Reklama
Nová auta

Nejmenší propad v prodeji aut měl v dubnu z velkých značek Hyundai. Ztratil meziročně 13 procent

Našly se i značky, které si navzdory 53procentnímu propadu trhu polepšily. Tesla, DS či Ssanygyong
Zdroj: Toyota

Aktuální statistická data zveřejněná Svazem dovozců automobilů odhalují krutou realitu trhu nových aut u nás. Kvůli koronavirové pandemii a z ní plynoucích přísných restriktivních opatření v uplynulém měsíci včetně zavřených prodejen logicky výrazně poklesl zájem o koupi nových aut. V případě osobních vozů byly registrace meziročně méně než poloviční, poklesly o více než 53 procent a prodalo se nejméně aut v jakémkoli dubnu od začátku statistik. Za první čtyři měsíce poklesly registrace nových osobních aut o 26,25 %.

Škodovka šla s trhem

Nejprodávanější značkou zůstala Škoda, jejíž prodej klesl o 54 procent a kopíroval tedy přibližně vývoj trhu. Její podíl na českém trhu dosáhl necelých 34 procent, což je méně než v měsících předchozích i než loni. Odpovídá to ale představám české prodejní organizace. Na menším zájmu o škodovky se zřejmě promítlo i jejich nedávné zdražení.

Druhou nejprodávanější značkou na trhu se stal Hyundai, který v porovnání s loňským dubnem ztratil pouze 12 procent. Výrazně tak porazil třetí Volkswagen s meziročním poklesem o 56 procent. Čtvrtá Dacia dokonce proti loňskému dubnu přišla o 65 procent prodaných aut, pátá Toyota o 43 procent.

Mezi menšími značkami se našly i takové, které si meziročně polepšily. Nejvíce Tesla, která prodala 71 aut, šestkrát tolik co loni. Více než trojnásobek vozů zaregistrovala značka DS (13), v plusu byly i Dodge, Ssangyong, Bentley či Ferrari.

Firmy začínají být obezřetné

V dubnu výrazně vzrostl podíl aut kupovaných soukromými osobami, a to na 33 %. Zatím je příliš brzo vyvozovat nějaké zásadnější závěry, ale může to naznačovat nastupující výdajovou obezřetnost u firem, což by pro náš automobilový trh nebyla dobrá zpráva, neboť firemní auta dosud tvořila tři čtvrtiny všech registrací. 

Z hlediska paliva vede benzín s 65,69 %, podíl naftových motorů tvoří 29,12 %. Jediným segmentem, který vykázal za první čtyři měsíce nárůst jsou elektromobily (celkem 868 ks) a plug-in hybridy (celkem 541 ks). Také zde se vyplatí vnímání v širším kontextu - jednak jde samozřejmě o celkově nízké počty, které trh ani náhodou nespasí, a také je nutné si uvědomit, že do obou segmentů vstoupila Škodovka. Vždyť třeba plug-in hybridního Superb se od začátku roku registrovalo 335 kusů, což je více jak 60 % celkového počtu plug-in hybridů u nás. 

Registrace vs. prodeje. Realitu ukáže květen

Pro lepší pochopení situace na trhu je však nutné zmínit fakt, že statistiky předkládají údaje o registracích nových aut, vypovídají tedy o momentu, kdy je auto přihlašováno do registru. Samotný prodej, nebo dokonce objednání nového auta proběhlo mnohem dříve.

Reálné dopady koronavirové krize na zájem o nová auta tak uvidíme nejspíše ve statistikách příštích měsíců, nejvíce květnových a červnových. Tam se teprve ukáže, kolik nových aut si během dubna zákazníci u prodejců objednali. Lze předpokládat, že to také nebude žádná hitparáda...
Reklama

Diskuze

PICHAV - 10.05.2020 17:12:44
A KAM BY SE MOHLO PROPADNOUT NECO ??? CO JE NA !!!! NULE !!!! K PROTINOZCUM ??? NOVE TAKOVE KARY BY SE NEMELY VUBEC VYRABET !!!! KAM TO BUDEME DAVAT ??? TEN HNUJDAJ !!!! MELY BY SE VYRABET JEN SUPERSPORTY JEN PRO TY CO NA TO MAJI SCHOPNOSTI A BTC etc !!!!
Roman - 10.05.2020 20:00:16
Pichav - - Nehul už. Píšeš hovadiny.

Den 0: Prodejci nových aut do znovuotevřených prodejen lákají zákazníky. Zmapovali jsme slevy

Našli jsme snížení cen skladových golfů a dusterů. Částečně zlevnil Hyundai, Peugeot, Opel či Fiat
20.04.2020 18:33
|
1
Reklama

Koronavirus Škodě pomohl. V březnu v prodeji nových aut v Evropě porazila Ford, Peugeot a Renault

Tržní podíl české automobilky se proti předkoronavirové době na kontinentu zvýšil
19.04.2020 19:35
|
2

Loňské celosvětové prodeje Škody Auto klesly. Stalo se tak poprvé od roku 2013, může za to Čína

Daří se všem škodováckým SUV. Ztrácejí auta s tradičními tvary karoserie. V EU je Škoda 8. nejlepší
16.01.2020 13:50
|
0

Máte je v hledáčku? Tak je nechte dál stát v bazaru. Toto jsou ty nejporuchovější ojetiny podle ADAC

Německý autoklub detailně eviduje každý svůj výjezd a pravidelně sestavuje žebříček spolehlivosti
26.05.2020 20:25
|
5

Modernizovaná Kia Rio přijede ve 3. čtvrtletí, a to včetně nového motoru Smartstream 1,0 litru T-GDi

Vylepšený design, nová palubní elektronika a zejména inovace pohonných jednotek
26.05.2020 16:31
|
0
Reklama

Nový Hyundai Santa Fe se odhaluje na první fotografii. V Evropě bude k mání od září

Velké SUV sází na charismatický design, prémiový interiér a nové technologie
26.05.2020 13:29
|
0

Hyundai v Nošovicích zahájil výrobu modernizovaného modelu i30. Závod zatím jede na dvě směny

Modelu i30 se na území České republiky vyrobilo už více jak milion kusů
25.05.2020 18:28
|
0
Reklama
Autosalon TV