Reklama
Nová auta

Alpine představil elektrický model A290. Auto pomocí výzev učí řidiče, jak správně jezdit

Auto stojí na základech Renaultu 5 a váží méně než 1,5 tuny. Umí být i pomocníkem v domácnosti

Po velkém úspěchu se spalovacím sporťákem přichází na řadu elektromobil, který by měl zaujmout sportovně smýšlející motoristy. Vůz vychází z modelu Renault 5, oproti němu však disponuje model A290 řadou závodnických a sportovních prvků. Informace uvedla značka Alpine v tiskové zprávě.

Malý, lehký, obratný

Renault 5 netřeba detailně představovat. Alpine A290 se od něj však liší v některých prvcích. Čtyři metry dlouhé auto stojí na platformě AmpR Small, váhově se navíc řadí k těm málo objemným, protože má jen 1479 kilogramů. S poloměrem otáčení 10,20 metru se z něj stává všestranné vozidlo pro každodenní ježdění se špetkou ostrosti. 

Novinka má mnohem agresivnější design, široké boky, čtyři světla s motivem písmene X, které odkazují k rallye závoďákům, hliníkovou střešní hranu, výraznou linií na zadních dveřích a v neposlední řadě motiv sněhové vločky integrovaný do nárazníku.

Důraz je kladen na aerodynamiku, která podstatně zvyšuje dojezd elektromobilu. Na voze si lze všimnout, že nemá žádný výrazný agresivní spoiler, který by právě proudění vzduchu narušoval. Součástí standardní výbavy jsou 19palcová kola se dvěma různými motivy. Nakonfigurovat půjde auto ve čtyřech barvách.

Jako v počítačové hře

Interiér vozu je jeden velký závodnický svět. Před řidičem je uložený sportovní volant s hliníkovými ovladači. Je na něm rovněž tlačítko, které by autu mohl závidět kdejaký konkurenční sportovní vůz. Červené tlačítko Overtake má speciální funkci, která umožní okamžitý nárůst výkonu na 10 sekund. Pro opětovné použití je nutné vyčkat půl minuty. Jedná se o patent, který Alpine převzal z herního světa. 

V kabině se sedí ve sportovních sedadlech, které mají výraznou boční oporu. Digitální přístrojová deska má úhlopříčku 10,25 palců a obrazovka infotainmentu je podobných rozměrů. Sice jde o celkem malé vozítko, a ještě s uloženou baterií, ale stále se našlo dostatek prostoru pro zavazadla. Kufr má objem 326 litrů. Otázka je, kolik prostoru na úkor zavazadelníku budou mít pasažéři v druhé řadě.

Automobilka se rovněž netají tím, že v interiéru použila materiály šetrné k přírodě. V základu bude kabina čalouněná látkou z 15% plastového recyklátu a konopného vlákna. Vyšší verze GT Premium a GTS dostanou udržitelně zpracovanou kůži.

Za volantem je stále co se učit

Novinka dostala víceprvkové zavěšená zadních kol, na míru vyrobené přední a zadní sabilizátory, hydraulické tlumiče a brzdy Brembo. Jako bonus lze zcela deaktivovat ECS. Elektrický motor je uložení vpředu a v případě verzí A290 GT a GT Premium disponuje výkonem 130 kW. GT Performance a GTS dostanou vyšší výkon, a to 160 kW. Varianta A290 GTS Premiere Edition bude navíc k dostání pouze jako 1955 exemplářů a bude se v některých prvcích lišit.

Součástí všech variant bude baterie s kapacitou 52 kWh. To umožní urazit na jedno nabití až 380 kilometrů. Vzdálenost bude ve skutečnosti nižší, protože každý, kdo tohle vozidlo bude mít v rukou, nebude chtít jezdit krokem. Na druhou stranu je možné auto dobíjet až 100 kW výkonem, takže z 15 na 80 procent se kapatice baterie dostane za 30 minut. Na pomalé 11 kW nabíječce se z 10 na 80 procent nabije za tři a půl hodiny. Novinka navíc disponuje technologií V2L a V2G.

Zábavu za volantem spestří série výzev, které jsou založeny na obratnosti, síle a vytrvalosti. Po splnění jednoho úkolu se postupuje na další úroveň. Jejich plněním se motorista může výrazně zdokonalovat v řízení. Výzvy se dají absolvovat buď na uzavřených silnicích, nebo v běžném provozu, což zároveň může řidiče učit, jak správně jezdit a předvídat za volantem. Společně s tím existuje ještě tzv. koučink. Ten pro změnu poskytuje rady, jak se s vozidlem skutečně sžít jako jedno tělo a jedna duše.      
Reklama

Diskuze

K47 - 15.06.2024 12:37:55
Za 300 tis. kč bych ho bral na ježdění kolem komína.Však na nic jiného se elektrické auto ani nehodí!

Renault v květnu zvýhodnil vybraná SUV o desítky tisíc. Oblíbený hatchback naopak zdražil

Sleva se týká například elegantního SUV i francouzského obra. Ten je dostupnější než kdy dříve
24.05.2024 13:51
|
1
Reklama

Modernizovaný Renault Captur se hodně změnil designem i cenou. Ještě se vejde pod půl milionu

Nabídne široký výběr motorizací, kde nechybí ani pohon na LPG. Potěší bohatším standardem
26.04.2024 12:00
|
1

Podobnost s Renaultem se smývá. Mitsubishi ASX dostalo drsnější vzhled i Google na palubu

Novinka se u nás začne prodávat ještě letos na podzim. Vyrábět se bude ve Španělsku
26.04.2024 10:03
|
0

Letní teploty, nízký tlak i jízda v noci. Češi příčiny mikrospánku podceňují a pak bourají

Pouhé tři sekundy stačí k nevratné tragédii. V ohrožení není přitom jen samotný řidič
17.07.2024 11:35
|
1

Dohled mentora zatím znamená méně nehod mladých. Sedmnáctiletí řidiči mohou být úspěšným projektem

Mladí motoristé pod dozorem více jezdí. Stávají se z nich bezpečnější účastníci provozu
11.07.2024 14:00
|
3
Reklama

Reportáž: Klus to rozjel v kempu Kristýna. Léto jsme odstartovali na Volkswagen Transporter srazu

Setkání se zúčastnilo 235 fanoušků a majitelů. Téčka byla k vidění po celém kempu
04.07.2024 14:28
|
0

Cestování s dětmi po Evropě má svá specifika. Ne všude platí stejná pravidla jako v Česku

Bezpečná cesta je nejdůležitější. Rodiče by měli pořídit kvalitní dětské autosedačky
02.07.2024 13:30
|
0
Reklama
Autosalon TV