Reklama
Řidičův chleba

Řidič náklaďáku se na železničním přejezdu choval jako pomatený. Tragédii zabránil strojvedoucí

Vjel pod padající závory, zůstal mezi nimi a ohrozil životy lidí ve vlaku. Hrozí mu osm let vězení
Zdroj: Policie ČR
Řidič náklaďáku chyboval na všech frontách. Hrozí mu obvinění z obecného ohrožení a až 8 let za mřížemi.

Policisté, ale i odborníci na bezpečnost dopravy neustále dokola vysvětlují, jak se chovat, když se řidič ocitne mezi spadlými závorami na železničním přejezdu. Jak ale ukazuje případ, který se stal 19. března na Zlínsku, je to stále málo. Profesionální řidič nákladního auta tam nerespektoval padající závory a zůstal stát mezi nimi. Mezi tím se ale k přejezdu blížil vlak s 15 cestujícími a 3 členy posádky. Jen díky duchapřítomnosti strojvedoucího vlaku nedošlo k pořádnému maléru.

Tragikomický boj s větrnými mlýny

Celý případ se stal na přejezdu v Tlumačově, na který vjel řidič i přesto, že padaly závory a svítilo červené výstražné světlo. Místo toho, aby závory prostě projel, zůstal stát na přejezdu a snažil se závory zvednout. Bohužel to ale byl boj s větrnými mlýny, jakmile závoru zvedl, ta zase padala dolů. Až náhodný řidič, který si situace všiml, mu pomohl. Zmatený šofér náklaďáku následně sedl do kabiny a z místa odjel.

Asi mu ani nedošlo, že k místu, kde zastavil, se v tu chvíli blížil vlak s lidmi. Vlakvedoucí naštěstí o překážce na přejezdu díky automatickému hlášení věděl včas a vlak zastavil asi 30 metrů před přejezdem. Jak moc byla jeho reakce blesková, dokazuje fakt, že vlak, v době, kdy se o překážce dozvěděl, jel rychlostí asi 140 km/h.
Reklama

Pomohl kamerový záznam

Policisté díky kamerovému záznamu řidiče vypátrali. Ten se ke všemu se přiznal. Vzhledem k tomu, že ho našli opravdu rychle, byla mu provedena dechová zkouška na přítomnost alkoholu, která vyšla negativně. Vzhledem k tomu, že jde o obecné ohrožení, hrozí řidiči až osm let za mřížemi. Veškeré okolnosti, celkový průběh a další skutečnosti důležité pro trestní řízení, prověřují kriminalisté ve spolupráci s dopravními policisty.

Policie ovšem musí vše, i přes přiznání, dokázat. Monika Kozumlíková, tisková mluvčí zlínské policie vysvětluje, proč: „To, že se řidič přizná, ještě neznamená, že následně u soudu svou výpověď neodvolá. Policie vždy musí mít sesbírané všechny důkazy a mít je dle zákona správně. Řidič může kdykoliv v budoucnu svou výpověď změnit a bude právě jen na důkazech, aby bylo díky nim možné případ uzavřít.“ To, jak moc jsou důkazy pro policii důležité, dokazuje i nedávný případ řidiče formule na příbramské dálnici, kde právě dokazování hrálo velmi výraznou roli.

Závory nejsou nebezpečné

Pojďme si v několika jasných bodech připomenout, jak se nedostat do podobné situace, jako výše popsaný řidič. V prvé řadě nezapomínejme, že na železniční přejezd nesmíme ve chvíli, kdy blikají červená výstražná světla a padají závory, vůbec vjet. Když už se to stane, nezapomínejme, že závory nejsou zeď!

Jsou vyrobeny z velmi lehkého plastu, zvedne je i křehká žena. A to je také to, co můžeme udělat. Závory si například spolujezdcem nebo někým okolo nechat zvednout a hned odjet z přejezdu pryč. Závory je ale také možné s osobním autem podjet, zvednou se díky své nízké hmotnosti samy. Třetí možností, kterou také měl a mohl využít řidič nákladního auta, je závory prostě projet. Stačí do nich jen pomalu najet a nezastavovat. Závory jsou k tomu přizpůsobené a nijak výrazně auto nepoškodí. Hrozí maximálně malé škrábance.

Diskuze

Pandrhola - 07.04.2020 09:31:12
Tohle nechápu.kdyz už je ten řidič blbej a vjede tam,proč prostě neulomi tu závoru?? maximálně mu to poškrábe Auto ale nikoho nezabije.a děje se to poslední dobou nějak často
PICHAV - 07.04.2020 12:21:01
TADY JE DOBRE VIDET ZE !!!! KAMIONY BY SE MELY DELAT PRUHLEDNY !!!!! NENI PRES NE VIDET !!!! TEN NASTROJENY VUDCE VE VLAKU !!!! NEVEDEL JESTLI ZA TIM tir NEBUDE NECO DALSIHO !!!! TAK MASU RADSI ZASTAVIL !!!! A HLAVNE SPORTRIDICI BY TO OCENILI !!!! TOJO TA

U státních hranic budou nové zákazy předjíždění pro nákladní auta. Platí jen pro někoho

Ministerstvo dopravy tak chce vyřešit několikakilometrové kolony, které se v těchto místech tvoří
23.03.2020 12:24
|
1
Reklama

Šílený řidič přejel s linkovým busem železniční přejezd na červenou. Ještě musel kličkovat mezi auty

Teď už se o riskujícího autobusáka zajímá policie a hrozí mu dlouholeté vězení
04.11.2019 06:30
|
6

Řidič kamionu předjížděl na železničním přejezdu. Pak havaroval, ujel a hledá ho policie

Velmi nebezpečný manévr předvedl řidič nákladního auta kousek od Svitav. Podívejte se na video
01.07.2019 19:00
|
8

Soud uzavřel nehodu mustangu. Řidič jel těsně před srážkou skoro 160 km/h, dostal tři roky natvrdo

Hrozilo i osm let. Po rozsudku se viník odmítl k případu vyjádřit. Už dříve však svého činu litoval
04.12.2020 09:12
|
6

Míchačka zavadila o most a srazila jej na projíždějící auto

Most se v sekundě přelomil a spadl na silnici. Naštěstí se nikomu nic nestalo
03.12.2020 13:17
|
9
Reklama

Praha nakoupila 27 elektromobilů za 20 milionů korun. První už si převzala

Nová auta budou používat speciální školy nebo další příspěvkové organizace napříč hlavním městem
03.12.2020 12:59
|
0

Řidiče kamiónu štvaly mlhovky ostatních aut. Tak na jejich řidiče vyrukoval s laserovým ukazovátkem

Laser je velmi nebezpečný a řidiče může i oslepit. Výsledkem mohlo být i několik dopravních nehod
02.12.2020 16:05
|
2
Reklama
Autosalon TV