentní a léty cizelovaná praxe: vždyť Vůz roku (Car of the Year) se volí bez přerušení už od roku 1963.

Pohled na sedmičku finalistů je zajímavý i z jiných pohledů. Například v ní chybí jediný automobil německé výroby! Dva z nich ale stojí na platformě MEB od VW Group. Co se zemí původu týče, po dvou typech mají Jižní Korea a Francie, po jednom pak USA, Španělsko a Česká republika. Letos jsem hlasoval především pro technickou vyspělost, novátorství a využitelnost v každodenním provozu, proto jsem nejvýše hodnotil typ Kia EV6.
Reklama

Diskuze

Pepa - 28.02.2022 21:21:13
Hloupá propaganda něčeho co si obyčejný člověk nemůže a rozumný člověk nekoupí. Toto odvětví automobilismu je obrovský finanční propadák, který zaplatí všichni občané ze svých daní díky dotacím pro podnikatele a na obměnu služebních aut pro státní zprávu.
Tom T - 28.02.2022 18:31:37
auto roku před 10 lety vždy znamenalo něco nového a částečně pokrokového. Dnes to je jen vata a splnění politického zadání. Kolik kupců to asi najde ??? možná dvacetinu těch co by jinak koupili klasiku. Bez dotace či pokroucení trhu neprodejné

Test DS4 Cross Rivoli: Má šmrnc i kvalitu. Je to adept na nejlepší auto roku

Otestovali jsme verzi s benzinovým motorem 1.2 PureTech a osmistupňovým automatem
27.01.2022 11:54
|
5
Reklama

Ženy budou potřetí vybírat své vlastní auto roku. O titul se utká 24 nominovaných vozů

Porota je složena z 14 novinářek a ženských osobností. Je mezi nimi i Tereza z Autosalonu
14.01.2022 13:43
|
2

Škoda Enyaq se dostala do finále evropského auta roku. Téměř všichni kandidáti jsou do zásuvky

Mladoboleslavský elektromobil se o titul utká s auty značek Ford, Kia, nebo třeba Peugeot
29.11.2021 16:04
|
4

Škoda odhaluje další detail chystaného elektromobilu. Elroq dostane chytrá světla

Nová čistě elektrická škodovka se veřejnosti odhalí na podzim letošního roku
22.05.2024 11:58
|
2

První svezení: Nová Toyota Yaris Cross je svižnější a tišší. Už bude jen hybrid, zvykněte si

Automobilka výrazně zapracovala na odhlučnění. Bezstupňová převodovka ale nemá ráda plný plyn
21.05.2024 16:06
|
1
Reklama

Kvíz: Multikára pomáhala socialistickým budovatelům. Jak se vyznáte v její historii?

Kdy konečně mohla vyjet ze skladů na silnice a kolik toho opravdu uvezla? Na to se ptáme v kvízu
19.05.2024 09:43
|
1

Elektromobilita není jediné řešení. Miliarda spalovacích aut ve světě nezmizí, říká šéf Stellantisu

Autosalon hovořil se šéfem koncernu Stellantis Carlosem Tavaresem o budoucnosti aut nejen v EU
15.05.2024 08:05
|
1
Reklama
Autosalon TV