Reklama
Bonusy k TV pořadu

Hyundai i30 N má kouzelné tlačítko, které z něj dělá bestii. Funguje jen 20 vteřin a těžko se hledá

Funkce se jmenuje N Grin Shift (NGS). Rádi bychom ji viděli ve všech sportovně laděných autech
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Automobilce Hyundai se s její sportovní divizí označovanou N povedl husarský kousek. Přestože je to jen čtyři roky, co se objevila na scéně, a navíc v době, která autům pro radost příliš nepřeje, podařilo se jí na trhu neuvěřitelně rychle etablovat a stát se alternativou legend, jakými jsou GTI od VW nebo v tuzemsku RS u Škodovky. Jednou ze specialit modernizovaného Hyundaie i30 N je kouzelné tlačítko s velmi zajímavou funkcí nadepsané NGS.

Kona N to má řešené lépe

Funkce se nazývá N Grin Shift (NGS) a po stisknutí tlačítka, které ji ovládá, se všechny prvky, které lze v autě nastavovat, okamžitě přepnou do toho nejostřejšího okruhového režimu. Největší wow efekt tahle funkce udělá, když jedete v ekonomickém režimu, protože rozdíl v chování auta je pak nejbrutálnější.

Typickým příkladem je, že se řidič "enka" v ekonomickém režimu plouží za pomalejším autem a potřebuje ho na krátkém úseku rychle předjet. Zmáčkne tlačítko NGS a má pocit, že si do motoru stříknul nitro. Převodovka přepnutá do okruhového režimu totiž okamžitě podřadí a drží neustále vysoké otáčky, reakce plynu se zostří, takže Hyundai i30 N vystřelí vpřed. Do toho silně ztuhne řízení. Celá legrace trvá přesně dvacet vteřin, které se efektně před řidičem odpočítávají na digitálním přístrojovém štítu, a pak se z divočícího auta zase stane mírný beránek s ekonomickým provozem.

Kouzelné tlačítko tím pádem ztrácí své kouzlo, pokud už máte na všech ovládacích prvcích nejostřejší režim nastavený. Pak se jeho stisknutí nikterak neprojeví.

Největší slabina funkce NGS je fakt, že tlačítko není na volantu nijak zvýrazněné, takže ho řidič při jízdě nemusí okamžitě nahmátnout na první dobrou. Mladší sourozenec "í třicítky", Hyundai Kona N, to má řešené lépe, protože jeho tlačítko NGS je velké a červené, tudíž k nepřehlédnutí.

Porovnání vozů Hyundai i20 N, Hyundai i30 N, a Hyundai Kona N včetně napínavého závodu všech tří aut na závodním okruhu i jejich drsné testování uvidíte zítra večer 13. října v premiéře nového dílu pořadu Autosalon.tv na kanálu Prima COOL, nebo v sobotu 16. října od 8.30 na TV Prima.
Reklama

Diskuze

David - 12.10.2021 19:39:13
No to je hovadina,to může vymyslet jen Hnujdaj ???
Perun - 12.10.2021 19:47:04
Takže na dálnici když vystřelí vpřed, po 20 vteřinách ohrozí a omezí všechny za sebou co vystřelili s ním v lepších autech.... skvělý.... je dobré to vědět...

Prodej litých kol se změnil. Zatímco dříve je motoristé nejvíce nakupovali na jaře, teď frčí podzim

Čím dál více nových aut dostává litá kola ve standardu. Motoristé ale chtějí mít i pěknou zimní sadu
15.10.2021 15:29
|
0

Testovali jsme obytný automobil, který se dá lehce vyrobit z dodávky. Za 55 tisíc korun

Vestavba Visu Sitka sice nemá sprchu ani lednici, ale jako postel nebo malá jídelna poslouží dobře
13.10.2021 08:50
|
4
Reklama

Continental slaví 150 let od založení. Vyrábí pneumatiky z pampelišek a testuje recyklát z PETek

Závod v Otrokovicích dnes vyrábí přes 20 miliónů plášťů ročně. Potíže výrobců aut zatím moc nevnímá
08.10.2021 19:09
|
1

Seat uvedl na trh modernizovanou ibizu a aronu. V porovnání s konkurenty si výrazně lépe vede SUV

Rozdíl mezi srovnatelnými verzemi s motory 1.0 TSI 70 kW ve výbavě Style činí jen 28 tisíc korun
08.10.2021 16:14
|
1
Reklama
Autosalon TV