Reklama
Bonusy k TV pořadu

Hledali jsme mašinu pro osmnáctileté, na kterou se dají balit holky. Honda Rebel vyhoví

Očima začátečníka jsme otestovali novou motorku pro nováčky s řidičským průkazem A2
Zdroj: Bart Běhal

Ještě nemáte dostatečný věk na velkou motorku a jste vlastníkem řidičského průkazu A2? Nebo se pouze silných mašin bojíte a chcete nějaký pohodový stroj na vyjížďky do přírody či do města? Právě pro vás jsme otestovali novou Hondu Rebel 500 očima začátečníka.

Nejdříve se představím. Je mi 19 let a - upřímně - moje motorkářská kariéra je v plenkách a do Sršně mám daleko asi jako komár. Mimo autoškolu jsem vyzkoušel jen pár motorek.

Motor dokonale koresponduje s charakterem motorky

Začneme samotným srdcem retro mašiny, kterým je řadový, vodou chlazený dvouválec o objemu 471 ccm s výkonem 34 kW a točivým momentem 43,3 N.m. Motor má krásně lineární průběh výkonu a maximální krouťák v nízkých otáčkách. Díky tomu není Rebel zas takový "rebel", jak se možná může zdát. Pro začátečníka je chování pohonné jednotky naprosto ideální. Takový zlatý střed mezi zábavou a bezpečností. 

Mile mě překvapil i zvuk výfukové soustavy, který se nesl v hlubokých bublavých tonech. Tohle je něco, co moje mladé uši, které nudí bzučení některých motorek, poslouchají s nadšením.

Rebel peněženku nevysaje

Spotřeba se u Hondy Rebel pohybuje okolo 3,3 až 4,2 litrů na sto kilometrů. V průměru tak 3,7 l/100 km.

Jeho teritoriem jsou města a uhlazené okresky

Po prvním osedlání Rebela mě potěšila lehká a krásně dávkovatelná spojka. Pozice za řidítky byla příjemná a mnohem pohodlnější, než například u jiných motorek s výkonem do 35 kW. Ruce jsem měl mírně natažené a tělo vzpřímené. Bylo to super hlavně ve městě nebo při pomalejší jízdě na okreskách. Zhoršilo se to až na dálnici při rychlosti 130 km/h a vyšší, kdy jsem měl pocit, že mě motorka chce ze svého hřbetu sfouknout.  

Malá mašina s velkýma koulema

Při jízdě na Hondě Rebel mě nejvíce bavilo její charisma, které z ní přímo čiší. Většina kolemjdoucích se za mnou otáčela a motorkáři mi ukazovali palec nahoru. Ale Rebel nepřináší radost jen okolí, ale především jejímu řidiči. Vozit se na ní není žádný adrenalin, ale potěšení, přinášející pocit svobody, který je doprovázené dojmem bezpečí a neohroženosti. Nenechte se však zmást, Rebel není žádný lenoch a dokáže mít i velké koule. Stačí mu zatopit pod kotlem a pak se okolní krajina jen míhá. Umí jet i přes sto padesát kilometrů za hodinu, což je pro začátečníka až až.

V zatáčkách se chová předvídatelně a zatáčí téměř pouhým pomyšlením. Když náhodou do zákruty najedete moc rychle, o holý život se bát nemusíte, motorka chybku díky systému ABS odpustí a v náklonu se kola nezablokují. To samé platí i o dávkování plynu a brzd. Ani jednou po dobu testu se mi nestalo, že by mě prudké zatažení plynu nebo brzdy něčím vyděsilo.
Reklama

Jediná chyba na kráse

Šestistupňová převodovka funguje bez jakéhokoliv problému a i bez quick shifteru tam kvalty padají jako po másle. Jediným problémem, spojený právě s převodovkou, je její nešťastné umístění (viz obrázek nad tímto textem). Její poloha je totiž hned u pravé stupačky, kde dost překáží a po pár minutách jízdy mě z plastové krytky zakrývající převodovou skříň bolela noha. Dalo se to vyřešit pouze tak, že jsem měl chodidlo více posunuté doprava, avšak v tu chvíli jsem nedosáhl na zadní brzdu. 

Pokud to shrneme, Honda Rebel 500 je ideálním náčiním pro začínající motorkáře, a to bez ohledu na věk. Sice nedokáže trhat asfalt, ale za to nabídne pohodové svezení bez jakéhokoliv strachu o život, a navíc za velice přijatelnou cenu. 
Reklama

Diskuze

Vít Prečan - 29.10.2020 12:39:40
Ten kryt spojky je fakt děsnej, seděl jsem na tom a je to špatný, zavazí...jinak je to ale super mašina.
Nikol - 22.10.2020 21:39:12
Zdravím.. Jsem majitelka Rebelky. Tento článek má své pro s proti...jako asi každý. Ovšem... Chlapče.. Piš raději o periode...to ti půjde lépe.

V roce 1947 jsme měli oficiálně nejlepší motorku na světě!

Nenápadná budova na konci náměstí v Kašperských Horách ukrývá neuvěřitelné motocyklové poklady
07.09.2020 08:52
|
24
Reklama

Většina radarů je na motorkáře krátká. Některé nové typy zejména v okolí Brna ale fotí i zezadu

Úsekového měření se rychlí milovníci jedné stopy bát nemusí. Ani v omezeních na dálnici D1
15.08.2020 10:21
|
35

Deset tisíc korun na řidičák a kondiční jízdy zdarma. Vespa rozdává dárky

Všichni milovníci jedné stopy a italského designu by měli zpozornět
14.07.2020 17:11
|
12

Škoda Yeti je podle Němců velmi spolehlivá ojetina. Čím je starší, tím je lepší

Podle statistik německé technické kontroly TÜV je české SUV takřka bezproblémové auto
28.02.2024 18:01
|
1

Za Dacii už se stydět nebudete. Nový Duster a Spring jsou nečekaně pohledná a moderní auta

Podívejte se na zásadní novinky, které rumunská automobilka představila na ženevském autosalonu
27.02.2024 16:31
|
10
Reklama

MG v Ženevě představilo nový hybridní model 3. Má bezmála 200 koní a spotřebu benzinu 4,4 l/100 km

Hybridní MG3 se na český trh dostane na přelomu května a června tohoto roku. Má být extra levné
26.02.2024 16:00
|
0

Nový Renaut 5 je ztělesněním francouzského snu. Má funky design a unikátní držák na bagetu

Na jedno nabití ujede 400 kilometrů a cenou má konkurovat těm nejlevnějším elektromobilům
26.02.2024 10:25
|
1
Reklama
Autosalon TV