Reklama
Nová auta

Elektrický Rolls-Royce Spectre je v Česku. Ukázal se v devátém patře luxusní rezidence

Auto slibuje dojezd na jedno nabití až 520 kilometrů. Aktuálně se na něj čeká až do roku 2025
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Z dálky to vypadá jako obyčejný nákladní kontejner uložený na kraji chodníku. Ve skutečnosti ale slouží jako kryt tajného vchodu do rozestavěné luxusní rezidence Vanguard v pražských Modřanech. Jedeme ještě dřevotřískou obloženým výtahem do devátého patra, kde se ocitáme v industriálně pojatém loftu. A pak to přijde – pár slov na úvod, pak už se zvedá záclona a za oknem stojí zaparkovaný Rolls-Royce Spectre. Vítejte na velmi netradiční premiéře nejdůležitějšího modelu britské automobilky. Nejen toho dnešního, ale zřejmě v její celé historii.

Kolos na baterky

Rolls-Royce Spectre je ladné kupé, které je promyšlené do posledního detailu tak, aby bylo nejen co nejkrásnější, ale také co nejaerodynamičtější. Dokonce i slavná soška Spirit of Ecstasy dostala mírně přikrčený tvar, aby za jízdy lépe procházela vzduchem. Inženýři jen na ni potřebovali 830 hodin testování v aerodynamickém tunelu. Cíl je jediný, luxusní elektromobil musí dovézt svého majitele a jeho posádku co nejpříjemněji a také co nejdál. Vzhledem k tomu, že váží téměř tři tuny, z čehož jen 700 kg tvoří samotná baterie, není to nic snadného.

Ale povedlo se. Všechna čtyři kola kupé dlouhého 5430 mm roztáčí elektromotory o výkonu 430 kW, točivý moment má hodnotu 900 Nm. Obr tak nemá problém vystřelit z nuly na stovku za 4,5 sekundy, přitom to ale neudělá nikterak brutálně. Jako vždy to bude s ladným pohybem vpřed. Rolls-Royce Spectre má baterii o využitelné kapacitě zhruba 105 kWh, na jedno nabití by měl v ideálním případě ujet až 520 kilometrů. Maximální dobíjecí výkon je 200 kW na DC a 11 kW na AC.

Jak to tak ale u Rolls-Royce bývá, technická data nejsou to nejdůležitější. Mnohem víc jde o komfort a nezaměnitelný zážitek z jízdy, který jsme si i kvůli pozici několik desítek metrů nad silnicí ještě nemohli vyzkoušet. Auto slibuje samozřejmě maximální tichost, naprostý komfort díky svému propracovanému podvozku a řadu unikátních doplňků. Tak třeba už tu není jen tradiční hvězdná obloha na stropě, ale hvězdy mohou blikat také ve dveřích. Kromě toho je prosvětlená také palubní deska před spolujezdcem, což poprvé přinesl model Ghost.

„Spectre má všechny vlastnosti, jimiž je Rolls-Royce celosvětově proslulý, tedy ticho, klid a přitažlivost. Ukazuje, jak dokonale se Rolls-Royce hodí pro elektrifikaci. Je to vyjádření nového směřování a symbol jasné a odvážné budoucnosti, která je pro Rolls-Royce už plně elektrická,“ řekl během pražské premíéry Frank Tiemann, ředitel korporátní komunikace značky.

Objednáno do roku 2025

Zatímco některé automobilky s příchodem elektromobility bojují, Rolls-Royce nemá problém, protože jeho klienti mají kde své vozy nabíjet. Od toho se odráží také enormní zájem, který Spectre po svém odhalení vyvolal. „Od chvíle, kdy byl model Spectre poprvé ohlášen, se kolem jeho příchodu zvyšovalo očekávání od Čech až po Vysoké Tatry. Dnes jsme nadšeni, že můžeme model Spectre přivítat na domácí půdě,“ říká Karel Kadlec, šéf Rolls-Royce Motor Cars Prague.

První čeští zákazníci dostanou Spetre do konce letošního roku. Aktuálně je ale na auto poměrně dlouhá fronta, která končí až v roce 2025. Pokud byste si tedy objednali vůz nyní, může se stát, že na něj budete čekat dva roky. Pražské dealerství ale dělá všechno proto, aby se mu podařilo s továrnou domluvit větší množství aut. V konkurenci ostatních trhů to ale není nic snadného.

Mimochodem, Rolls-Royce nikdy nemluví o stavu objednávek, stejně tak nehovoří ani o ceně. Ta by se ale podle zákulisních informací mohla pohybovat kolem 10 milionů korun. Jak je ale známo, každý nový majitel si nechá své auto pečlivě upravit přesně podle svých přání, což finální částku ještě zvyšuje.
Reklama

Diskuze

Jiří - 28.06.2023 12:24:24
Jde hrozně vidět jak rolls royce absolutně zapomněl na infotainment, prostě ty budíky atd, to se k tomu auto absolutně nehodí. Tam mají být absolutně aristokratické umělecké díla a ne rovné křivky, to si nechte pro nudnou audinu, ale určitě ne RR.
Jakub - 28.06.2023 07:56:53
Moc pěkné, ale nevím proč do těch luxusních aut dávají vzadu ten středový tunel. Daleko lepší je rovná podlaha, kde se můžete pěkně rozvalit a rozkročit :-)

Romantikem už za 11 milionů. Rolls-Royce Cullinan si v kufru vozí noční oblohu i piknikové sedáky

Na několik hodin jsme usedli za volant nejdražšího SUV světa v designové edici Inspired by Fashion
22.06.2023 14:22
|
0
Reklama

Umělecké dílo na čtyřech kolech. Speciální edice Rolls-Royce sazí na kabinu s Měsícem

Britská automobilka vyrobí pouze 62 kusů. Šťastlivci čekají po celém světě
01.06.2023 16:58
|
0
Reklama

Když objednáte dnes, dostanete ho v roce 2025. Rolls-Royce nestíhá dodávat svůj elektromobil

Podle šéfa automobilky Torstena Müllera-Ötvöse je o elektrický model Spectre enormní zájem
22.05.2023 09:37
|
0

Rolls-Royce se loučí se svým kupé ve velkém stylu. Speciální model vzpomíná na rychlostní rekord

Po deseti letech míří kupé do důchodu. Vznikla série se zvláštními barvami i hvězdnou oblohou
20.03.2023 18:05
|
0

Nový Renault Scenic dorazil do Česka. Je větší než Škoda Karoq, ale jezdí jen na elektřinu

Automobilka sází na cenu lehce pod 1,1 milionem korun, mluví i o solidním dojezdu a nabíjení
17.04.2024 09:59
|
0

Alfa Romeo Milano přišla nuceně o své jméno. Nově bude Čechům připomínat levný salám

Auto, které se vyrábí v Polsku, se nemůže jmenovat italsky, řekl ministr. Automobilka poslechla
16.04.2024 07:54
|
0
Reklama

Ani ojetina za 100 tisíc nemusí být tragická. Dokazuje to pět povedených aut z českých bazarů

I za nízkou cenu je hodně aut na výběr. A nemusí to být pokaždé jen klasická Škoda Fabia
15.04.2024 18:00
|
9

Avii jste poznali podle typického pachu i barvy. Víte, jak se jí přezdívalo? Vyzkoušejte kvíz

Avie z Prahy dobyly komunistický svět. Teď už jich zbývá jen pár, ale jejich znalců je pořád dost
14.04.2024 08:47
|
3
Reklama
Autosalon TV