Reklama
Bonusy k TV pořadu

Není pohon všech kol jako pohon všech kol. U vozů značky Jeep jsme našli devět odlišných systémů

Víte, jak se od sebe liší Active Drive, Quadra-Trac, Rock-Trac, Command-Trac nebo 4xe?
Zdroj: Jeep

Všechno začalo v roce 1941, kdy automobilka Jeep přijela na trh s vozem Willys-Overland. Tehdy se jednalo o první masově vyráběný model s pohonem všech čtyř kol. Dnes už má čtyřkolku v portfoliu kdekdo, ale Jeep je opět o maličko napřed. 

Většina jiných výrobců automobilů má pouze jednu či dvě varianty pohonu 4x4. Jeep jich má o poznání více. Dá se dokonce tvrdit, že skoro každý model má vlastní řešení čtyřkolky. Aby v tom nebyl zmatek, zkusíme jednoduchým způsobem vysvětlit, jak jednotlivá řešení pohonu všech čtyř kol u vozů Jeep fungují.  
Zdroj: Jeep

Active Drive

Začneme systémem, který používají nejmenší a nejlevnější modely Jeep RenegadeCompass a Cherokee. Označuje se jako Active Drive a funguje zcela automaticky, bez nutnosti zásahu řidiče. Standardně přenáší točivý momentu na přední nápravu. Sílu na zadní nápravu posílá až v ten moment, kdy přední kola ztrácí trakci.  

Háček nastává u vyšších výbavových stupňů. Například Renegade a Cherokee ve specifikaci Trailhawk můžou mít Active Drive Low (Active Drive II), což je ten samý systém pohonu 4x4, pouze s přítomností redukční převodovky. 
Zdroj: Robin Běhal

Command-Trac 4x4 a Rock-Trac

Tyto dva systémy najdete pod kapotou Jeepu Wrangler. Jsou určené do toho nejnáročnějšího terénu. Řidič si sám určuje, zda chce veškerý výkon posílat na zadní nápravu nebo na všechny čtyři kola zároveň. Režim 4x4 (4H) je doporučeno používat pouze na sněhu, bahně či v těžkém terénu. Je to kvůli tomu, že tu není žádný mezinápravový diferenciál, viskózní spojka ani nic podobného. Vše je spojeno takzvaně natvrdo. 

Pohon Command-Trac najdeme u nižších výbav Wranglera, například u Sahary. Systém Rock-Trac je naopak určen pro vrcholnou verzi Rubicon. Jedná se o vylepšenou čtyřkolku, která má elektrické ovládání uzávěrek diferenciálu a také systém odpojování předního příčného stabilizátoru. Díky tomu lépe zvládá náročný terén. 
Reklama

Quadra-Trac a Quadra-Drive

Pohon všech čtyř kol s označením Quadra-Trac a Quadra-Drive se nachází u modelu Jeep Grand Cherokee. V obou případech se jedná o stálou čtyřkolku, kterou řidič nemusí obsluhovat. Je tu ale několik věci, v čem se systémy Quadra-Trac a Quadra-Drive liší. 

Začneme pohonnou soustavou Quadra-Trac I, která se nachází již v základní výbavě. Neobsahuje žádné možnosti nastavení čtyřkolky a řidič si jí nemůže žádným způsobem přizpůsobit. Pak tu máme vylepšenou verzi Quadra-Trac II, která už má volič jízdních režimů a je standardem u specifikací Limited, Overland a Summit. Je určena spíše do terénu, jelikož disponuje dvoustupňovou rozvodovku s redukční převodovkou.

Dalším systémem, určeným spíše na asfaltové silnice, je Quadra-Drive II 4x4. Jedná se o stálou čtyřkolku s mezinápravovým diferenciálem ELSD (samosvorný diferenciál), která nabízí jízdní režimy: Auto, Snow a Sand. Díky tomu dokáže lépe přenášet výkon mezi přední a zadní nápravou. 

Vrcholným pohonem 4x4 u Jeepu Grand Cherokee je Quadra-Trac SRT 4x4, který se montuje do modelu s označením SRT (nejvýkonnější verze). Má zesílenou rozvodovku, aby ustál obrovský výkon 6,4l motoru HEMI. Podobně jako předchozí systém disponuje samosvorným diferenciálem. Na rozdíl od pohonu Quadra-Trac II nemá redukční převodovku. 

Pohon 4xe

Naprostou novinku u značky Jeep je použití plug-in hybridní technologie, která sebou přináší i nové řešení pohonu 4x4. Označení 4xe najdeme zatím u nejmenších modelů Jeep RenegadeCompass. Čtyřkolka tu funguje trošku jinak. Přední a zadní náprava totiž nejsou žádným způsobem propojené. Celou dobu pracují nezávisle na sobě. Přední kola pohání malý elektromotor a konvenční spalovací motor. O pohyb zadních kol se pak stará další větší elektromotor. V praxi to probíhá tak, že většinu časů vůz využívá pouze přední nápravu, a když je potřeba zrychlit, či vyjet nějaký kopec, připojí se i náprava zadní. 
Reklama

Diskuze

Peter - 11.01.2021 20:55:55
Bolo by zaujímavé dať 3D obrázky čo je uzávierka,samosvorný diferenciál...Aby to nebolo také komerčné ale aj vzdelávacie.

Jeep Wrangler Rubicon dostal 470 koní a motor HEMI V8 o objemu 6,4 litru. V terénu je ještě lepší

Americká legenda prošla steroidovou kúrou. Krom silnějšího agregátu dostala lepší off-road techniku
02.12.2020 18:50
|
0
Reklama

Značku Jeep proslavila armáda. Dodnes je legendární Willys vnímán jako válečný vítěz

O vzniku značky kolují legendy. Jedna z nich favorizuje inspiraci v kresleném seriálu Pepek námořník
01.12.2020 15:59
|
2

Jeep Compass 4xe má na plug-in hybrid skvělé jízdní vlastnosti. Výkon 240 koní ale trochu maskuje

Stejné technologie zabalené v jiném balení. Porovnali jsme elektrifikované jeepy Compass a Renegade
18.11.2020 19:58
|
0

Lásku k autům přenáší na malířské plátno. Mladá umělkyně otevřela novou výstavu v pražské kavárně

Nelly Pacourková vyobrazila na malířská plátna automobilové ikony. Teď je vystavuje v Praze
17.04.2024 08:06
|
0

BMW M3 Touring je moje nové nejoblíbenější auto. Je zábavnější než M4 a má kufr o objemu 500 litrů

Vyzkoušel jsem nadupaný kombík se střešním boxem, který poutá pozornost více než kdejaký supersport
11.04.2024 18:02
|
0
Reklama

První dojmy: Škoda Kodiaq jezdí pohodlněji než dříve. Naftové motory se zbavily nepříjemné prodlevy

Poprvé jsme usedli za volant dlouho očekávaného mladoboleslavského SUV s cenovkou milion korun
10.04.2024 12:15
|
0

První dojmy: Aprilia RS 457 je tou nejzábavnější motorkou pro 18leté. Na závodním okruhu umí divy

Italský výrobce představil svůj první motocykl kategorie A2. Vypadá a chová se jako dospělá mašina
08.04.2024 10:00
|
0
Reklama
Autosalon TV