Reklama
Nová auta

Audi zdražuje tak, aby to Čechy nenaštvalo. I proto kupují jiná auta než zbytek Evropy

Na některé modely se čtyřmi kruhy se stále čeká víc než rok. Audi A6 50 TFSI ale lze mít hned
Zdroj: Tiskový servis Audi

Audi bude mít na českém trhu dobrý rok, prodá téměř 3500 nových aut. Enormní zájem je zejména o velká SUV s naftovým motorem a ty nejvýkonnější modely, na které se nejdéle čeká. Naopak elektromobily Čechy moc nezajímají, i proto, že zdražují víc než auta se spalovacími motory. Ty ale budou v nejbližších letech vyklízet pozice. Příští rok končí například modely TT a R8, naopak přibude zcela nový elektromobil s označením Q6 e-tron.

Auto ihned, nebo i za 12 měsíců

Importér německých prémiových vozů značky Audi končil loňský rok s téměř třemi tisícovkami nevyřízených objednávek na nové vozy a věřil, že letos situaci zvládne napravit. „Bohužel se tak nestalo, zákaznickou frontu jsme neodbourali. Letošní rok končíme se stejným stavem. Výhled na letošek byl optimistický, měli jsme přislíbeno až 4500 aut, ale kvůli válce na Ukrajině a letnímu lockdownu v Šanghaji jsme nakonec dostali o tisícovku aut méně,“ vysvětlil Autosalonu ředitel importéra značky Audi pro český trh Marcel Archleb.

Dodací lhůty se podle něj aktuálně pohybují od dvou do dvanácti měsíců v závislosti na modelu a typu motoru. Nejdéle se čekalo na ostrý model RS 3, u kterého byl importér nucen kvůli extrémnímu zájmu vypnout konfigurátor. To samé potkalo i vysokovýkonnou verzi velkého SUV SQ7. K těm, co na auto čekají extrémně dlouho, se česká odnož Audi snaží podle slov jejích zástupců chovat férově. „V drtivé většině případů držíme cenu z původní objednávky, někdy to ale bohužel není možné,“ omlouvá se Archleb.

Několikaměsíční výpadek výroby související s boji na Ukrajině potkal šestiválcový naftový motor 50 TDI extrémně oblíbený u velkých SUV Q7 a Q8. „Zariskovali jsme a na sklad jsme místo toho vzali benzinové verze a nabídli je ihned a za zajímavou cenu. Spoustu zákazníků se nám podařilo přesvědčit, aby vzali benzinové auto místo naftového,“ říká Archleb.

Zájemce o Audi může mít ihned ze skladů i velké manažerské vozy A6 a A7 s benzinovými motory 55 TFSI. Podobná situace bude brzy i u oblíbeného SUV Q5 s benzinovými i naftovými motory.

Končí sportovní legendy TT a R8

Pro příští rok chystá Audi spoustu novinek. Na trh například uvede nový model Q6 e-tron, tedy čistě elektrické SUV velikosti Q5. Elektromobily ale Čechy netáhnou. „Jsme v Evropě naprostou anomálií,“ uvádí mluvčí značky Jiří Rozkošný. „Za letošní rok bychom byli schopni prodat pětistovku modelů RS, zato čistě elektrického modelu e-tron se prodalo za čtyři roky necelých 200 kusů.“ Nechuť Čechů k pořizování elektromobilů značky Audi podporuje zřejmě i to, že právě tato auta zdražují z celé palety nejvíc. „Příčinou je prudký růst cen surovin, které jsou pro výrobu elektromobilů potřeba,“ vysvětluje Marcel Archleb.

Zajímavých novinek se ale příští rok dočkají i příznivci spalovacích motorů, byť některé z nich ještě nesmí představitelé značky odtajnit. Z těch, o kterých se smí mluvit, jde zejména o řadu limitovaných sérií v Česku tolik oblíbených vysokovýkonných aut. Například sporťák R8 dostane limitovanou sérii GT. Pro celý svět se vyrobí jen 333 kusů, hned devět z nich zamíří do Česka. Ještě exkluzivnější bude limitovaná série TT RS Iconic, které se pro celý svět vyrobí jen 100 kusů a šest z nich se prodá v České republice. Bohužel pro oba tyto legendární modely jde o labutí píseň, protože jejich výroba příští rok končí. Limitovaných sérií se ale dočkají i některé další modely RS. „Ve většině případů jsou tato auta rozebrána ještě dřív, než je prodejci vůbec dostanou na showroomy,“ prozrazuje Archleb.

Výhled na příští rok ohledně dodacích lhůt i cenové politiky je podle zástupců značky Audi na českém trhu nejasný. „Dodavatelský řetězec zůstává extrémně křehký, ale doufáme, že se nám podaří u nejžádanějších modelů výrazně snížit dodací lhůty. Od třetího čtvrtletí letošního roku cítíme výrazné ochlazení zájmu o nová auta. Zvýšené ceny energií dopadly na podnikatele a firmy mnohem citelněji než covid,“ říká Marcel Archleb.

Reklama

Diskuze

Karel - 03.12.2022 01:20:55
až mi nekdo dá 9000euro naauto koupí si elektromobiilbudu parkovatpo praze a vsude zdarma neplatit dalnice.... taže co více aut ve mestech? :D D

Mazda už vyhlíží léto. Roadster MX-5 dostane pro příští rok nové barvy i automat

Automatická převodovka bude k dostání ve verzi RF s pevnou střechou
03.11.2022 07:38
|
0
Reklama

Test Audi RS 7 Sportback: Dynamika supersportu a luxus limuzíny v jednom zatraceně sexy balení

Ingolstadtská střela nabídne výkon 600 koní a rozjede se přes 300 km/h. Cenou odpovídá bytu v Praze
13.07.2022 19:32
|
4
Reklama

Test Audi RS3 Limuzína: Drifter a sniper apexů v jednom ďábelsky rychlém balení

Vyzkoušeli jsme novou generaci nejmenšího modelu s logem "RS" na kapotě
25.06.2022 18:15
|
1

První dojmy z Audi RS 3: Pětiválcová viagra pro všechny, kdo klesají na mysli z doby elektromobilní

Kompaktní hatchback a sedan jsou nejen pekelně rychlé, ale také překvapivě hravé
31.01.2022 07:33
|
1

Mitsubishi chystá s pomocí Renaultu velký návrat na evropský i český trh. Pickup L200 však končí

Nový Colt dorazí v říjnu, půjde o přebrandované Clio. ASX alias Captur se začne prodávat v březnu
31.01.2023 09:54
|
0

Test Alpine A110 R: Francouzi postavili skvělé auto na okruh. Radikální kupé smí i na silnice

Čtvrtá varianta dvoumístného sporťáku je prošpikovaná karbonem. Váží jen 1082 kilo
30.01.2023 13:51
|
0
Reklama

Srovnávací test všech nových 4x4 škodovek na sněhu a ledu dopadl nečekaně. Zvítězil nejstarší vůz

Auta se spalovacími motory rozdrtila elektromobily. Až na jednu výjimku
27.01.2023 18:00
|
12

Krize, nekrize, Češi kupují od BMW hlavně ty nejdražší vozy. Loňským prodejům dominuje opulentní X5

Letos vyprodané je nejen BMW M3 Touring, podobně je na tom i elektrická i4 nebo plug-in hybrid XM
24.01.2023 18:15
|
0
Reklama
Autosalon TV