Reklama
Bonusy k TV pořadu

BMW X4M Competition popírá tvrzení, že SUV nemůže být pravý sporťák!

Krotit víc než 500 koní může být i s „esúvéčkem“ super zábava. Ovšem za cenu vyšších nákladů

Možná si i vy často pokládáte otázku, co je to dneska pravé SUV? A proč se autům s image esúvéček říká také crossovery? I mě tohle „slovíčkaření“ dost rozčiluje. Ale marketing je marketing a automobilky do nás stále častěji hustí tyhle nesmysly. Zvykejte si! Myslím, že neexistuje lepší názorný příklad, čemu říkat crossover, než je poměrně brutální kára BMW X4M Competition. Kříží totiž SUV, kupé a zároveň ostrý sportovní vůz.

Začínáme pod kapotou

Motoráři z Mnichova dali hlavy dohromady a vyšlechtili nový řadový šestiválec dopovaný dvěma turby. Pro testovanou verzi Competition se spokojili až s výkonem 375 kilowattů (510 koní). Kroutící moment 600 Nm z tohoto bavoráku dostanete ve spektru 2600 – 5960 otáček. Biturbo technologie zaručuje až brutální zátah od velmi nízkých otáček, který vás zatlačí do sedačky a váš žaludek si bude připadat jako buben v automatické pračce. Na německé dálnici na Mnichov jsem si vyzkoušel i pocit při „letu“ maximální rychlostí 280 kilometrů v hodině. Při něm vás v kabině neotravuje zbytečný aerodynamický hluk. A ostřejší projev motoru vás naopak hladí po duši. Pokud by vám ale maximálka nestačila, dá se ještě posílit na 284 km/hod díky balíčku M Driver’s Package.
Reklama

Čtyři vteřiny na stovku

Jaká je vaše hranice akcelerace, abyste akceptovali auto jako sportovní? Za mě určitě pod pět sekund. Když se dostanete na čtyři u „pseudoSUV“, paráda! BMW X4M Competition to umí za 4,1 sekundy. Tedy o tři desetinky pomaleji než konkurence od Mercedesu GLC 63 AMG. Ten je ale slabší na maximální rychlost. Má ji omezenou na 250 km/hod. Ale zpátky k testovanému bavoráku… Využívá pohon všech kol M xDrive. Stejný systém najdete v novém modelu M5, v tomto případě ale dostal jiné nápravy i pouzdra. Za normálních okolností jde točivý moment na zadní kola, jakmile proklouznou přední, pošle systém výkon i na ně. Záleží pochopitelně na zvoleném jízdním režimu i stylu jízdy. Každopádně v zatáčkách se ukazuje kvalita práce techniků od BMW v přetáčivosti vozu i naprosto čitelném chování. Ve vašich službách pracuje aktivní diferenciál i adaptivní zavěšení.

Kvedlačka minulostí

Doby, kdy sporťáky byly vybaveny pákou manuální převodovky, pominuly. Naopak, stále častěji mají ostré sportovní verze automat. V tomto případě jde u superhbitou osmistupňovou převodovku M Steptronic, která to zaručeně zvládá rychleji, než kdybyste zkoušeli kopat rychlostní stupně manuálně přes řadičku. Neméně důležité jako přenášet sílu motoru na kola je i schopnost auto bezpečně a včas zastavit. O to se starají ostré supervýkonné brzdy, které mají kotouče s vnitřním chlazením. (vepředu s průměrem 395 mm, vzadu 370 mm)

Sportování něco stojí

Až do teď to byla roztomilá hračka nebo spíš povedený dravec, se kterým uděláte spoustu parády a napumpujete do žil litry adrenalinu. Ale pohled na cenovku testované verze nepatří k nejpříjemnějším: 3 044 812 Kč. A podobně se asi budete tvářit, když po lehkém řádění za volantem zkouknete průměrnou spotřebu na palubním počítači. Dvacet litrů na sto žádný problém. Ve městě se budete pohybovat mezi patnácti a sedmnácti litry. A když se z vás stane za volantem Strýček Skrblík, což je v tomto případ blbost, můžete kombinovanou spotřebu stáhnout na nějakých dvanáct litříků. I tady prostě platí, na machrování musíte mít „nasysleno“ v portmonce nebo spíš v trezoru.

Podrobný test tohoto vozu uvidíte v premiéře nového dílu Autosalou ve čtvrtek 19. března na Prima COOL. Fotogalerii si prohlédněte na začátku tohoto článku.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


V Peci probíhá dětský den pro dospělé, ještě mají vstupenky. Vyzkoušeli jsme BMW xDrive Experience

Na jednom místě se dá otestovat patnáct nejnovějších BMW a Mini s pohonem všech kol
19.01.2020 08:25
|
0
Reklama

Jak jezdí obři? BMW X7 a Mercedes GLS zahrnou svou posádku totálním komfortem

Testovali jsme dříve než ostatní dvě největší SUV, která můžete v současnosti na silnici potkat
08.07.2019 14:10
|
0

Modernizované BMW X1 přijíždí. Víme, v čem se zlepšilo

Nejmenší mnichovské SUV nabírá svalovou hmotu a můžete ho nabíjet ze zásuvky
29.05.2019 09:26
|
0

Toyota Land Cruiser vznikla původně jako auto pro armádu. Dnes je synonymem pro off-road

Neexistuje kontinent, kde byl Land Cruiser nejezdil. Výroba pokořila 10 miliónů kusů!
14.10.2021 08:58
|
0

Spadly první sněhové vločky a pneuservisy se plní. Trend je koupit a objednat přezutí najednou

Řada řidičů letos řeší nákup pneumatik na internetu a jejich zaslání do pneuservisu v jednom kroku
13.10.2021 17:43
|
2
Reklama

Kvůli autům bez čipů roste hlad po ojetinách. Neprověřený vůz ale může být past

Víme, jak získat informace, že k vozu, o který mám zájem, existuje věrohodná historie
11.10.2021 17:22
|
3

Oblíbenost celoročních pneumatik v Německu výrazně stoupla. Mohou za to i mírné zimy

Celoroční pláště se ale hodí jen pro některé řidiče. Pro koho nejsou vhodné?
11.10.2021 15:01
|
2
Reklama
Autosalon TV