Reklama
Bonusy k TV pořadu

Některá auta opustila nebo opustí český trh. Mohou za to nejen emisní limity, ale i nízké prodeje

Oběťmi jsou většinou offroady nebo výkonné automobily. Ideální není ani kombinace benzin a 4x4

Hyundai i40

Zdroj: Hyundai

Hyundai i40 je největší kombi a sedan od korejské značky, bohužel segment manažerských kombíků a sedanů poslední dobou nezažívá dobré časy a i40 není výjimkou. I když na českém trhu se mu relativně dařilo.

Za rok 2019 se v Česku prodalo 285 kusů, přesto jsme dnes dostali oficiální potvrzení ze strany ředitele Hyundai Motor Czech Martina Saitze, že se tento model loučí.
Reklama

Toyota Land Cruiser 200 (V8)

Zdroj: Toyota

Toyota Land Cruiser 200, spíše známý pod označením V8 je legendární offroad, který vychází z menšího modelu Toyota Land Cruiser 150. Disponuje 5.8 litrovým motorem s osmi válci do "V". 

Kvůli malým prodejům a velkému neekologickému motoru se do Evropy oficiálně nedostal. Je to celkem škoda, jelikož se jedná o jeden z nejschopnějších terénních strojů. 

Naštěstí si stále lze koupit již zmiňovaný menší model s označením 150, který ale nemá tak výkonnou pohodou jednotku a jezdí (tedy alespoň v Česku) jen na naftu. 
Reklama

Subaru Impreza WRX STI

Zdroj: Subaru

Subaru Impreza WRX STI je snad největší legendou ve světě rallye. Vůbec první ostrá verze s označením WRX STI se dostala na trh v roce 1994. Smutná zpráva je, že rokem 2018 na českém i evropském trhu skončila. 

Mohla za to relativně malá poptávka (v Česku za rok 2019 pouze 21 kusů) a emisní normy EURO 6c, které byly zavedeny před dvěma lety.

Vůbec poslední verze nadupané Imprezy má pod kapotou 2.5 litrový motor, který dává výkon 300 koní a je spjat s 6stupňovou manuální převodovkou. 
Reklama

Subaru Levorg

Zdroj: Subaru

Podobný problém má i praktičtější model od Subaru. Jmenuje se Levorg a je to rodinný kombík, který oplývá sportovním duchem.

Celá koncepce auta zní velmi lákavě, prostorný vůz se sportovními prvky a skvělými jízdními vlastnostmi. Bohužel ani tento model nezaujal velké procento zákazníku a podobně jako Impreza WRX STI je spíše prodejním propadákem. Za rok 2019 si Levorg pořídilo 38 řidičů, takže ho čeká podobný osud jako rallye legendu. Roli určitě hrálo i to, že byl k dostání pouze ve verzi s pohonem všech kol , benzinovým motorem a automatickou převodovkou, což není pro produkování malého množství emisí právě ideální konfigurace.

Ale stále je tu možnost návratu, dozvěděli jsme se, že by se Subaru Levorg za pár let mohlo na český i evropský trh vrátit s novou generací. 
Reklama

Mitsubishi Pajero

Zdroj: Mitsubishi

Mitsubishi Pajero je robustní automobil navržený převážně do terénu známý svou vitalitou v náročných podmínkách. Mnoho lidí ho považuje za jeden z nejlepší offroadů vůbec. Stojí kolem jednoho milionu korun a stále se dá koupit v doprodeji.

Bohužel je nucen opustit trh kvůli emisním normám a špatným prodejům, které činily pouze 15 kusů za rok 2019. O žádném nástupci zatím nevíme. 
Reklama

Fiat Fullback

Zdroj: Fiat

Fiat Fullback je pick-up, o kterém mnozí z vás nejspíš ani nevěděli. Základ mu dělá platforma, kterou sdílí s předchozí generací Mitsubishi L200.

Proč je tak málo známý? Je to tím, že je na trhu už pár let a skoro vůbec se neprodává. Právě kvůli prodejnímu neúspěchu a přísným emisním pravidlům je Fiat nucen výrobu vůbec prvního pick-upu ukončit.

Na trhu ale zůstala spousta dalších pickupů, které částečně nahradily i offroady.
Reklama

Fiat 124 Spider

Dalším zástupcem italské značky Fiat v tomto seznamu je sportovní vůz 124 Spider, který sdílí platformu s nejprodávanějším japonským roadsterem Mazda MX-5. Na začátku vypadala spolupráce slibně, jenže fiat nebyl tolik žádaný jako jeho šikmooký bráška. V Česku se prodalo za rok 2019 pouze 44 Spiderů. 

Tato ztráta bude možná mrzet některé automobilové nadšence, kteří měli možnost se v tomto lehkém sporťáku svézt. Jeho předností byl skvělý zážitek z jízdy a oduševnělý zvuk výfukové soustavy. 
Reklama
Reklama
Autosalon TV