Reklama
Nová auta

Alfa Romeo Tonale do zásuvky je v Česku. Slibuje 80 kilometrů na elektřinu, svezli jsme se

Krátce jsme vyzkoušeli novou nejvyšší motorizací italské značky. Vysloužila si i české eko značky
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Po benzinovém a naftovém provedení se na český trh dostává také Alfa Romeo Tonale jako plug-in hybrid. České zastoupení italské značky věří, že nebude trvat dlouho a tento model bude dělat 40 procent všech prodejů jejich kompaktního luxusního SUV. Že k tomu má poměrně pádné argumenty, to jsme se přesvědčili při uvedení vozu na český trh. S autem jsme se totiž také krátce svezli.

Top verze, top výkon

S Alfou Romeo Tonale plug-in hybrid Q4 jsme už jezdili před několika měsíci během mezinárodní prezentace v okolí italského Balocca. Článek s podrobnějšími informacemi najdete pod odkazem vlevo od tohoto textu. Přesto se sluší připomenout, že pod kapotou tohoto modelu se ukrývá už ověřený plug-in hybridní systém, který známe například z Jeepu Compass. Kombinuje přeplňovanou benzinovou jedna-trojku s elektromotorem na zadní nápravě a tudíž jde o čtyřkolku. Podle zástupců značky je velkou výhodou modelu fakt, že baterie vozu se nikdy zcela nevybíjí, aby byl pohon všech kol dostupný vždy. V elektrickém režimu, ve kterém má auto zvládnout až 80 km čistě na elektřinu, jsou ale poháněna jen zadní kola. Pro úplnost dodejme, že vpředu má auto ještě k dispozici startér-generátor. A není slabý, má 33 kW.

Kompletní výkon systému je 275 koní, což dělá z této motorizace nejvýkonnější z nabídky. Proto by ani nemělo vadit, že je o víc než tři metráky těžší než mild-hybridní benzinová verze (1835 kg). Akcelerace z nuly na 100 km/h přesto nastane za 6,2 sekundy. Baterii o kapacitě 15,5 kWh je možné dobíjet výkonem až 7,2 kW, což je 2,5 hodiny v zásuvce. Takový výkon je přitom s vozem dodávaný ve standardu. Autu vychází průměrná spotřeba 1,3 litru benzinu na 100 km, emise 29 g CO2 na kilometr, tedy má nárok na českou ekologickou registrační značku EL.

Vzhledem k použité technice jde ale také o nejdražší model Tonale. Nyní začíná na akční ceně 1 229 000 korun, ve standardních výbavách ale bude startovat na 1 289 000 Kč (verze TI) a nějaký čas bude k mání i úvodní výbava Edizione Speciale za 1 259 000 korun. Kompletní ceník Alfy Romeo Tonale najdete v našem katalogu zde.

Mimochodem, Alfa Romeo Tonale má v rámci luxusních SUV cenově poměrně zajímavou nabídku, jak ukazuje například naše srovnání s konkurenčním BMW X1Jaguarem E-Pace do zásuvky. Obzvlášť britský model je cenově výrazně vyšší. Přesvědčíte se v našem porovnávači, stačí kliknout na tento odkaz.

První dojmy ze svezení

S Tonale jsme se na českých cestách zatím svezli jen krátce, přesto jsme v okolí Jílového u Prahy nabrali pár dojmů. Předně má velmi pohodlná sedadla, která působí jako křesla. Vyšším postavám by ale rozhodně nevadil delší podsedák. Trochu jsme se také museli popasovat s poměrně velkým množstvím informací na displejích ve voze a nutnosti ovládat jízdní módy. Je toho pro začátek a rychlé svezení opravdu moc. Nakonec jsme jen jednoduše přepínali na voliči DNA mezi neutrálním nebo dynamickým jízdním režimem.

Alfa je velmi pohodlná a to i na špatných českých okreskách. Je zřejmé, že italské silnice jsou těm našim dost podobné. Překvapením je řízení, které dokáže s řidičem ještě komunikovat a do dlaní mu posílat informace od předních kol, nicméně posilovač je extra výkonný a to i v dynamickém režimu. Výsledkem je pocit, že jste spíš v počítačové hře s velmi dobrým volantem podporujícím force-feedback, citlivost sportovní Giulie nebo dokonce velkého Stelvia tady ale nečekejte. Tady je jasným cílovým zákazníkem křehčí žena jezdící ve městě, která se nechce s řízením přetahovat.

Akcelerace je pozoruhodná, až jsme si říkali, že je auto opravdu místy až přehnaně rychlé. Smekáme před tím, že vývojáři nesklouzli k modernímu řešení zvuku a nenahradili ho reproduktory. Místo toho ladili výfuky a auto zní v dynamickém režimu pěkně. Bohužel nevýhodou toho je fakt, že v normálním režimu při běžném cestování, je zapnutý spalovací motor v nízkých otáčkách poměrně dost hlasitý. Má až nepříjemný hluboký tón, který do kabiny poměrně proniká. Ale třeba jsme až příliš citliví, auto si každopádně před koupí pořádně vyzkoušejte. A to uděláme i my. Půl hodiny je málo, více poznatků proto přineseme po plnohodnotném týdenním testu.

A jak je to s kufrem?

Ano, hádáte správně. Do kompaktního SUV se baterie někam musela vejít a částečně tak zabírá spodní část kufru, která je ale i v ostatních modelech oddělena mezipodlahou. Tonale i tak ve srovnání s konkurencí nenabízí příliš velký kufr a u plug-in hybridní verze to platí o to víc. Kapacita je jen 385 litrů (běžné motorizace mají 500 l), zásadní problém to ale není, protože jde opravdu jen o prostor pod podlahou. Navíc se tam stejně ještě vejdou kabely, takže vám nebudou překážet. To řada jiných plug-inů prostě neumí.

Zda novinka osloví kýžený počet zákazníků se samozřejmě ještě ukáže, české zastoupení sází na to, že milovníci Alfy Romeo jdou obvykle po výkonnějších motorizacích, kterou plug-in hybrid Q4 bezesporu je. Zároveň ale chtějí přilákat až třetinu nových zákazníků od jiných značek. Každopádně jeden zásadní trumf Alfy ještě stojí za zmínku. Na nové Tonale by se mělo čekat asi jen tři měsíce. V době, kdy se u některých automobilek čekací doba prodloužila bohatě přes jeden rok, jde bezesporu o velmi zajímavou nabídku.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 20.05.2023 19:07:00
CHTELO TO NAPSAT ZARUCUJE !!!! JAKMILE JEN SLIBUJE !!!! TAK CESKY ZASUVKOVY RYPACI PRASOROPACI !!!! BUDOU CMUCHAT ZE JE !!!! NEFER TITI !!!! PEKNA KRALOVNA MODRA NEFERTITI !!!! A ZKRATKU NFT MA ???? JO MA DOHLEDAL JSEM !!!! PRO NAS KRYPTOMANIAKY ZAJIMAVE

Naftová Alfa Romeo Giulia je v bazarech neprávem přehlíženou ojetinou. Jezdí skvěle a bez starostí

Že do Alfy patří jen benzin? Nesmyslné klišé. Pokud chcete Giulii do půl milionu, nejde to jinak
15.05.2023 07:40
|
1
Reklama

Alfa Romeo Tonale je krásná a překvapivě prostorná. Jen při předjíždění to chce trpělivost

Promyšlený hybridní systém znamená dostatek výkonu a rozumnou spotřebu. Sporťák to ale není
22.03.2023 11:43
|
15
Reklama

Alfa Romeo Giulia SWB Zagato je unikátní sporťák pro sběratele. Odkazuje na klasické modely

I když se dříve spekulovalo o limitované produkci, nakonec zůstane jen u jednoho vyrobeného kusu
20.12.2022 18:27
|
4

Alfa Romeo Tonale patří mezi nejlépe jezdící hybridy do zásuvky. Rodiny ale moc nepotěší

Vyzkoušeli jsme nové italské SUV, keré v elektrickém režimu ujede až 80 kilometrů
17.11.2022 08:27
|
3

Prodloužený Volkswagen ID. Buzz se poprvé objevil v Česku. Prohlédli jsme si ho a změřili

Novinka bude k mání se třetí řadou sedadel. Vylepšení dostala i technika pod kapotou elektromobilu
12.04.2024 16:30
|
0

Takhle teď budou vypadat všechny vozy značky Alfa Romeo. Milano je její první model do zásuvky

K mání budou hned dvě výkonnostní varianty elektrického pohonu i hybrid s tříválcem
11.04.2024 10:04
|
0
Reklama

Řidiči se často zbytečně plouží tam, kde mohou svištět. Nevědí, co znamená tato značka

Víte, jakou rychlostí se smíte pohybovat na silnici pro motorová vozidla ve městě? Řada lidí ne
09.04.2024 14:00
|
8

Elektromobilem z Prahy do Stockholmu a zpět. Kia EV9 nás zahrnula komfortem, nabíječky stresem

Ano, autem na baterky lze dojet hodně daleko. Ale chce to trpělivost a nadšení pro věc
08.04.2024 14:00
|
14
Reklama
Autosalon TV