Reklama
Nová auta

Dacia ukázala nové směřování značky. Bude mít hodně společného se Škodovkou

Studie auta budoucnosti jménem Manifesto odstraňuje všechny zbytečnosti. Nemá dveře ani okna
Zdroj: Tiskový servis Dacia

Stejně jako mladoboleslavská značka chce i Dacia cílit především na dobrodružně zaměřené lidi, kteří hodně času tráví v přírodě. A také na ty, kteří hledají co nejlepší poměr ceny a hodnoty. Rozdíl však je v tom, že zatímco Škodovka akceleruje elektromobilitu, Dacia stále dává přednost konvenčním motorům, což může většině českých zájemců o nové auto imponovat.

Ponechat jen nezbytné

Necelé dva týdny poté, co Škoda Auto v pražské hale O2 Universum představila v rámci akce Explore More nové logo, směřování značky i studii Vision 7S, udělala podobnou show pod názvem Dacia Brand Manifesto v Paříži i rumunská značka spadající pod koncern Renault. Dacia stejně jako Škoda Auto představila studii automobilu, na němž ukazuje své hodnoty a designový jazyk pro příští roky. Ten její se jmenuje Manifesto.

Koncern Renault řeší podobné problémy jako koncern Volkswagen. Do budoucna chce jednotlivé značky více odlišit, aby si nepřebíraly zákazníky navzájem a braly je zejména konkurenci. Vypadá to, že Dacia dostala v rámci koncernu Renault hodně podobný "domácí úkol" jako Škodovka v rámci koncernu VW.

Základním atributem značky Dacia má být i do budoucna zaměření pouze na ty věci, které řidič v autě skutečně potřebuje – takzvané „essentials“. Zároveň však nechce ztratit designovou přitažlivost, takže hlásá, že bude "essential but cool", což v překladu znamená, že se sice zaměří na nezbytnosti, ale přesto chce být šmrncovní. Koncept Manifesto je v tomto ohledu dovedený do extrému, protože mu chybí i dveře nebo čelní sklo. „Samozřejmě jde pouze o studii. Nepředpokládáme, že bychom auta bez dveří a čelního skla skutečně vyráběli,“ uvedl to na pravou míru ředitel značky Denis Le Vot.

Na druhou stranu by se i do budoucna měly základní varianty dacií obejít například bez displejů multimediálního systému. Místo nich značka řidiči nabídne možnost integrování chytrého telefonu do přístrojové desky a pomocí aplikace i do infotainmentu vozu. Zákazníci také například nebudou mít možnost připlatit si za věci jako jsou kožené čalounění nebo chromování, cílem je mimo jiné maximálně snížit hmotnost automobilů a tím dosáhnout co nejnižší spotřeby a produkce emisí. 

Koncept Manifesto nabídl navíc spoustu chytrých řešení, která by se měla objevit například v nové generaci oblíbeného SUV Duster. Jde například o omyvatelný interiér a spoustu dalších detailů, které si můžete prohlédnout ve fotogalerii pod tímto odstavcem. Připomeňme, že jedno chytré a unikátní řešení už Dacia na některých svých vozech v posledních letech s úspěchem používá – jde o víceúčelové ližiny, které se mohou snadno proměnit v příčníky a lze je mít třeba u kombíku Jogger standardně již od druhé výbavy. 

Ekologie nerovná se elektromobilita

Dalším atributy budoucích vozů značky Dacia se mají skrýt pod anglická slova "robust and outdoor". Mělo by tedy jít o auta, která budou robustní a odolná, aby mohla vyrazit i mimo zpevněné cesty. I v tomto smyslu je studie Manifesto extrémní, ale signalizuje, že Dacia chce i nadále vyrábět automobily s vyšší světlou výškou, tedy vzdáleností podvozku od země. Plánuje nabízet odolnou a dobře chráněnou karoserii a případným zájemcům nabídnout i pohon všech kol. Opět jde tedy o podobné atributy, jakými chce do budoucna lákat své zákazníky česká Škodovka.

Obě automobilky se shodnou i na tom, že chtějí nabízet automobily s vysokou užitnou hodnotou za rozumné peníze. I Dacia se totiž již brání označení "lowcost", tedy lacinosti za každou cenu.

Kde se obě značky zatím liší, to je v přístupu k elektromobilitě. Zatímco Škodovka na své akci zdůrazňovala urychlení přechodu k elektřině, Dacia svou budoucnost prezentuje pod heslem Eco-smart. Místo elektromotorů zatím preferuje duální pohon na benzin a plyn LPG, který ji umožňuje dojezd vysoko nad 1000 kilometrů při všech natankovaných nádržích a při současných rostoucích cenách benzinu, nafty, elektřiny i CNG velmi levný provoz. V Evropě už se každá třetí dacia prodává v této specifikaci. "U nás dokonce čtyřicet procent, a například u Sandera už je to polovina prodaných aut," doplňuje Libor Kavalec, šéf marketinku značky pro střední a východní Evropu.

Elektromobility se Dacia nezříká, již nyní nabízí malý levný elektrický Spring a na příští rok chystá rodinný kombík Jogger i v hybridním provedení. Dokud to však půjde, chce zákazníkům nabízet cenově dostupná nová auta se spalovacími motory.

Novinky a rozumné dodací lhůty

Stejně jako Škodovka, mění Dacia i své logo, podobu prodejen a vizuální identitu. Základem je znak připomínající ležaté písmeno X, ale ve skutečnosti jde o spojení digitálně pojatých písmen D a C. Změnu identity provede u všech modelů najednou. Na českém trhu by se měly vozy s novou vizáží objevit v listopadu.

Dacia slibuje rozumnou dostupnost svých automobilů. "Dodací lhůty při zadání do výroby se aktuálně pohybují přibližně mezi čtyřmi a šesti měsíci. Troufnu si říct, že jsme na tom lépe než většina konkurentů," uvedl pro Autosalon.tv Libor Kavalec.

V nejbližších letech chystá Dacia spoustu zajímavých novinek - a to i z hlediska českého trhu. Již v roce 2023 by se měla objevit například obytná verze Dacie Jogger, rok poté by na trh měla dorazit již třetí generace oblíbeného SUV Duster a v roce 2025 nová vlajková loď vyrobená na základě konceptu Bigster - půjde o velké SUV ještě nad Dusterem.
Reklama

Diskuze

Karel - 29.09.2022 23:37:44
Kvalita stejná cena Odlišná
Marcel74 - 16.09.2022 23:00:08
Co mají společného značky jako Dacia, Škoda, Opel, Fiat, Seat...? S nástupem vynucené elektromobility ztrátu cílové skupiny zákazníků, a pak? To si domyslete sami...

Dacia si zadělává na problém. Oblíbený Duster přišel o čtyřkolku a nově za něj zaplatíte více

S příchodem nového loga se změnily ceny všech nabízených modelů. A ne zrovna o málo
13.07.2022 17:32
|
2
Reklama

Dacia šokuje novým logem i omezením maximální rychlosti. Značka se mění

Rumunská automobilka omlazuje svou identitu. Ta se projeví i na designu jejích modelů
20.06.2022 13:36
|
14

Dacia Jogger papírově pohořela v testech Euro NCAP. Měření ale zjevně nebylo objektivní

Pověst nárazových testů dostává trhliny. Komisaři hodnotili nový model podle úplně jiného typu auta
12.05.2022 11:48
|
18

Mitsubishi chystá s pomocí Renaultu velký návrat na evropský i český trh. Pickup L200 však končí

Nový Colt dorazí v říjnu, půjde o přebrandované Clio. ASX alias Captur se začne prodávat v březnu
31.01.2023 09:54
|
1

Test Alpine A110 R: Francouzi postavili skvělé auto na okruh. Radikální kupé smí i na silnice

Čtvrtá varianta dvoumístného sporťáku je prošpikovaná karbonem. Váží jen 1082 kilo
30.01.2023 13:51
|
0
Reklama

Srovnávací test všech nových 4x4 škodovek na sněhu a ledu dopadl nečekaně. Zvítězil nejstarší vůz

Auta se spalovacími motory rozdrtila elektromobily. Až na jednu výjimku
27.01.2023 18:00
|
12

Krize, nekrize, Češi kupují od BMW hlavně ty nejdražší vozy. Loňským prodejům dominuje opulentní X5

Letos vyprodané je nejen BMW M3 Touring, podobně je na tom i elektrická i4 nebo plug-in hybrid XM
24.01.2023 18:15
|
0
Reklama
Autosalon TV