Reklama
Bonusy k TV pořadu

Pepa v práci aneb travička dálniční, to je jeho pokosení

Jiný svět: na pár dní jsem se nechal zaměstnat u pořádných chlapů z dálniční údržby
Zdroj: Josef Vrtal

Dálnice není jen beton a asfalt. Zkuste někdy, samozřejmě bezpečně, zvednou oči od bílých čar vozovky a mrknout se kolem. Daleko větší prostor než samotná komunikace zabírají travnaté plochy. Ty navíc od dálnice často šplhají v příkrých svazích. Když se zadíváte ještě pozorněji, zjistíte, že nejde o žádný prales, ale o pečlivě udržované, téměř až zahradní prostředí. Kdo a čím to asi seká?

Vyrazil jsem tedy na výzvědy do Střediska správy a údržby dálnic Chotoviny, ležícího poblíž Tábora u dálnice D3. V garážích vybírám dva stroje, které mají z valné části na svědomí krátký módní sestřih trávníku ve vysokých dálničních svazích. Jde o robotickou sekačku Spider a traktorového kamzíka Reform.
Reklama

Výkonný pavouk

Žlutého pavouka, mimochodem výrobek české firmy, jste už v akci určitě viděli. Zastane práci až 15 lidí s křovinořezy. V sečení je efektivní při každém pohybu. Mydlí travičku při jízdě vlevo, vpravo, vpřed i vzad. Jeho srdcem je čtyřtaktní dvouválec Kawasaki s objemem 726 centimetrů krychlových a výkonem 15,4 kW. Operátor ho řídí za pomoci dálkového ovladače, který má dosah až 100 metrů.

Pokud by se "pavouk" na některý z krpálů necítil, může si pomoci vestavěným navijákem, který mu zaručí extrémní stoupavost ale taky bezpečnost. Záběr sečení má přes 120 centimetrů a dá se samozřejmě nastavit výška, ve které má travičce utínat hlavičku. Když k tomu přidáte všechna čtyři řiditelná kola v rozsahu 360 stupňů, máme před sebou skutečného hrdinu udržovaných dálničních porostů. To nás ale ještě čeká kosící šampion č.2!

Nepřekonatelný kamzík

Universální nosič Reform Metrac se v Rakousku vyrábí od roku 1965. Vznikl z potřeby udržovat a starat se o svažité alpské louky. Jeho konstrukce má proto velmi nízké těžiště, tak aby se na nich udržel jako kamzík. Možná udivuje slovo "nosič", ale ono naprosto přesně odpovídá jeho schopnostem. Zavěsit na něj můžete žací lištu, pluh, sněhovou frézu, nebo ho použít jako nakladač.

Osobně jsem s ním pokosil asi 45stupňový svah u dálnice, na který by se vyšplhal jen ten nejlepší z off-roadů. Největším šokem pro mě byl dokonale zvládnutý boční náklon. Abyste si v něm neuhnali housera, můžete v Reformu nastavit sedačku tak, že boční náklon vyrovná. Jinými slovy, Reform se pohybuje po šikmé ploše, ale vy sedíte rovně. Manévrování a obsluha je jednoduchá jak facka. Napomáhají tomu opět všechna čtyři řiditelná kola. Ta se mohou točit proti sobě, nebo synchronně, takže můžete dopředu nebo i dozadu jet "šejdrem".

Víc se o těchto dálničních pomocnících pro pořádné chlapy dozvíte v 39. dílu pořadu Autosalon. Zapněte si proto program Prima Cool ve čtvrtěk 26.9. ve 20:15.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Fototest: Nabízí Škoda Kodiaq RS zážitky odpovídající ambiciózní ceně?

Bohatá fotogalerie vás provede světem RS a expert Pepa k tomu přidává své typicky peprné komentáře
25.09.2019 12:20
|
0
Reklama

Video: Spadli do vodní nádrže vedle dálnice. Zachraňovali je hasiči, kteří jeli ze soutěže

Pět lidí se málem utopilo poblíž Prahy vedle D6
02.09.2019 14:35
|
0

Ministři mají lék na přetížené dálnice - zákaz předjíždění kamionů a jejich nedělních jízd

Nový návrh zákona ještě musí schválit Senát i Sněmovna a vyjádřit se k němu musí také policie
27.08.2019 10:29
|
4

Jak fotr autem pronásledoval Harryho Pottera a nakonec se málem srazili u mostu

Skotská jezera, krajina a hlavně stará železnice se staly pro filmaře série Harry Potter domovem
13.09.2023 20:45
|
0

Skandál u jezera Loch Ness a naštvaní golfisté. Fotr na tripu to tentokrát fakt přehnal

Neocenitelné rady pro každého kempaře a turistu, jak se nenápadně a levně pohybovat ve Skotsku
06.09.2023 16:03
|
3
Reklama

Nebrat karty je nesmysl. Tady je přijímají i pouliční umělci, hlásí Pepa z Britských ostrovů

Fotr na tripu se z cesty po Velké Británii a Irsku diví tomu, že Češi tak lpí na hotovosti
01.09.2023 16:09
|
3

Fotr na Tripu: "Chčije a chčije!" Podle mě musel být děda Komárek autem někdy ve Skotsku

U nás vedro 35 a mouchy padají v letu. Ve Skotsku, ve stejný čas, potřebuješ svetr a tři pláštěnky
30.08.2023 16:45
|
0
Reklama
Autosalon TV