Reklama
Bonusy k TV pořadu

Malá škola elektromobility: Jak se liší mild hybrid od klasického hybridu a plug-in hybridu?

Podívejte se, jak fungují všechny typy elektrifikovaných aut. Známe jejich výhody i nevýhody

Mild-hybrid

Zdroj: Bart Běhal

Mild hybrid je aktuálně základním stupněm elektrifikovaných aut. Existovaly sice ještě takzvané mikro-hybridy, ale to byla auta bez jakéhokoli elektromotoru, pouze se systémem stop-start, která nelze současnou optikou za hybridní vozy považovat.

Mild hybrid disponuje malým elektrickým motorem, který ale pouze pomáhá motoru spalovacímu. Nedokáže auto sám "utáhnout". Do 48V akumulátoru se ukládá elektrická energie z rekuperace, tedy z přeměny kinetické energie na elektřinu při brzdění. Ta potom pomáhá spalovacímu motoru s akcelerací, nebo jej naopak umožňuje třeba při plachtění zcela vypnout, čímž se spoří palivo.

Mild hybrid využívá čím dál více značek. Troufneme si říct, že brzy půjde o převažující typ pohonu. Může být mild hybrid benzinový i naftový.

Výhodami jsou relativně nízká hmotnost a cena, řešení není příliš technicky složité. Na druhou stranu šetří palivo v řádu desetin litru na sto kilometrů, tomu odpovídá i pouze nepatrné snížení emisí. Řidič funkci systému při jízdě téměř nepozná.
Reklama

e-Boxer

Zdroj: Subaru

Originální řešení od Subaru někde na půli cesty mezi mild hybridem a klasickým hybridem.

Elektromotor je uložen uvnitř převodové skříně bezestupňové převodovky CVT. Je o něco silnější a disponuje větší baterií než mild hybrid, takže dokáže auto i několik stovek metrů utáhnout pouze na elektřinu. Většinu času ale pouze pomáhá benzinovému motoru typu Boxer. Akumulátor ukládá elektřinu z rekuperace.

Také toto řešení je relativně lehké a finančně nepříliš nákladné, stejně jako u mild-hybridu ale úspory paliva a emisí nejsou velké.

Jízda s e-boxerem nevyžaduje žádné speciální řidičské nároky.
Reklama

Hybrid

Zdroj: Toyota

Hybrid je automobil, v jehož útrobách spolupracují elektrický a klasický spalovací motor, většinou na benzin.

Dříve bývaly i hybridy, které nebyly schopné auto pohánět pouze na elektřinu, ty se ale v současnosti do Česka nedovážejí. Všechny hybridy na českém trhu jsou schopné nabídnout jízdu čistě na elektřinu, většinou však v řádu jednotek kilometrů.

Hybrid získává elektřinu rekuperací a ukládá ji do akumulátoru. Nelze jej dobíjet externě. Většinu času pak pomáhá spalovacímu motoru, čímž šetří palivo. Zejména v městském provozu může být úspora paliva veliká. V porovnání s klasickými benzinovými auty jezdí hybridy i s polovičním, či dokonce nižším množstvím benzinu. Je však třeba tomu přizpůsobit styl řízení. Mnohem více předvídat a rekuperovat všude, kde je to možné. Občas je to docela věda.

Nevýhodou hybridu jsou vyšší ceny většinou srovnatelné s dražšími naftovými motory. Už proto, že hybridy musejí mít automatickou převodovku. Proti čistě benzinový vozům jsou auta těžší. Při delších jízdách vysokou rychlostí například po dálnicích je přínos téměř nulový. Nejvíce se tedy hybridy vyplatí lidem z měst.

Suverénně největší prodejci hybridních aut jsou značky Toyota a Lexus. Hybridní Toyota Yaris se brzy začne vyrábět i v Česku. Existují ale i další hybridní vozy, například Ford Mondeo kombi Hybrid, Hyundai Ioniq nebo Kia Niro.
Reklama

Plug-in hybrid

Zdroj: Škoda Auto

Plug-in hybrid je takovým křížencem elektromobilu a hybridu. Nebo se dá také napsat, že je to elektromobil s relativně malou baterií a malým dojezdem (v průměru 50 až 60 km na jedno nabití), který má zároveň spalovací motor pro případ, že dojde elektřina. Jde o auto, které lze nabíjet externě.

V současnosti jde o módní kategorii. Plug-in hybridů bude přibývat raketovým tempem. Díky metodice výpočtu mají tyto automobily velmi nízké emise, a proto pomáhají plnit přísné flotilové emisní limity EU.

Pro uživatele jsou výhodné tím, že většinou dostávají stejné úlevy jako elektromobily (například volné parkování v pražských zónách, osvobození od daní, dotace atd.), ale jejich vlastník není odkázaný na elektřinu a její chatrnou infrastrukturu. Teoreticky může využívat výhod elektromobilu, ale jezdit pouze na benzin, což pak ale samozřejmě vůbec nemá žádný ekologický přínos.

Plug-in hybridy většinou bývají svižné a výkonné automobily velmi příjemné na každodenní ježdění. Mají totiž relativně silné elektromotory i spalovací motory (může být benzin, méně často i diesel), které se vhodně doplňují.

Nevýhodou je vyšší cena, takže plug-in hybridy většinou uvidíte zejména ve větších a dražších vozech, kde není procentuální rozdíl tak velký. Nevýhodu představuje i vyšší hmotnost a u většiny modelů také omezená kapacita zavazadlového prostoru či místa pro cestující. Nevýhodou proti elektromobilu je většinou nemožnost rychlonabíjení.

Kdo chce využívat možností plug-in hybridu, měl by se s ním naučit jezdit jako s klasickým hybridem. To znamená maximálně rekuperovat. Jde o ideální vůz pro lidi ze satelitů, kteří dojíždějí za prací do města a v noci mohou auto doma nabíjet.

Plug-in hybridy uvádějí, nebo se chystají uvézt na trh všechny velké značky včetně Škody, která už začala prodávat Superb iV a brzy dojde i na Octavii.
Reklama

Elektromobil

Zdroj: Bart Běhal

Jedni o nich tvrdí, že jsou budoucností mobility, druzí je označují za slepou uličku. Tak či tak je rok 2020 skutečným začátkem elektromobilní éry a na trh letos vtrhnou desítky ryzích elektromobilů. Spousta z nich už byla vyvíjena jako svébytné modely a nikoli jako deriváty vozů se spalovacím motorem. 

Jde o auta pouze na elektřinu, což je jejich výhoda i nevýhoda.

Výhodu představuje technická jednoduchost v porovnání s auty se spalovacím motorem či plug-in hybridy a prostorová nenáročnost pohonného ústrojí s výjimkou uložení baterií. Je tak předpoklad, že elektromobily zejména do budoucna nabídnou na malém půdorysu více prostornosti. Další výhody představuje tichý chod, lokálně bezemisní pohon a skvělý odpich z místa díky okamžitému maximu točivého momentu. Aktuálně lze také provozovat tato auta výrazně levněji než ta klasická.

Zásadní nevýhody představují vysoké ceny, stále ještě relativně malý dojezd na jedno nabití, dlouhé dobíjení a nerozvinutá infrastruktura dobíječek. Mezi další méně důležité nevýhody patří například náročnost na uhašení při požárech nebo výrazně nižší maximální rychlost proti autům se spalovacím motorem.

Elektromobily jsou velmi jednoduché na ovládání, zásadně se nabízejí s automatickými bezestupňovými převodovkami. Nejvíce se vyplatí lidem, kteří nejezdí na dlouhé vzdálenosti a mají kde nabíjet, ideálně levně, nebo zdarma. Jako ryby ve vodě se cítí v městském provozu.

Také elektromobil uvádí, nebo letos uvede většina velkých značek. Zatím se v Česku nejvíce prodávaly modely BMW i3, Hyundai Ioniq a Kona Electric nebo Nissan Leaf. Letos ale bude pravděpodobně číslem 1 Škoda Citigo e iV.
Reklama
Reklama
Autosalon TV