Reklama
Bonusy k TV pořadu

Honda Goldwing byla původně litrovým naháčem a zle se prodávala. Cesťák se z ní stal postupem času

Podívejte se na kompletní historii velkého cestovního motocyklu od Hondy
Zdroj: Tiskový servis Honda

Legenda mezi cestovními motocykly. Takto se dá označit Honda GoldWing, která slaví 45. výročí od svého vzniku. Při této příležitosti přiblížíme zajímavou historii tohoto japonského motocyklu, který přinesl do světa jedné stopy novou úroveň luxusu.

První Goldwing byl propadák

Vše začalo v roce 1972 nápadem Hondy postavit cestovní motorku s šestiválcovým motorem typu boxer a kardanem. Ještě toho roku vznikl tajný prototyp s označením M1. První produkční Goldwing se světu ukázal o dva roky později na motocyklové výstavě v Kolíně nad Rýnem. Avšak s menším motorem se čtyřmi válci a objemem 999 kubíků.

Cestovní Honda byla zpočátku prodejním propadákem. Zákaznici o ní nejevili zájem, a to hned z několika důvodů. Goldwing v tu dobu nezapadal do žádné tehdejší kategorie motocyklů a přesto,že Honda označovala model jako cesťák, neměl Goldwing žádné kufry ani kapotáž. Ani jízdně nebyla podle tehdejších motoristických novinářů dobrá. Motorka byla těžká a zadní tlumiče si s její váhou nedokázaly v zatáčkách poradit.

S prvním Goldwingem to vypadalo špatně. Z předpokládaného počtu kusů se prodalo méně než 10 %, přesto si nakonec své místo si na trhu našel, a to díky spolehlivosti motoru a kvalitní turistickým doplňkům z aftermarketu, které z modelu GL1000 dokázaly udělat plnohodnotný cestovní motocykl.

Z Goldwingu se stal cesťák

Obrat nastal s příchodem druhé generace Goldwingu v roce 1980. Honda vyslechla přání uživatelů a model GL 1100 postavila jako plnohodnotný cestovní motocykl s kapotáží a sadou tří kufrů. Změn se dočkal i čtyřválcový agregát, který dostal vyšší krouťák a objem 1085 kubíků. Zapracovalo se i na odpružení a rámu motorky. Po uvedení na trh se Honda Goldwing nové generace pyšnila obrovskou vlnou pozitivních ohlasů a své spokojené zákazníky si získala i na americkém trhu, kde zdatně konkurovala například motocyklu Harley-Davidson Electra Glide.
Zdroj: Tiskový servis Honda

Poprvé se použil šestiválec

Následná třetí generace s označením GL1200, která přišla v roce 1984, si udržela titul bestselleru. Honda měla navíc při vývoji nového Goldwingu extra motivaci, protože konkurenční značka Yamaha se jí nebezpečně lepila na paty s modelem Venture. Mezi hlavní přednosti nového cesťáku od Hondy byl motor s větším obsahem a hydraulicky ovládaná spojka. Zajímavostí je, že japonský výrobce v roce 1985 zcela vyškrtl ze své nabídky Goldwing bez kapotáže, a to z důvodu nízkých prodejů.

Dalším důležitým milníkem byl pro Goldwing rok 1988. Honda se tehdy rozhodla svůj cesťák kompletně předělat, a to včetně pohonné jednotky. Poprvé se tak srdcem motorky stal šestiválec typu boxer s objemem 1520 ccm. Větší agregát měl oproti čtyřválci plynulejší chod a větší kroutící moment. Čtvrtá generace Goldwingu s označením GL 1500 navíc disponovala zpátečkou v základní výbavě a zcela   inovovanou kapotou.
Zdroj: Tiskový servis Honda
Zdroj: Tiskový servis Honda

Boj s hmotností

Po uvedení patnáctistovky uběhlo dvanáct let a cestovní Honda se od roku 1988 výrazně nezměnila. Revoluce přišla až počátkem nového tisíciletí, kdy Honda veřejně oznámila nástupce již zastaralého modelu GL1500. Zbrusu nový Goldwing s označením GL1800 přijel na trh počátkem roku 2001 a to s kompletně novou filozofií. V Hodně opět vyslechli zákazníky a na jejich přání se rozhodli radikálně snížit hmotnost mašiny. Docílili toho použitím hliníkového rámu a jednostrannou kyvkou.

Osmnáctistovka se změnila i co se týče designu, dostala sportovnější a celkově agresivnější vzhled. Poprvé se také objevil brzdný systém ABS (za příplatek).

Čas plynul a Honda představila pár modernizací a speciálních edicí, avšak nový Goldwing stále nikde. Uběhlo více než deset let a cestovní Honda stále neměla svého nástupce. Vše se změnilo až v roce 2012, kdy se zákazníci konečně dočkali druhé generace modelu GL1800, která přinesla pozměněnou přední masku, vylepšený audiosystém a větší objem kufrů.
Zdroj: Tiskový servis Honda

Současná éra Goldwingu

 Poslední zásadnější změna přišla v roce 2018, kdy se Honda rozhodla udělat Goldwing ještě lehčí a sportovnější. Motocykl s novou filozofií, ale stále se stejným ikonickým plochým šestiválcem, byl  od té doby díky nižší hmotnosti výrazně agilnější a v zatáčkách celkově příjemnější.

Diskuze

Pavel - 01.07.2021 22:55:26
První Goldwing byl 900 cc, né litr.
Fr_von_Dr - 02.07.2021 12:41:15
Četl jsem v návodu, že když to člověk položí, tak se ani nemá snažit sám to postavit. Má si zavolat asistenční službu, přijede jeřáb a dá to na kola. musí to být parádní svezení, ale nechtěl bych mašinu, kterou sám nezvládnu.

Přehled nejzábavnějších nahatých motocyklů, které se dají pořídit do 200 tisíc korun

Vybrali jsme pět cenově dostupných lehce ovladatelných naháčů
23.06.2021 16:08
|
1
Reklama

Honda Rebel dostala dospělejšího bráchu. Řada CB500 pro osmnáctileté jezdce doznala vylepšení

Japonský výrobce motorek si pro rok 2021 připravil 24 novinek. Tady jsou čtyři důležité
05.05.2021 18:42
|
1

Hledali jsme mašinu pro osmnáctileté, na kterou se dají balit holky. Honda Rebel vyhoví

Očima začátečníka jsme otestovali novou motorku pro nováčky s řidičským průkazem A2
16.09.2020 20:13
|
11

Test čtyřkolky CFMOTO Gladiator X520 z pohledu nováčka: Parťák pro práci i zábavu

Vyzkoušeli jsme krátkou i prodlouženou verzi nejprodávanější jednoválcové čtyřkolky v Evropě
27.07.2021 10:35
|
0

První test Land Roveru Defender V8: Vůz, který se vypořádá s náročným terénem i závodním okruhem

Jako jedni z prvních na světě jsme vyzkoušeli nový Defender s osmiválcovým motorem
24.07.2021 19:18
|
0
Reklama

Krásné a levné motorky pro osmnáctileté. Vyzkoušeli jsme CFMOTO 300SR a 300NK

Mezi sebou jsme porovnali dva cenově dostupné motocykly, které je možné řídit s řidičákem skupiny A2
06.07.2021 10:27
|
3

Elektrifikace se nevyhýbá ani těm nejvíce terénním vozidlům. Důkazem je výrobce bugin Polaris

Podívejte se na přehled novinek pro rok 2021 od americké značky Polaris
27.06.2021 07:23
|
1
Reklama
Autosalon TV