Reklama
Nová auta

Evropská komise chce pokutovat nepravdivá ekologická prohlášení. Ta ale zákazníky moc nezajímají

Návrh Evropské komise má bojovat proti zavádějícím ekologickým tvrzením nejen automobilek
Zdroj: Tiskový servis Toyota

Evropská komise připravila návrh, který si dává za cíl bojovat proti takzvanému „greenwashingu“. Pod tímto pojmem se skrývají proklamace výrobců o tom, jak jsou jejich produkty ekologické a jak mají malý dopad na životní prostředí, ačkoliv to nemusí být tak úplně pravda. O návrhu informoval web Euractiv. Členské státy pak mají ukládat „odrazující“ sankce těm společnostem, které nebudou schopny ekologické sliby dostatečně prokázat. Podniky ale za touto iniciativou spíše vidí další zbytečnou administrativní zátěž. 

Automobilek se to týká jen částečně

Evropská komise v návrhu píše, že podle studie zaměřené na ekologické proklamace výrobců všemožných produktů byla zjištěna velká míra zavádějících tvrzení. Čtyřicet procent tvrzení typu „green“, „eco-friendly“ nebo „eco“ se v dané studii ukázalo jako nepodložených. Problém to má být údajně pro spotřebitele, kteří se pak rozhodují na základě špatných informací. 

Zmíněná studie se zaměřila na 344 ekologických prohlášení vztahujících se na produkty z různých segmentů trhu, primárně na oblečení a boty, kosmetiku nebo cestování. Automobilky byly v této studii zastoupeny jen třemi procenty. Problémem je podle Evropské komise hlavně to, že neexistuje jednotná metodika posuzování „ekologičnosti“ různých produktů. Automobily jsou ale do určité míry výjimkou, protože u nich už delší dobu musí výrobci uvádět normovanou spotřebu a produkci emisí. Nicméně také automobilky v poslední době slibují interiéry vyrobené z ekologických nebo recyklovaných a recyklovatelných materiálů. Podle návrhu Evropské komise by tedy i v těchto případech bylo nutné dokazovat, zda tomu tak opravdu je. 

Evropská komise navrhuje zavést tzv. „systém ověřování pro doložení environmentálních tvrzení“, který budou mít na starost nezávislí ověřovatelé, uvádí Euractiv. Ten také připomíná, že zveřejnění této směrnice se očekávalo už dříve, ale problémy dělalo stanovení metodiky posuzování dopadu na životní prostředí u různých produktů napříč celým trhem. Výsledkem je metodika PEF, která zahrnuje celou životnost produktu a která se bude lišit podle konkrétního segmentu trhu. Členské státy pak mají tato pravidla uplatňovat a rozdávat sankce. 

Aktivisté jsou nadšení, výrobci nikoliv

Ekologičtí aktivisté oslovení magazínem Euractiv novinku vítají a požadují co nejpřísnější sankce. Výrobci zastávají opačný názor. Financial Times citují stanovisko sdružení BusinessEurope, které zastupuje podniky nejen z Evropy, ale také ze sedmi dalších mimoevropských států. Podle názoru této organizace jde o neproduktivní regulaci a zbytečnou administrativní zátěž. Podniky jsou údajně čím dál více znepokojeny množstvím regulací. Jen pro představu, celkové skóre PEF obsahuje šestnáct různých oblastí. Aktivisté to kritizují, protože podle nich mohou výrobci špatný výsledek v jedné oblasti zakrýt dobrými výsledky z jiných oblastí a celkový výsledek tak bude znovu zavádějící. Euractiv také připomíná, že nejde o první podobnou iniciativu v rámci EU. Například minulý rok ve Francii vstoupil v platnost zákon zakazující reklamu na fosilní paliva. 

Tlak na zavedení této směrnice v nedávné době zesílili aktivisté, kteří začali přelepovat reklamy automobilek BMW a Toyota „uměleckými díly“ vykreslujícími tyto dva výrobce jako ničitele životního prostředí. Důvodem má být právě „greenwashing“. Aktivistům vadí, že BMW kromě elektromobilů pořád prodává i auta s klasickými motory, stejně jako Toyota. Z pohledu aktivistů vadí i velká auta obecně a je jedno, jaký pohon používají. 

Reální zákazníci chtějí hlavně ušetřit

Zajímavé je, že Evropská komise v minulosti už dělala také studii zaměřenou na ekologičnost různých produktů a na to, jakou důležitost tomuto faktoru při nákupu zákazníci přikládají. Z této studie vyplývá, že zákazníci zdaleka nekladou důraz na ekologickou stránku věci tak moc, jak to evropští úředníci prezentují. V rámci výzkumu měli dotázaní vyjádřit důležitost tohoto faktoru od nuly do sta bodů. U automobilů vyšel jako celoevropský vážený průměr 61 bodů ze sta. Čeští zákazníci ekologičnosti udělili 56 bodů. Fakticky je tak pro ně dopad auta na životní prostředí důležitější, než tomu bylo například v Norsku (52 bodů), kde se díky razantnímu státnímu zásahu do trhu začaly většinově prodávat elektromobily. 

Největší důraz na ekologickou stránku věci kladou zákazníci při nákupu pračky a žárovek. Nejméně je zajímá ekologičnost výroby triček (na které míří nová směrnice asi nejvíce), leteckých zájezdů a ubytování v hotelu. 
Reklama

Diskuze

logika - 23.01.2023 18:00:01
Velká auta musí vadit každému logicky uvažujícímu člověku.Protože ta se prodávat mohou přestože mají vysokou spotřebu ...a malá,která žerou 5-6 litrů ne?To je logika darebáků a šlechty,která nechce aby lopaty jezdily vlastním autem.
Dusan - 23.01.2023 15:58:32
Myslim ze veta “z pohledu aktivistu vadi i velka auta bez ohledu na pohon” hovori za vsetko. Tu uz sa nehladaju realne riesenia, len priestor na to aby bolo proti comu bojovat. Zvratene…

Prodeje aut jsou na nejnižší úrovni za posledních několik let. Českému trhu dominují SUV

V loňském roce byl nejslabší červenec, naopak nejvíc se prodejcům automobilů dařilo v červnu
05.01.2023 18:50
|
3
Reklama

Další americký stát zakáže prodej aut se spalovacími motory. Není ale tak přísný jako Evropa

Od roku 2035 by se v Oregonu měla prodávat jen ekologičtější auta. Povolí se i hybridy do zásuvky
22.12.2022 10:31
|
1
Reklama

Pomalý konec dieselů v Čechách. Aktuální prodeje nových osobních aut potvrzují odklon od nafty

Podíl dieselů klesl pod 25 procent. Můžou za to ceny nafty i přechod na ekologičtější pohony
13.12.2022 10:10
|
11

Levný elektrický kombík je za hranicemi prodejním trhákem. Brzy bude dostupný i v Česku

MG5 je jedním z prvních elektromobilů, který dostal karoserii kombi. K vidění je na veletrhu e-Salon
11.11.2022 15:29
|
5

Cupra sází na elektromobily, chystá se dobýt Ameriku a brzy ukáže Tavascan. Seat zatím stojí stranou

Ve Španělsku vznikne gigafactory a kvůli elektromobilům je masivně investováno do Martorellu
24.03.2023 08:02
|
1

Dálniční známky se změní. Ministerstvo zveřejnilo přehled novinek, které pro řidiče chystá

Příští rok bude do prodeje zavedena jednodenní dálniční známka, přijdou ale i další změny
22.03.2023 15:55
|
15
Reklama

Spalovací motor je zachráněn. V EU se bude prodávat i po roce 2035, ovšem pod jednou podmínkou

Výrobce bude muset zajistit, aby auto nestartovalo, pokud do něj někdo natankuje klasický benzin
22.03.2023 09:31
|
14

Nesouhlas se zákazem spalovacích motorů v EU roste. Do skupiny odpůrců se přidalo i Slovensko

Spalovací motor má v Evropské unii ještě naději. Řada států se ho totiž jen tak nechce vzdát
20.03.2023 07:30
|
4
Reklama
Autosalon TV