Reklama
Bonusy k TV pořadu

Mercedes mění strategii. Prý to přehnal s nabídkou SUV, a tak bude mít možná méně modelů

Objem prodejů už není prioritou, důležitá je ziskovost, rozvoj elektromobility a sub-brandů
Zdroj: Mercedes-Benz

I když se Mercedesu v luxusním segmentu daří a navzdory letošní složité globální situaci zaznamenal ve třetím kvartále meziroční růst o necelá 4 %, přesto je podle jeho šéfa Oly Källeniuse čas na změnu strategie. Nejedná se sice o nic vyloženě zásadního, ale vedení tak reaguje zejména na ekonomické signály a připomínky investorů, že značka až příliš usnula na vavřínech a trochu zaspala nové trendy.  

V nabídce SUV aby se jeden vyznal...

Jedním z kroků, kterým chce Daimler AG a Mercedes-Benz AG dosáhnout vyšší profitability, je revize současného modelového portfolia, jeho optimalizace a snížení nákladů na vývoj a výrobu. Segment, kde je Mercedes skutečně zastoupen tak silně, až to možná nedává smysl, jsou SUV. V jeho současné nabídce SUV aby se opravdu jeden vyznal - zahrnuje osm modelových řad: čistě elektrické EQC a dále modely GLA, GLB, GLC, GLE, GLS, Mercedes-Maybach GLS a třídu G. Docela vyčerpávající, že? Jenže tím to nekončí. Modely GLA, GLB, GLC, GLE, GKS i třídu G si totiž můžete pořídit ještě v úpravě AMG, což je značka, která je v rámci koncernu budována hodně samostatně. Kromě toho jsou GLC a GLE k dispozici i v karosářské variantě SUV-kupé a aby toho nebylo málo, tak modely GLA, GLC a GLE figurují v hybridních verzích ještě v nabídce nesoucí označení pro elektrifikované mercedesy EQ.

Tato detailnější sonda do nabídky SUV modelů ukazuje, že jistý potenciál k redukci modelového portfolia skutečně existuje. A to jsme se v nabídce Mercedesu podívali pouze na SUV... a vy se pro změnu můžete zase podívat do našeho katalogu na přehledné srovnání tří kompaktních SUV od Mercedesu
Reklama

Posílení "luxusnosti" i menších značek

Jednou z hlavních strategií nového směru je posílení vnímání produktů Mercedesu ještě více k luxusu. Značka chce, aby její vozy byly skutečně prémiové a nabízely ve všech směrech takovou úroveň, kterou zákazníci od trojcípé hvězdy očekávají. 

Stejně tak se bude viditelně posilovat samostatnost a růst menších značek koncernu, jako je AMG, Maybach, třída G a EQ, přičemž posledně jmenovaná má za cíl výrazně urychlit nástup elektromobility. Zmíněným koncernovým "pod-značkám" bude dovolen větší rozmach a možnost vytěžit ze svého tržního postavení maximum. 

Elektřina v hlavní roli

Je to logicky právě elektrifikace, která je pro značku nejdůležitější. Kromě toho, že se dále rozšíří napříč celým portfoliem, nevyhne se ani produkci AMG, třídy G a Maybachu. Dochází také k vývoji zcela nových technických platforem a architektur, pro které bude elektrický pohon primární. 

V roce 2021 se představí hned čtyři elektrické novinky na větší platformě EVA a vyvíjí se rovněž platforma MMA pro kompaktní vozy a střední třídu. I u ní značka uvádí, že elektřina je na prvním místě.

SUL: Vymyslí Mercedes novu automobilovou třídu?

Kromě toho, že se Mercedes chystá revidovat své modelové portfolio a optimalizovat ho s cílem ziskovosti, objevují se v německém tisku spekulace, že by značka chtěla "vymyslet" zcela novou automobilovou třídu - zatím s pracovním názvem SUL (Sport Utility Limousine). Určitě bychom našli spoustu důvodů, proč je to zbytečné, ale podle interních informací ze stuttgartské automobilky se tímto směrem skutečně uvažuje a dokonce to může být i logické. Z hlediska trhu a zákazníků se zde totiž prolínají dva směry - sílící averze proti velkým SUV zejména ze strany významných metropolí a jejich značné zdanění a na druhé straně touha zákazníků sedět v autě výše a mít dobrý rozhled a pocit bezpečí. Nová kombinace od Mercedesu by mohla být řešením, ale na výsledek (pokud nějaký skutečně bude) si musíme ještě počkat. 
Reklama

Diskuze

PICHAV - 03.12.2020 10:29:13
ZLATA TEPLA FELICIJA MOZNA JO MOZNA NE HUCI VSE AUTO BRM KOLO PRD ORIGINAL POZNA KAZDEJ A ZELENY MUZICCI ME CHTEJI!!!!MUSLIM
Paco28 - 02.12.2020 16:17:55
Ne MB to s SUV zatím nepřehnal. Jediný, kdo to přehání, je sesterské duo VW/Audi.

Ruský youtuber se naštval na servis. Jako pomstu zapálil svůj Mercedes-AMG GT 63 S

Jeho auto mělo neustále nějaké technické problémy a servis s ním odmítal komunikovat. Divíte se?
26.10.2020 15:15
|
4
Reklama

Porovnání Mercedesu GLB a Škody Kodiaq přináší řadu nečekaných zjištění. I cenových

Domácí výrobek má nižší základní cenu. U srovnatelných variant ale může být i dražší
21.10.2020 20:23
|
4

Test Mercedesu G 350d: Tohle auto našlo mužský bod G. Hýčká chlapácké ego i zadek. V každém terénu

Vypadá jako cihla a na dálnici žere jako cihla. Uvnitř retro kabátu funguje nejmodernější technika
16.09.2020 19:47
|
2

Tohle se nečekalo. Téměř polovina majitelů elektromobilů se chce vrátit ke spalovacím motorům

Výsledky průzkumu renomované společnosti McKinsey & Co. překvapily i samotnou firmu
19.06.2024 08:17
|
25

Kdy je tankování během dne nejlevnější? Autoklub zanalyzoval 14 tisíc pump a má jasné doporučení

Ceny paliv se na čerpacích stanicích mohou během dne docela dost měnit. Kdo to ví, ušetří
14.06.2024 13:39
|
3
Reklama

Komentář: Cla na čínské elektromobily evropské značky nevítají. Odhalují jejich závislost na Říši středu

Vypadá to, že EU schválila uvalení cel na čínské elektromobily evropským značkám navzdory. Nebo ne?
13.06.2024 16:07
|
4

Komplikace pro auta do zásuvky. Na trajekty v Řecku nepustí plně nabité elektromobily ani plug-iny

Podle nového nařízení řeckého ministerstva je maximální povolená úroveň nabití baterie 40 procent
30.05.2024 17:28
|
3
Reklama
Autosalon TV