Autopunk

Za nadvládu vozů SUV mohou dle průzkumu hlavně ženy

Aston Martin tvrdí, že to jsou něžnější polovičky tvorstva, které rozhodují o koupi nového auta
Zdroj: Asto Martin

Aston Martin se v současné době připravuje na oficiální uvedení svého historicky prvního SUV, které dostalo označení DBX, jehož propagační video od automobilky si můžete prohlédnout níže. A i proto si nechal zpracovat výzkum, jehož cílem byl zjistit, kdo vlastně vozy typu SUV kupuje a proč. Výsledky asi nepřekvapí, ačkoliv je fakt, že takovou převahu asi čekal málokdo.

Z výsledku průzkumu, který probíhal ve Velké Británii, vyplývá, že jsou to hlavně ženy, které preferují vozy typu SUV. A protože podle značky z 80 % o nákupu nového auta rozhodují právě ony, je boom SUV tedy vcelku pochopitelný. Toto platí dokonce i ve chvíli, kdy vůz kupují papírově muži, což znamená, že muž za nový vůz zaplatí, ale je to žena, která rozhoduje o tom, jaký bude. A už dávno neplatí, že ženy řeší leda tak barvu karoserie nebo koberečků.

Luxusní mastodonti

Průzkum říká, že ženy se chtějí za volantem cítit bezpečně, chtějí mít dobrý rozhled a i ony si chtějí jízdu užívat. Proto volí nejčastěji právě SUV, ze kterých dobře vidí a navíc se v nich cítí bezpečně. Krom toho ženy také umí rozhodnout o tom, jestli bude mít vůz automatickou nebo manuální převodovku, jakou bude mít bezpečnostní výbavu a řeší také spotřebu. Ale nebuďme na naše něžné polovičky tak přísní! Móda SUV strhla úplně všechny.

Kdyby o ně nebyl zájem, nemohly by vzniknout i luxusním SUV Bentley Bentayga, Lamborghini Urus nebo Rolls-Royce Cullinan, o kterých by právě tyto automobilky ještě před pár lety vůbec nepřemýšlely. Dnes přitom třeba právě Cullinan zažívá velký nárůst prodejů a to dokonce takový, že automobilka tak tak stíhá vyrábět.

Nejprodávanější u Rollsu i Lamba

První SUV tradičně luxusní značky se dokonce stalo jejím historicky neprodávanějším modelem. V loňském roce Rolls-Royce prodal 4107 kusů tohoto modelu a letos očekává čísla mnohem vyšší. Dokonce kvůli Cullinanovi najal dalších 100 zaměstnanců, aby zvládl pokrýt objednávky. A úspěchy s prvním SUV zažívá i Lamborghini, které jen za první pololetí tohoto roku dodalo model Urus 2693 zákazníkům, což z tohoto SUV dělá nejprodávanější model značky. Možná i proto už se rozhodlo i Ferrari, že na svém prvním SUV začne pracovat. A dokonce se mluví o tom, že dočkat bychom se ho měli už v roce 2022, přičemž ve hře je hybridní pohon a samozřejmě vysoký výkon.

A není to jen případ Velké Británie a luxusních značek. Před časem si jeden z velkých českých prodejců ojetých aut nechal zpracovat průzkum, ve kterém se zaměřil na to, jaká auta preferují a kupují české ženy, převážně pak matky malých dětí. A i u nás jsou výsledky srovnatelné s těmi z Velké Británie. České ženy, maminky, volí nejraději vozy typu SUV nebo crossover ideálně s automatem. Právě taková si jen letos u tohoto prodejce pořídilo 21 % žen, což je o 5 % více než v loňském roce.

Ženy s rodinou jsou praktičtější

A důvod? Ženy prý přemýšlí o něco praktičtěji, obzvlášť když mají rodinu. To potvrzuje i Karolína Topolová, ředitelka Aures Holding, kam spadá i síť prodejen AAA Auto a která má malé dítě. „Jako bezdětná jsem řešila spíše počet koní pod kapotou než praktičnost auta, což se s narozením dítěte razantně změnilo. A i když už nepotřebuji do auta naskládat kočárek, výbavičku pro miminko a spoustu dalších věcí, jsem ráda, když nemusím řešit, jestli se mi do kufru vejde jedna taška nebo pět."

Trend oblíbenosti vozů SUV i na našem trhu potvrzují i výsledky prodejů za první pololetí, které zpracoval Svaz dovozců automobilů. Z nich vyplývá, že jen do konce června letošního roku bylo u nás prodáno 40 486 vozů typu SUV, což znamená, že tato auta mají na našich silnicích podíl 31,51 %. Pro porovnání, kombi si vybralo „jen“ 28 306 zákazníků, což je podíl 22,03 %.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Baby SUV jsou v módě. Podívejte se na přehled všech autíček, co si hrají na teréňáky

Nejsou to jen Stonic a T-Cross z testu experta Pepy. Podobných SUV jsme našli 28
23.05.2019 20:15
|
3

Hyundai IONIQ získal ocenění „Světové auto roku pro ženy“

Hyundai IONIQ obdržel nejvyšší ocenění (Supreme Award) v anketě „Světové auto roku pro ženy“ (Women’s World Car of the Year, dále WWCOTY) na slavnostním vyhlášení výsledků, které se uskutečnilo na mezinárodním autosalonu v Busanu.
18.06.2018 05:26
|
0

Tohle nečekal! Prchajícího motorkáře "sestřelila" žena kabelkou

Rozkaz, ten zněl jasně. Diverzant na motorce nesmí projet za žádnou cenu! A když si policisté s prchajícím zločincem zjevně nevěděli rady, tak se odvážná chodkyně rozhodla jednat na vlastní pěst.
14.06.2017 10:30
|
0

Chodec způsobivší nehodu musí zaplatit škodu i na autě, které ho srazilo. Tvrdí to policie

Pokuty udělují strážci zákona pěším bez reflexních prvků jen výjimečně. Může však dosáhnout 2500 Kč
11.12.2019 12:10
|
0

Seniorka měsíce potají ničila karoserie aut škrábanci od klíčů. Její motiv uzemnil nejen policisty

Všechna poškozená auta byla správně zaparkovaná. Vandalku rozlítila jejich prostá existence
09.12.2019 19:02
|
34

Znehybnět, někdy označit praporkem. Převážení vánočního stromu má pravidla, za porušení hrozí pokuta

Smrk, jedli či borovici je potřeba pořádně upevnit. Při nehodě se totiž může změnit ve smrtící zbraň
08.12.2019 18:55
|
1

Cyklisté chtějí odstup 1,5 metru při jejich předjíždění. Podporuje je Autoklub ČR i policie

Slavní závodníci Kreuziger a Sagan spolu s motocyklistou Salačem spustili bezpečnostní kampaň
06.12.2019 13:00
|
88
Autosalon TV