Reklama
Nová auta

Automobilové dějiny mají nový milník. V Německu vyráží do běžného provozu „auta na vysílačku“

Teledriving je řízení na dálku. Vůz sice jezdí bez řidiče, ale je ovládán člověkem z řídicí stanice
Zdroj: Tiskový servis Vay

Evropské prvenství v technologii teledrivingu si připisuje Německo. Společnosti Vay se totiž v Hamburku podařilo uvést na veřejnou komunikaci elektromobil, který jezdí bez fyzické přítomnosti řidiče. Plně pod kontrolou ho má takzvaný teledriver. Tento člověk daný vůz ovládá na dálku. Nekliká však myší do počítače, ale věnuje se plně řízení pomocí volantu a automobilových pedálů. Informovala o tom společnost Vay ve své tiskové zprávě.

Dálkový dovoz auta ke dveřím

Služba door-to-door bude spočívat v tom, že si zákazník přes mobilní aplikaci objedná elektromobil. Nikam si ale pro auto nemusí chodit, protože teledriver mu vůz domů přistaví sám. Následně si klient auto převezme, dojede, kam potřebuje a auto nechá na místě. Nemusí se tak trápit s často složitým hledáním parkovacího místa. V tomto okamžiku si jej totiž opět přebírá teledriver. Ten sedí v kanceláři vybaven vším, co se nachází v opravdovém autě a díky obrazovkám má plné vědomí o tom, kde je a kam jede.

Start-up by se dal přirovnat ke službě carsharingu s pár výhodami navíc. Z dlouhodobého hlediska by se mělo jednat o výhodnou alternativu soukromého vlastnictví automobilu. „Díky naší službě mobility s elektromobily lze přepravovat více lidí s menším počtem vozidel. Zůstane tak více prostoru pro lepší život ve městech,“ řekl Thomas von der Ohe, spoluzakladatel Vay. Společnost by také ráda, vzhledem ke svému konceptu fungování, přispěla ke snížení hlavních příčin smrtelných nehod ve městě. Ať už se jedná o řízení pod vlivem alkoholu, nepřiměřenou rychlost nebo mikrospánek.

Další krok k plné autonomii

„Jako přední teledrivingová společnost jezdíme s dálkově řízenými elektromobily na veřejných komunikacích v Berlíně a Hamburku již více než tři roky, leč s řidiči. Díky povolení, které jsme obdrželi v prosinci 2022, jsme nyní mohli úspěšně nasadit první vůz bez řidiče na veřejnou komunikaci,“ uvedl Thomase von der Oheho a dodal: „Je to obrovský úspěch pro celý tým, ale také pro Hamburk a Evropu. V kontextu povolování nových technologií je to významný krok a Německo dělá skoky v přebírání celosvětového prvenství v technologii teledrivingu.“

Aby takové auto mohlo na veřejnou komunikaci, muselo být nejdříve schváleno několik povolení a norem. Tím nejdůležitějším bylo kladné vyjádření TÜV SÜD, nezávislé organizace pro testování a certifikaci různých produktů. Při testech se kladl největší důraz nejen na funkční bezpečnost samotného vozidla, ale také na tu kybernetickou systému teledrive. Nyní může Vay provozovat na dálku svá vozidla bez řidičů v předem vymezené oblasti v Hamburku-Bergedorfu.

„Hamburk je průkopníkem v oblasti digitálních a inovativních služeb mobility. Chceme je nabízet tam, kde lidem přinášejí skutečnou přidanou hodnotu v jejich každodenní mobilitě. Vay takovou přidanou hodnotu vytváří se svou službou teledrive: bez nutnosti hledat parkovací místo, bez emisí, s možností digitální rezervace a jako pohodlná služba například pro poslední kilometry z autobusového nebo vlakového nádraží domů,“ řekl v tiskové zprávě hamburský senátor Anjes Tjaks.
Reklama

Diskuze

Karel - 11.02.2023 03:04:18
K plné autonomii vozidel mi tam překáží ten co á dálkové ovladání. Jako kluk jsem mel autíčka na dálkové ovladání takže byly už tenkrát o krok blíž k plné Autonomii? :D :D
Toto - 10.02.2023 15:08:36
Tak to je zase start-up tunel. Penízky utratime, většinu odklonime přátelům a rodině a pak se zavře voda. Start- up vyhlásí bankrot. Pořád stejný scénář

Tesla má problém s autonomním řízením. Selhává totiž v nejdůležitějším okamžiku

Bezpečnostní test ukázal, že autonomní řízení Tesly nedokáže zastavit ani před dětskou figurínou
12.08.2022 11:06
|
2
Reklama

Strategie VW 2050: Jedna platforma, zisky ze softwaru, autonomní jízda... Změny čekají i Škodovku

Sázka na elektromobilitu a nové technologie přinese zásadní proměnu techniky i směřování koncernu
15.07.2021 06:56
|
1

Nové autonomní vozidlo od Toyoty bude schopno samo doplňovat energii jiným autům přímo na silnici

Žlutý anděl budoucnosti může autům v nouzi sám dodat benzin, naftu, elektřinu i vodík
27.11.2020 08:40
|
0

Jízda důchodce v protisměru mohla skončit tragédií. Řidič, který ho pomohl zastavit, dostal cenu

Titul Gentleman silnic získal Robin Komárek. Za pomoci policie zastavil nebezpečného seniora
24.03.2023 10:37
|
3

Naděje pro majitele aut na LPG. V Česku přibývají garáže, do kterých mohou vjet

V drtivé většině případů to zatím možné není. Nově postavené garáže v Praze už auta na plyn vpustí
23.03.2023 13:36
|
1
Reklama

Aplikace Waze přináší usnadnění pro majitele elektromobilů. Nově dokáže plánovat dobíjení

Stačí zadat údaje o svém autě, aby aplikace mohla najít správné konektory pro elektromobil
21.03.2023 19:15
|
1

Najít veterána ve stodole je skoro nemožné, říká muž, který jich má ve sbírce přes tři sta

Ladislava Samohýla přivedla k autům rodinná povinnost. Přesto by ve svém životě neudělal nic jinak
19.03.2023 18:37
|
1
Reklama
Autosalon TV