Reklama
Bonusy k TV pořadu

Hyundai i30 N má kouzelné tlačítko, které z něj dělá bestii. Funguje jen 20 vteřin a těžko se hledá

Funkce se jmenuje N Grin Shift (NGS). Rádi bychom ji viděli ve všech sportovně laděných autech
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Automobilce Hyundai se s její sportovní divizí označovanou N povedl husarský kousek. Přestože je to jen čtyři roky, co se objevila na scéně, a navíc v době, která autům pro radost příliš nepřeje, podařilo se jí na trhu neuvěřitelně rychle etablovat a stát se alternativou legend, jakými jsou GTI od VW nebo v tuzemsku RS u Škodovky. Jednou ze specialit modernizovaného Hyundaie i30 N je kouzelné tlačítko s velmi zajímavou funkcí nadepsané NGS.

Kona N to má řešené lépe

Funkce se nazývá N Grin Shift (NGS) a po stisknutí tlačítka, které ji ovládá, se všechny prvky, které lze v autě nastavovat, okamžitě přepnou do toho nejostřejšího okruhového režimu. Největší wow efekt tahle funkce udělá, když jedete v ekonomickém režimu, protože rozdíl v chování auta je pak nejbrutálnější.

Typickým příkladem je, že se řidič "enka" v ekonomickém režimu plouží za pomalejším autem a potřebuje ho na krátkém úseku rychle předjet. Zmáčkne tlačítko NGS a má pocit, že si do motoru stříknul nitro. Převodovka přepnutá do okruhového režimu totiž okamžitě podřadí a drží neustále vysoké otáčky, reakce plynu se zostří, takže Hyundai i30 N vystřelí vpřed. Do toho silně ztuhne řízení. Celá legrace trvá přesně dvacet vteřin, které se efektně před řidičem odpočítávají na digitálním přístrojovém štítu, a pak se z divočícího auta zase stane mírný beránek s ekonomickým provozem.

Kouzelné tlačítko tím pádem ztrácí své kouzlo, pokud už máte na všech ovládacích prvcích nejostřejší režim nastavený. Pak se jeho stisknutí nikterak neprojeví.

Největší slabina funkce NGS je fakt, že tlačítko není na volantu nijak zvýrazněné, takže ho řidič při jízdě nemusí okamžitě nahmátnout na první dobrou. Mladší sourozenec "í třicítky", Hyundai Kona N, to má řešené lépe, protože jeho tlačítko NGS je velké a červené, tudíž k nepřehlédnutí.

Porovnání vozů Hyundai i20 N, Hyundai i30 N, a Hyundai Kona N včetně napínavého závodu všech tří aut na závodním okruhu i jejich drsné testování uvidíte zítra večer 13. října v premiéře nového dílu pořadu Autosalon.tv na kanálu Prima COOL, nebo v sobotu 16. října od 8.30 na TV Prima.
Reklama

Diskuze

Tomáš - 15.10.2021 10:29:47
Osobně si myslím, že by uvedené tlačítko mělo být výraznější (Kona N), protože rozhodně smysl dává. A kdo jezdil nebo jezdí s před facelift verzí, to potvrdí! Ti ostatní netuší, o čem mluví …
Vladislav - 13.10.2021 14:18:12
Byl jsem na prevadecce Nka. I v eko rezimu staci jenom plyn hodit o podlahu (kick-down) a auto se razem soupne do rezimu sport, vse ztuhne, prev.podradi a motor vas postavi na zadni. Tohle tlaciko tak nema smysl. Resp. to pripravi predem a usetri vterinu.

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
25.04.2024 18:00
|
1
Reklama

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0

Do Česka poprvé přijelo nejbezpečnější a nejtišší volvo. Pojme sedm lidí a dovážet se bude z USA

Elektrické SUV je počítačem na kolech s umělou inteligencí. Každý den má být lepší
15.04.2024 16:15
|
0
Reklama
Autosalon TV