Reklama
Nová auta

Cooper SE je první čistě elektrické Mini. Nabídne motokárové řízení, ikonický vzhled i kola Corona

V české předpremiéře jsme osedlali zbrusu nové Mini do zásuvky. Na bezemisní pohon ujede až 270 km

Mini si v České republice odbylo předpremiéru s novým elektromobilem Cooper SE. Ceny startují na 885 000 Kč. K dispozici jsou čtyři výbavové verze, přičemž nechybí ani široké portfolio příplatkových souborů. Již v základu obdržíte bohatě vybavený vůz se zábavnými jízdními vlastnostmi a svižným elektromotorem o výkonu 135 kW (184 k).

184 koní, ale horší maximálka než u základní Fabie

Doba elektrická se pomalu, ale jistě blíží, a proto výrobci automobilů po celém světě představují nové a stále vyspělejší ekologické modely. Výjimkou není ani tradiční prémiová značka Mini. Donedávna zelená rodina německé značky čítala pouze jediný elektrifikovaný vůz, kterým je plug-in hybridní Countryman. Nyní se však k němu připojuje menší sourozenec Cooper SE, jenž je poháněn výhradně elektrickou energií. Pro Mini se tak stal průkopníkem do světa bezemisních automobilů.

Pod přední kapotou se anglo-německému prckovi usídlil elektromotor o výkonu 184 koní. Točivý moment disponuje hodnotou 270 Nm. Auto má omezenou maximální rychlost na 150 km/h a z nuly na 100 km/h zrychlí za 7,3 sekundy. Tradičně je ale u elektromobilů důležitější dynamika v městském provozu, která bude pohodlně konkurovat i rychlým skútrům.
Reklama

Praha-Brno na jedno nabití

Baterie o kapacitě 32,6 kWh je uložena pod zadními sedadly a v kufru. Skládá se z dvanácti lithium-iontových článků, jenž dohromady tvoří velké písmeno T. Díky logickému a promyšlenému uschování akumulátory nijak neomezují objem zavazadelníku. Výrobce udává, že Cooper pod elektrickým proudem je o 145 kg těžší než jeho dvojče s běžným spalovacím motorem. Přesnou hmotnost baterií však neprozradil.

V jízdním cyklu WLTP ujede vůz 232 km. Konstruktéři pak uvádějí 235 až 270 km. Zkoušené plně nabité auto mělo na palubním počítači dojezd 170 km, prý z důvodů řádění řidičů před námi. Plné nabití lze doma zařídit díky vestavěné 11kW nabíječce za tři a půl hodiny, na cestách z 50 kW zdroje se nabije na 80 % za půl hodinky. Tyto údaje jsou v porovnání s konkurencí špičkové.
Reklama

Šušká se o kabrioletu

Mini Cooper SE se bude prodávat prozatím jen ve třídveřové variantě a pouze s pohonem předních kol. Na české předpremiéře se však šuškalo, že pokud bude po elektrickém modelu dostačující poptávka, přijde automobilka s dalšími karosářskými verzemi. Řeč byla dokonce i o kabrioletu. K dispozici jsou čtyři výbavové stupně a tradičně široký příplatkový program.

Konvenční a elektrické Mini od sebe odlišují pouze malé detaily ve žluté barvě na karoserii i v interiéru. Právě tato barva je totiž podpisem ekologického pohonu. Jde například o jinou masku chladiče, jinak tvarovaná zrcátka či o zásuvkový zdroj na bocích a zádi auta. Samozřejmě jiné je i víko od "nádrže". V tuto dobu trošku nevhodný je název Corona pro specifická kola. Jsou určená výhradně pro Cooper SE a evokují design britské zástrčky. Uvnitř vozu se Mini SE liší od klasické verze třeba zcela jiným palubním přístrojem nebo novými tlačítky.
Reklama

Stylová nákupní taška

V Praze jsme měli možnost krátkého svezení. Velmi se nám líbily motokárové jízdní vlastnosti, které jsou pro Mini typické. Na druhou stranu je znát vyšší hmotnost vozu, která není rozdělená úplně ideálně. Lehká příď nezaručuje autu dobrou trakci a těžký zadek zase v prudkých zákrutách ustřeluje. Také přejezdy větších nerovností nejsou zrovna nejlépe tlumené. Ve výsledku se ale jedná o hbitou malou rybku, která vcelku komfortně a především svižně propluje městskou džunglí. Prostě stylová nákupní taška pro mladou generaci.

Oficiální zahájení prodeje nového elektrického Mini je stanoveno na 7. 3. 2020. Už teď je však možné si auto objednat.

V galerii, do které vstoupíte kliknutím na VSTOUPIT DO GALERIE na začátku článku, naleznete námi pořízené fotografie nového Mini Cooper SE. Najdete tu také veškeré odlišnosti od klasické verze.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nový Enyaq bude první škodovkou s pohonem zadních kol. Elektromobil ujede až 500 km na nabití

Elektrické SUV Škoda Enyaq už loví špinonážní fotografové. Ledacos o něm prozradil i VW ID.4
05.03.2020 19:05
|
13
Reklama

Odpůrce elektromobilů otestoval elektrickou Škodu Citigo e iV. Chválil dojezd, zápasil s klimatizací

Škodovka přišla se svým elektromobilem později, než konkurence, má ale příznivější cenu
04.03.2020 18:15
|
6
Reklama

Dacia Spring je předzvěstí nejlevnějšího evropského elektromobilu. Na trh přijede v roce 2021

Čistě elektrické kompaktní auto pro čtyři osoby by mělo ujet zhruba 200 kilometrů
03.03.2020 09:50
|
1

Nový Renaut Zoe útočí nejnižší cenou mezi malými elektromobily. Za 695 tisíc nabízí 395 km na nabití

Dojezd vozu na nabitou baterii ovlivňují i zdánlivé detaily. Třeba větší kola znamenají minus 35 km
12.02.2020 18:21
|
2

Nejlevnější nové sedmimístné auto stojí necelých 343 tisíc korun. Do půl miliónu už je na výběr

Připravili jsme přehled nejdostupnějších automobilů na českém trhu pro více než pět cestujících
21.10.2020 16:42
|
0

Nejlepší cestovatelský koráb? Škoda Superb Scout jezdí za hubičku, zdolá lehčí terén a přikryje vás

S obrněnou škodovkou do Chorvatska a zase zpět. Jen stěží bychom hledali více multifunkční auto
09.10.2020 16:11
|
14
Reklama

Mercedes-Benz třídy A umí být ochráncem životního prostředí i nejvýkonnějším hatchbackem světa

V týdenním testu jsme prověřili dvě zcela odlišné verze prémiového německého kompaktu
02.10.2020 14:54
|
0

Podrobné srovnání nového Seatu Leon a Volkswagenu Golf: Navenek odlišní, v jádru téměř stejní

Bratrovražda se nekoná. Oba hatchbacky spojuje láska k jízdě na okreskách, motory i struktury výbav
30.09.2020 08:05
|
1
Reklama
Autosalon TV