Reklama
Bonusy k TV pořadu

Vodíková vozidla existují víc než 200 let. Přitom je jejich vývoj stále na začátku

Historie vodíkového pohonu sahá až k počátkům 19. století. Existoval dřív než benzinové motory
Zdroj: Tiskový servis Hyundai

Vodík je považován za pohon budoucnosti. Čím dál víc se rozšiřuje v oblasti osobní i nákladní dopravy. Odpadním produktem vodíku je totiž pouze vodní pára, která neznečišťuje životní prostřední. Nulové emise ale nejsou jedinou výhodou vodíkového pohonu. Kombinuje totiž benefity elektromobilů a automobilů se spalovacím motorem. Opravdu se tak jedná o ideální cestu k čisté a efektivní mobilitě na planetě. Má to ale několik háčků, které svět zatím nedokázal zcela vyřešit. Přitom vývoj aut na vodík trvá přes 200 let.

První auto poháněné vodíkem

Vůbec první vůz využívající vodík vznikl před 216 lety. V roce 1807 ho zkonstruoval Švýcar Francois Isaac de Rivaz. Paradoxem je, že šlo o jedno z prvních vozidel se spalovacím motorem. Pohonná jednotka využívající vodík fungovala na zcela jiném principu, než který známe u moderních aut.

Když to zjednodušíme, tak do motoru s volným pístem se vháněl plynný vodík, který se místo v nádrži nacházel v balónku. Vzduch společně s vodíkem se do válce vháněly manuálně. Dvě století starý agregát namísto klikové hřídele využíval hřebenový převod a soustavu kladek, řetězů a volnoběžek. 
Zdroj: Wikipedia (volně k užití)

Pokročilejší vodíkový automobil světu ukázal belgický konstruktér Jean Joseph Étienne Lenoir. Vůz z roku 1860 pojmenovaný Hippomobile k pohonu využíval jednoválcový dvoutaktní motor, který místo původního paliva - svítiplynu, používal vodík. Ten si vůz vyráběl pomocí elektrolýzy. 

Hipppomobile se dá považovat za první vodíkový vůz, který měl komerční úspěch, protože si ho v tu dobu pořídilo přes 400 zákazníků. Jeho motor měl ale jednu zásadní nevýhodou. Dokázal jet pouze rychlostí chůze, byl hlučný a přehříval se. Pro představu, trasu dlouhou devět kilometrů ujel za tři hodiny. 
Reklama

První vodíkové nákladní vozy

Další vodíkový počin vznikl o mnoho let později v Norsku. V roce 1933 hydroelektrárenská společnost osadila jeden ze svých nákladních vozů pohonem na vodík, který získával reformací čpavku. Podobný princip využila německá armáda v Rusku během druhé světové války na sovětských nákladních vozech GAZ AA.

Vodíkový pohon s palivovými články

První novodobé konstrukce, kdy se vodík nespaluje v motoru, ale využívá se palivových článcích k výrobě elektřiny, která následně roztáčí kola, jsme se dočkali v roce 1959. Konkrétně pod kapotou traktoru Allis-Chalmers, který disponoval výkonem 15 kW. V útrobách automobilu se moderní vodíkový pohon vyskytl o sedm let později. Šlo o model GM Electrovan, který rozběhl experimenty s vodíkem ve větším měřítku. 
Zdroj: Tiskový servis Motortrend

Vodíková auta dnešní doby

Největší boom zažíval vodíkový pohon na přelomu tisíciletí, a to především díky automobilkám BMW, Daimler, Toyota i Mazda, které se předháněly v představování nejnovějších konceptů a technologií. Ovšem po roce 2005 trend vodíkového pohonu pominul a světové značky se více soustředily na čím dál populárnější elektrifikaci. 

Mezi nejvýznamnější průkopníky vodíkového pohonu v novodobé historii patří Honda FCV, Toyota Mirai a Hyundai Nexo. Všechny tyto modely jsou schopny jezdit v běžném provozu a dokonce jsou volně k prodeji. Jejich technologie je natolik vyspělá, že na jedno načerpání vodíku dokáží ujet stovky kilometrů a disponují výkonem srovnatelným se spalovacími auty. 

Proč je vývoj vodíkových automobilů tak složitý?

Vize bezemisní dopravy za pomoci vodíku je reálná, ale brzdí ji náročný vývoj. Palivové články jsou velmi drahé a složité na výrobu. Krom toho je celá technologie prostorově náročná a vměstnat jí do osobního auta znamená spoustu kompromisů. V blízké budoucnosti dává vodíkový pohon smysl spíše v nákladní dopravě, například v tahačích, autobusech či lodích. 

Problémem je i samotná infrastruktura čerpacích stanic. V Evropě jich je stále hrstka a třeba v České republice si majitelé vodíkového auta jen tak „nenatankují“. První veřejná vodíková stanice na Barrandově je teprve v testovacím provozu. Krom toho je vodík oproti konvenčním palivům drahý a jeho výroba má stále svá úskalí v podobě náročné a neekologické výroby. 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Most je pokrokovější než Praha nebo Brno. Do MHD nasadil unikátní vodíkový autobus

Pod kapotou malá elektrárna a místo škodlivých zplodin vodní pára. Autobus od Toyoty vyrazil do ulic
12.12.2022 07:22
|
1
Reklama

Výběr nikdy nebyl tak široký: Hyundai Nexo přináší možnost volby už i českým příznivcům vodíku

České zastoupení automobilky Hyundai zahájilo prodej vodíkového Nexa na tuzemském trhu
04.07.2022 15:33
|
4

Nová Toyota Mirai ujede na jednu nádrž až 650 km a lidstvu se díky ní lépe dýchá. Má to ale háček

Japonská automobilka představila druhou generaci vozidla jezdícího na stlačený vodík
13.05.2021 19:05
|
1

Nabouraný Ford Mustang už jen tak nepotkáte. Ten nový se naučil zatáčet a drží jako přibitý

Vyzkoušeli jsme si novou generaci Fordu Mustang ve verzi Dark Horse s manuální převodovkou
20.06.2024 08:19
|
2

Tohle jsou nejlevnější skútry na trhu. Stačí vám na ně řidičák na auto a méně než 40 tisíc korun

Našli jsme cenově dostupné mopedy s benzinovým motorem. Jsou hlavně z Číny
19.06.2024 16:50
|
3
Reklama

Mazda MX-5 slaví 35 let. Jako dárek dostala módní kabát, ale emise ji obraly o dvoulitr

Vyzkoušel jsem nový modelový rok japonského roadsteru a rozloučil jsem se s vrcholným motorem
18.06.2024 12:14
|
1

Pepa Vrtal v čínském Dongfengu U-Tour objevil záhadnou schránku. Bojuje proti smradu

Čínské automobilky umí být velmi podivné. Podívejte se, co Pepa našel v levném sedmimístném MPV
12.06.2024 17:08
|
4
Reklama
Autosalon TV