Motorky

Test: Yamaha TMAX 560 je králem mezi skútry. Geniálně kombinuje komfort a jízdní potěšení

Motocyklová stavba stroje má na kvalitu jízdy zásadní vliv. Zadarmo to ale není
Zdroj: FAZ

Zatímco klasická motorkářská sezóna se pomalu, ale jistě chýlí ke svému závěru, čas jednostopých městských přibližovadel ještě zdaleka nekončí. Výhody skútrů jsou široce známé: snadné ovládání, kompaktní rozměry, ochrana před nešvary počasí, úložné prostory a především vynikající manévrovatelnost v krkolomném městském provozu, která oproti autu i MHD drasticky zkracuje dojezdové časy i v přeplněných centrech měst. 

S béčkovým řidičákem se až výjimky musíte spokojit se stopětadvacítkou, oprávnění na dospělé kubatury vám ale otevře mnohem širší možnosti. Není to to zadarmo, ale s rostoucí kubaturou si můžete dopřát nejen více koní a lepší výbavu, ale také přesah daleko od městských bulvárů. Schválně si všimněte, kolik skútrů potkáváte i na okreskách a dokonce i na dálnicích. Yamaha TMAX je v kategorii maxiskútrů klasikem, který silnice brázdí už dvacet let. Její nejnovější evoluce se dopracovala ke kubatuře 560 cm3 a vlastnostem sportovní motorky.

Supersport v městském hávu

TMAX je postaven na motocyklových základech. To znamená, že má rám odlévaný z hliníkové slitiny a motor uložený přímo v něm, zadní kolo je odpružené centrální tlumící jednotkou, na které si můžete nastavit předpětí pružiny. Motocyklová stavba ovlivňuje pevnost skútru, a tedy i jeho jízdní vlastnosti. Označení sportovní skútr je v tomto případě naprosto na místě. A aby toho nebylo málo, vpředu jsou obrácené tlumiče s průměrem kluzáku 41 mm, což je také rozměr adekvátní motorkám.

Důležité pro pohodlí současně je, že podvozek plavně přejíždí dlouhé houpáky a přes krátké nerovnosti, jako jsou spáry či malé výtluky, proletí bez vibrací a bez úderů do zad. I přední brzdy jsou typické pro motocykly. Čelisti mají totiž čtyři pístky a spolu se zadní brzdou jsou výborné. Yamaha tvrdí, že model TMAX je nejlehčí ve své třídě, přesto váží 220 kg. Naštěstí, vzhledem k nízko položenému těžišti to při jízdě není vůbec znát a kila pocítíte jen při manipulaci se strojem na místě, resp. pokud na něm nesedíte. Při jízdě je skútr díky nízkému těžišti velmi hbitý v zatáčkách a v těch rychlých snese díky dlouhému rozvoru i hodně sportovní náklony bez náznaku nejistoty. 

Je to kus chlapa

Samotný skútr je obrovský. Dlouhý a široký. Obrovské je i jeho vyhřívané dvousedlo. Spolu s celkovým posedem je nesmírně komfortní. Není to ale nic pro piloty pod 180 cm výšky - ti mohou mít kvůli širokému gauči potíž dosáhnout pořádně na zem. Obrovské a komfortní je i sedadlo spolujezdce. V světle těchto gigarozměrů je mírným zklamáním, že dvě integrálky se pod sedlo nevejdou, dvě otevřené přilby ale prý ano. Mimochodem ten prostor pod sedlem je osvětlený.

Další úložný prostor najdete v přední kapotáži, ale pouze na pravé straně. Je v něm 12 V konektor a stačí tak na peněženku a telefon. USB konektor však chybí. Model TMAX je věrný klasice, má dva budíky (rychloměr a otáčkoměr) a mezi nimi se vyjímá monochromatický displej palubního počítače. Samozřejmostí je bezklíčové ovládání - startování motoru, uzamykání sedadla, krytky nádrže, řidítka - a co je zajímavé a výjimečné, i zamykání hlavního stojanu. Slušelo by mu ještě automatické vypínání směrovek. Skvělý je naopak elektricky stavitelný větrný štít, se kterým sice motorka v nejvyšší poloze tolik nejede, zato ani ve 160 km/h vám nefouká do obličeje, takže byste čistě teoreticky mohli jet bez přilby.
Reklama

Koňská dávka

Královský skútr potřebuje především královský pohon. Tím je dvouválec s 562 cm3, který vyvine 35 kW (47,6 k) při 7500/min a 55,7 Nm při 5250/min. Motor se rychle sbírá hned od začátku otáčení plynové rukojeti. Odpich z křižovatky je tak rychlý a intenzivní, že auta nemají nárok. A přesvědčivý je motor i ve vysokých rychlostech. Předjet někoho? Stačí polechtat plyn a už jste vpředu, rozpočty na předjetí jako u slabších kubatur nejsou nutné.

S motorem optimálně spolupracuje bezestupňový automat, který řidiči rychlého skútru dodává obrovskou dávku pohody. Má výborný záběr hned od rozjezdu z místa a rychle reaguje na přidání plynu i ve vyšších rychlostech. Motor je silný v celém otáčkovém pásmu, proto ho při běžné jízdě převodovka nemusí točit ve vysokých otáčkách. Jeho zvuk je příjemně měkký s přátelsky nakřáplým podtónem koncovky výfuku, což ale neznamená, že by nebyl vůbec slyšet. 

Díky speciálnímu vyvažovacímu mechanismu od motoru ani v nejmenším nevnímáte jakékoliv vibrace. A třešinku tomu celému dává sekundární převod ozubeným řemenem, který nemalou měrou přispívá k nízké hlučnosti. Mimochodem, motor má dvě mapy - sportovní a turistickou, i v té turistické je silný až běda.

Přenos trakce na vozovku je většinou bezproblémový, méně jistoty je klasicky možné pociťovat jen na mokru, typicky, když za stupňovaně vyhřívaný "heft" na výjezdu ze zatáčky vezmete více, než je zdrávo. Stabilizace nicméně zasahuje velmi taktně. 

Není pro každého

Jedni všechny jeho výhody neocení, jiní na něj nemají. TMAX stojí 334 900 Kč, teda podobně jako Fiat Tipo a dost více než Dacia Logan a málo to rozhodně není ani na špičkové stroje ve jedné stopě. Pokud ale chcete Gold Wing, nebo, chcete-li, Rolls-Royce, mezi skútry, tuhle Yamahu si zamilujete, protože pokud jde o jezdění po silnici, dokáže víc než dobře úplně všechno od proplétání se zácpou po rychlé svezení alpskými serpentinami. 
Reklama
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


V roce 1947 jsme měli oficiálně nejlepší motorku na světě!

Nenápadná budova na konci náměstí v Kašperských Horách ukrývá neuvěřitelné motocyklové poklady
07.09.2020 08:52
|
23
Reklama

Nezkrácený test motocyklu KTM Duke 890 R. Aneb vše, co by Sršeň v TV řekl, kdyby ho nesestříhali

Motorka má papírovou spotřebu 4,74 l na 100 km. V reálu je to ale blbost, zvlášť když ji řídí Pepa
27.08.2020 20:35
|
0

Yamaha YZ65 profesionální nářadí pro mladé motokrosaře

Yamaha v letošním roce nabídne nový model YZ65, který je skvělým strojem pro mladé motokrosaře.
22.02.2018 10:46
|
0

Volkswagen ID.3 vs. Tesla Model 3: Střet různých planet ze stejné galaxie. Není trojka jako trojka

Dříve nadoblačná Tesla už musí začít vážně počítat i s konkurenty tradičních značek
28.10.2020 20:32
|
1

V premiérovém Autosalonu oslavíme kulatiny Alfy Romeo. Okolo motorek bude chodit Pešek

Náš drobnohled pocítí na vlastní kůži také nový Volkswagen ID.3 nebo Toyota Proace City Verso
27.10.2020 12:24
|
1
Reklama

Dacia Duster možná v budoucnu přijde o pohon všech kol i o diesel. Na vině jsou úspory i emise

Příští generace rumunského bestselleru bude stát na nové podvozkové platformě
26.10.2020 16:32
|
0

Audi si k oslavám čtyřicetin systému quattro dalo jeho nové ztvárnění pro elektrickou budoucnost

Quattro znamená Audi a Audi znamená quattro. Nejnovější evolucí je elektrický pohon všech kol
26.10.2020 13:09
|
0
Reklama
Reklama
Autosalon TV